Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita diana_d's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.01.2013
    Postari in forum
    147

Concediul de paternitate obligatoriu

Imi poate spune cineva cum e cu concediul de paternitate de o luna? Am aflat recent de el si nu stiu cum sta treaba. Ati avut soti care au beneficiat de el? Pe mine nu ma incanta dar am citit ca pierdem indemnizatia pe o luna daca tatal refuza sa il ia. Eu am lucrat la o firma care momentan e in insolventa si s-au facut disponibilizari de cand am intrat eu in prenatal. Are obligatia sa imi dea postul inapoi daca tatal e in concediu? El lucreaza tot la privat.

Floricica Avansata andragrig's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.11.2011
    Postari in forum
    1.597
    Eu stiu asa ca tatal ca sa beneficieze de concediu de paternitate cu indemnizatie trebuie sa aibe la fel ca mama adica 12 luni anterioare nasterii copilului impozitate la stat ca sa i se poata calcula indemnizatia.Din cate am inteles eu este obligatoriu doar ca poti alege tu care luna sa fie,la inceput cand mama intra in CCC sau la sfarsit.Faptul ca firma la care lucrezi tu e insolventa nu stiu ce sa zic,stiu ca atunci cand au modificat legea cu indemnizatia de 75% au scos si chestia cu angajatorul care e obligat sa-ti pastreze locul de munca pana iti termini tu CCC,acum nu mai stiu dac e iar valabila,cel mai sigur intrebi firma la care lucrezi eu asa am facut.

Moderator Floricica Avansata Krisstina's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.390
    Citat Postat de diana_d Vezi mesajul
    Imi poate spune cineva cum e cu concediul de paternitate de o luna? Am aflat recent de el si nu stiu cum sta treaba. Ati avut soti care au beneficiat de el? Pe mine nu ma incanta dar am citit ca pierdem indemnizatia pe o luna daca tatal refuza sa il ia. Eu am lucrat la o firma care momentan e in insolventa si s-au facut disponibilizari de cand am intrat eu in prenatal. Are obligatia sa imi dea postul inapoi daca tatal e in concediu? El lucreaza tot la privat.
    Obligativitatea pastrarii postului opereaza doar pentru mamele care stau in CCC 1 an, nu si pt cel de 2 ani; iar interdictia concedierii/disponibilizarii dureaza 6 luni de la intoarcerea la serviciu.

Floricica Nou Venita diana_d's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.01.2013
    Postari in forum
    147
    Multumim pt raspunsuri. O sa ne interesam si noi direct la sursa.

Floricica Nou Venita shtrumphy's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.04.2012
    Postari in forum
    19
    Buna,
    Ma intereseaza si pe mine subiectul. Totusi nu exista nici un caz printre mamici, in care a stat tatal 1 luna acasa?

@diana_d : daca zici ca firma are probleme, poti sa faci altceva: poti sa te intoric la 10 luni si 29 de zile, tatal NU va mai ramane acasa o luna, iar tu pana la varsta de 2 ani a copilului pe langa salariu mai primesti de la stat un stimulent de insertie de 500 parca.

Daca am scris ceva gresit rog sa fiu corectata, nu vreau sa induc in eroare pe nimeni.

Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.390
    Citat Postat de shtrumphy Vezi mesajul
    Buna,
    Ma intereseaza si pe mine subiectul. Totusi nu exista nici un caz printre mamici, in care a stat tatal 1 luna acasa?

@diana_d : daca zici ca firma are probleme, poti sa faci altceva: poti sa te intoric la 10 luni si 29 de zile, tatal NU va mai ramane acasa o luna, iar tu pana la varsta de 2 ani a copilului pe langa salariu mai primesti de la stat un stimulent de insertie de 500 parca.

Daca am scris ceva gresit rog sa fiu corectata, nu vreau sa induc in eroare pe nimeni.
    Daca nu vrei sa induci in eroare pe nimeni, nu mai da sfaturi dupa ureche.
    Fie ca tatal vrea sau nu vrea sa stea acasa o luna,situatia ramane la fel: mama tot trebuie sa se intoarca la lucru mai devreme cu o luna; inclusiv plata indemnizatiei va fi micsorata obligatoriu cu o transa lunara.

Membru inregistrat la
    20.04.2012
    Postari in forum
    19
    Ce am scris mai sus nu este dupa ureche, este un fapt, cunosc mamici care au facut asta, anul acesta si au primit banii.Ultima fraza era ca nu mai stiam exact cat este stimulentul de insertie, doar atat.

@moderator: nimeni nu se baga sa scrie fara sa aiba o informatie in spate... si ca sa fiu si mai sigura
    (se pare ca suma nu am gresit-o) ca doar avem toate internet, voila:
    Stimulentul pentru reintoarcerea la serviciu in 2013 (stimulent de insertie)

Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.390
    Citat Postat de shtrumphy Vezi mesajul
    Ce am scris mai sus nu este dupa ureche, este un fapt, cunosc mamici care au facut asta, anul acesta si au primit banii.Ultima fraza era ca nu mai stiam exact cat este stimulentul de insertie, doar atat.

@moderator: nimeni nu se baga sa scrie fara sa aiba o informatie in spate... si ca sa fiu si mai sigura
    (se pare ca suma nu am gresit-o) ca doar avem toate internet, voila:
    Stimulentul pentru reintoarcerea la serviciu in 2013 (stimulent de insertie)
    Tu confunzi stimulentul de insertie pt mamele care stau in CCC un an, cu obligativitatea tatalui de a lua concediu o luna. Probabil ca amicele tale nu ti-au explicat corect si exact situatia lor.
    Nu se pot obtine beneficii salariale (stimulent sau indemnizatie) de catre ambii parinti in acelasi timp. Deci, cand mama hotaraste ca trebuie sa se intoarca la serviciu (pt stimulent), pe langa termenul legal ("mai inainte de implinirea varstei de 1 an de catre copil") trebuie sa adauge o luna pt tata, fie ca el sta sau nu sta acasa. Mama se va intoarce mai devreme cu o luna si , sa zicem, o saptamana la serviciu.
    Pacat ca internetul nu ajuta si la interpretarea textelor legale; aici se face diferenta.

Membru inregistrat la
    20.04.2012
    Postari in forum
    19
    Recunosc nu am fost super explicita, si da ai dreptate am interpretat ceva gresit si imi cer scuze.
    La primul post am scris clar , 10 luni si 29 de zile, nu am scris 11 luni si 29.. se subintelege ca o luna se pierde.
    Daca tatal apuca sa-si depuna dosarul sa stea cel putin 1 luna, indiferent ca acesta se inatoarce si el la munca inainte de 11 luni ale lu bebe, el nu are drept la stimulent, pt ca este al 2 lea parinte.
    Stimulentul este valabil pentru primul parinte care alege sa stea in ccc dupa ce s-a nascut bebe, iar primul parinte sa se intoarca la cel mult 10 luni si 29 de zile, chiar daca al doilea parinte o sa stea ultima luna acasa

Acu ca am reciti postul si au mai avut loc alte evenimente pot sa raspund si altfel:
    1. Daca stii ca firma are probleme, stai mai bine tu acasa in concediu fara plata, si sotul sa lucreze in continuare pt ca sunt mai buni banii intregi din salariul lui decat plafonati iar tu incepe sa-ti cauti in alta parte.
    2. Daca in continuarea vrei sa te intorci la firma aia, vorbeste cu cineva de resusre umane, sunt obligati sa-ti raspunda

sper sa nu fie prea tarziu, solutii exista
    Bafta
    Modificata de shtrumphy; 21.03.2013 la 17:30:09.

Floricica Nou Venita maryama's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.09.2013
    Postari in forum
    12
    Dar daca sotul nu are venituri din salarii, datorita jobului, la el nu exista notiunea de concediu, lucreaza pe baza de proiect, contract pentru fiecare proiect fara sa fie vorba de o activitate masurata in zile de munca.

Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.390
    Citat Postat de maryama Vezi mesajul
    Dar daca sotul nu are venituri din salarii, datorita jobului, la el nu exista notiunea de concediu, lucreaza pe baza de proiect, contract pentru fiecare proiect fara sa fie vorba de o activitate masurata in zile de munca.
    Veniturile nu sunt doar din salarii; pot fi si din activitati prestate in baza unui contract, ca PFA, de exemplu. Dar acest fapt nu influenteaza situatia: tatal copilului are acest drept- de a sta acasa cu copilul o luna. In situatia in care nu doreste sa isi ia acest concediu, mama oricum se intoarce la serviciu mai devreme cu o luna, dreptul tatalui nefiind transferabil.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari