Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita alina.s's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.02.2009
    Postari in forum
    23

Legislatia gravidutei si a proaspetei mamici

Din pacate sunt multe gravidute si mamici care nu stiu exact ce drepturi au si de ce pot beneficia asa ca m-am gandit sa postam aiici fiecare, drepturile pe care stim ca le au gravidutele si mamcile. E pacat sa nu profitam de ele pt ca este dreptul nostru.<br />
    <br />
    Drepturile de care am beneficiat eu au fost reducerea programului de munca la 6 ore pe zi, apoi de concediul de maternitate. Dupa ce am nascut am primit de la firma un salariu mediu pe unitate (asta din cate am inteles tine de fiecare firma in parte.)<br />
    De la stat am primit alocatia pt nou nascut, truosul, si prima de nastere.<br />
    <br />
    <br />
    <br />
    <br />
    <br />
    <br />
    <br />
    <br />

Floricica Nou Venita sorina_true's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.03.2009
    Postari in forum
    14
    Pe langa ce a enumerat Alina, taticii pot benefica de 5 zile de concediu de paternitate in baza certificatului de nastere a lui bebe si daca a urmat si un curs de puericultura atunci mai beneficiaza de inca 10 zile, deci 15 zile in total sa fie alaturi de mami si de bebe.

Floricica Nou Venita oanarusu89's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.02.2010
    Postari in forum
    48
    Buna fetelor!
    Rugamintea mea, pentru cele care suntem la prima nastere si nelovim de o multime de variante legate de ce si cum si unde tre sa facem, este ca cele care au nascut deja si au beneficiat de toate aceste drepturi, sa ne descrie pas cu pas ce au facut, unde au depus cererile si ce bani au luat.

Eu sunt in 29 de saptamani, cu DPN la final de august 2010 si momentan am dreptul la concediul de sarcina si lauzie, compus din concediul prenatal care este de maxim 63 de zile + concediu postnalat care este tot de 63 de zile dar din care esti obligata sa iti 48 de zile. ( Calcul indemnizatia pentru concediul prenatal, concediul postnatal si concediul de ingrijire a copilului ). In concluzie am mers la medicul de familie, care mi-a dat concediu medical pe aceasta perioada (63 de zile), urmand ca cei de la contabilitate sa completeze o hartie tip pe baza careia ne luam acest drept.

Membru inregistrat la
    26.02.2010
    Postari in forum
    48
    Serviciul alocatii si indemnizatii aici aveti o lista cu tot ce se ia de la stat si acte necesare ( e de pe site de la sect 6 dar e valabil pt orice localitate)

valentina14
    Guest
    Transfer alocatie & indemnizatie pe card
    Daca, atunci cand ai facut cererea, ai optat pentru a primi banii postal, iar ulterior te-ai razgandit si ii vrei pe card, iata ce trebuie sa faci:

1. Iti deschizi cont curent personal la una din bancile agreate de ei (fiecare filiala are alte banci agreate)

2. Pregatesti urmatoarele acte:

* extras de cont de la banca semnat si stampilat (in care sa se vada IBAN-ul) - obtinut in ziua in care faci cererea
    * copie dupa buletinul titularului
    * o cerere in care sa specifici ce doresti sa ti se puna pe card (alocatie, indemnizatie, stimulent)

3. Depui actele la Directia de Asistenta Sociala si Protectia Copilului, sau le trimiti prin posta sau fax.

Citeste si: Cereri de reordonantare/modificari la alocatie sau indemnizatie.
    Publicat de Raluca la 22:21 1 comentarii Linkuri de întoarcere către această postare
    Reacții:
    Incasarea alocatiei si indeminzatiei
    Cand depui dosarele, poti opta pentru a primi alocatia si indemnizatia pe card (atentie: se lucreaza numai cu anumite banci!) sau postal.

Daca alegi sa primesti banii pe card, ei ti se vireaza automat la o anumita data a lunii.

Daca optezi pentru a-i primi postal s-ar putea sa ai batai de cap. In principiu ti se aduc acasa, dar daca nu esti la domiciliu la momentul respectiv, trebuie sa-i ridici de la oficiul postal de care apartii. Daca nu ii ridici pana la o anumita data a lunii, banii sunt returnati si trebuie sa depui o cerere la DGPC pentru a ti-i recupera. Ii vei primi peste 2 luni (asa a fost in cazul meu).
    Publicat de Raluca la 22:07 0 comentarii Linkuri de întoarcere către această postare

Legislatia se schimba destul de frecvent, asa ca exista posibilitatea ca la momentul cand citesti aceste articole, continutul lor sa nu mai fie valabil. In plus, sunt o multime de cazuri pt care se aplica alte reguli (somere, studente, pe cont propriu etc). Informatiile prezente aici au un caracter orientativ, ele trebuie verificate in momentul in care vrei sa le aplici.
    Publicat de Raluca la 22:00 0 comentarii Linkuri de întoarcere către această postare
    Reacții:
    Stimulent de 100 RON / luna
    a. Beneficiar: Mamicile (sau taticii) care au fost in CIC, daca incep lucrul inainte ca, copilul sa implineasca 2 ani. Acest stimulent de 100 RON lunar este primit pana cand copilul implineste varsta de 2 ani.

b. Acte:

* Adeverinta de la serviciu cum ca ati inceput activitatea
    * Cerere tip
    * Copii dupa: buletin, certificat nastere copil, livret famile (mai ales daca bebe nu are acelasi nume cu parintele care depune cerere)
    * Declaratia tip a celuilalt parinte.

Dosarul se depune tot acolo unde ati depus si cererea pentru alocatie si indeminzatie, adica la Serviciul Alocatii si Indemnizatii din cadrul Directiei de Asistenta Sociala si Protectia Copilului din orasul/sectorul in care locuiesti.
    Sursa:Drepturile gravidelor si proaspetelor mamici: ianuarie 2008

Floricica Nou Venita aalinna's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.07.2010
    Postari in forum
    7
    ma intereseaza si pe mine acest subiect... sunt la prima sarcina si nu stiu prea multe... din cate am inteles concediul de maternitate este 85% din ultimele 6 luni iar la concediul de crestere al copilului din ultimele 12 luni, este adevarat? iar banii de pe concediul prenatal si postnatal ii luam de la firma si cei din concediu de crestere vin prin posta?

Membru inregistrat la
    26.02.2010
    Postari in forum
    48
    Citat Postat de aalinna Vezi mesajul
    ma intereseaza si pe mine acest subiect... sunt la prima sarcina si nu stiu prea multe... din cate am inteles concediul de maternitate este 85% din ultimele 6 luni iar la concediul de crestere al copilului din ultimele 12 luni, este adevarat? iar banii de pe concediul prenatal si postnatal ii luam de la firma si cei din concediu de crestere vin prin posta?
    Indemnizatia de crestere copil care se ia timp de maxim 2 ani (in conditiile in care nu revii la munca) de catre mama sau tata, este 85% din media salariului pe ultimele 12 luni, dar nu mai putin de 600 ron si nici mai mult de 4000 ron. La aceasta se adauga alocatia copilului, care se ia tot timp de 2 ani si este de 200 ron.
    Concediul prenatal cat si cel postnatal sunt platite de firma,85% din salariul mediu pe ultimele 12 luni.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari