Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita niko25's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.01.2012
    Postari in forum
    79

Iau indemnizatie? - firma s-a inchis

Sunt insarcinata in 29 sapt si firma unde am contract de munca pe perioada nedeterminata s-a inchis cu data de 31 ianuarie...ma afecteaza la indemnizatie?precizez ca din octombrie m-am angajat la firma unei prietene cu numele, 2h,platindu-mi din mana taxele,deoarece simteam ca nu miroase a bine unde lucram..si uite exact asa a fost...m-am gandit ca avand continuitate nu ma va afecta la indemnizatie...acum rugamintea mea este va rog mult sa ma sfatuiti ce sa fac?sa intru in prenatal?s-au sa imi iau decat postnatal dupa nastere?oricum nu are cine sa-mi plateasca...macar sa pot beneficia de indemnizatie...voi ce spuneti?va multumesc frumos,o zi buna
    Modificata de niko25; 02.02.2012 la 15:48:40.

Moderator Floricica Avansata Krisstina's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.390
    Citat Postat de niko25 Vezi mesajul
    Sunt insarcinata in 29 sapt si firma unde am contract de munca pe perioada nedeterminata s-a inchis cu data de 31 ianuarie...ma afecteaza la indemnizatie?precizez ca din octombrie m-am angajat la firma unei prietene cu numele, 2h,platindu-mi din mana taxele,deoarece simteam ca nu miroase a bine unde lucram..si uite exact asa a fost...m-am gandit ca avand continuitate nu ma va afecta la indemnizatie...acum rugamintea mea este va rog mult sa ma sfatuiti ce sa fac?sa intru in prenatal?s-au sa imi iau decat postnatal dupa nastere?oricum nu are cine sa-mi plateasca...macar sa pot beneficia de indemnizatie...voi ce spuneti?va multumesc frumos,o zi buna
    Firma a dat faliment, vrei sa spui, este in lichidare?
    Plata concediului pre si postnatal se va face de catre AJOFM.; Cartea ta de munca fiind inchisa cu art.65, probabil. Faptul ca firma respectiva s-a inchis nu afecteaza eligibilitatea pt obtinerea indemnizatiei, raportul de munca nu a incetat din cauza ta. Nu vad de ce iti faci probleme, din moment ce mai ai un contract de munca in derulare?Intra in prenatal atunci cand crezi de cuviinta, nu iti va fi afectata indemnizatia. Cand se va calcula cuantumul indemnizatiei se va tine cont si de salariul obtinut de la prima firma, inclusiv de stagiul de cotizare.

Floricica Nou Venita niko25's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.01.2012
    Postari in forum
    79
    Multumesc mult Kriss,da cred ca faliment,nu ne-a dat nimeni explicatii,imi fac griji deoarece eu nu am semnat nimic de incetarea contractului de munca cum au facut colegii mei si ma gandeam sa nu ma afecteze.. si plus de asta nu stiu daca ,avand in vedere ca am contract de munca 2 h, este ok ptr a beneficia de indemnizatie...ai idee cat se plateste postnatalul avand in vedere ca eu am minim pe economie?unde este AJOFM si cum trebuie procedat?va trebui sa duc in fiecare luna concediul de la medicul de familie doar atat nu?presupun ca imi vor spune ei in ce perioada trebuie depus nu?va trebui sa-i anunt si pe ei ca firma unde am lucrat cu 8 h a dat faliment?merci din suflet ptr ajutor,o seara frumoasa.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari