Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita dark3's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.08.2008
    Postari in forum
    7

Concediu prenatal

buna, numele meu este maria serban si am o intrebare; cat timp trebuie sa lucrezi pentru a beneficia de concediu prenatal? eu am 5 luni de cand lucrez, am citit ca trebuie sa ai 12 luni de la data nasterii, deci teoretic cu vechimea pe care o am as putea beneficia de concediu prenatal si concediu pt creterea copilului, nu?

Floricica Avansata madyflo's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.03.2008
    Postari in forum
    2.090
    Maria,trebuie sa ai vechime cel putin 1 an inainte de data nasterii!
    Sora mea nu a aputut beneficia de acest concediu pentru ca ii mai trebuia 1 luna sa faca 12 luni vechime!

cristina elena
    Guest
    Maria ca sa beneficiezi de concediu prenatal nu-ti trebuie vechime de 12 luni. Vechimea ta de 5 luni ti-e suficienta pentru a putea beneficia de concediu.
    Concediul prenatal e cel de 63 de zile inainte de nastere si i se adauga si cel postnatal tot 63 zile (deci in total 126 de zile de concediu de maternitate - pe care le poti imparti cum vrei inainte si dupa nastere)
    Tu din pacate nu vei putea lua concediu de crestere si ingrijire a copilului pana la 2 ani. Nu ai cele 12 luni necesare pentru a putea beneficia de acest concediu si de plata indemnizatiei de 600 ron.

Membru inregistrat la
    01.08.2008
    Postari in forum
    7
    multumesc mult, m-ai ajutat enorm

Membru inregistrat la
    01.08.2008
    Postari in forum
    7
    si indemnizatia e doar 600 ron ca eu stiam ca e 800 ron, pt un sal pe care in am eu net 900 si brut 1200 cam cat iau? multumesc mult de raspunsuri

cristina elena
    Guest
    Indemnizatia e 600 ron pentru toate mamicile.
    Nu conteaza salariul.
    La cei 600 ron se mai adauga si alocatia de 200 ron si de aici confuzia cu 800 ron.
    De indemnizatie beneficiaza doar mamicile ce au 12 luni vechime la data nasterii copilului, alocatia o iau toti copiii pana la 2 ani indiferent ca este mama salariata sau nu.
    Daca nu poate lua mama concediu exista varianta sa-si ia tatal daca acesta are 12 luni vechime.

Membru inregistrat la
    01.08.2008
    Postari in forum
    7
    multumesc mult ca m-ai lamurit,succes in cont si banuiesc ca esti o mamica f buna si mai ales f informata, sa iti traiasca copii maaari si frumosi

Floricica Nou Venita iamuraritei's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.08.2008
    Postari in forum
    4
    pentru a beneficia de indemnizatia pt cresterea copilului trebuie sa ai 12 luni vechime in munca la ultimul servici

Floricica Nou Venita iamuraritei's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.08.2008
    Postari in forum
    4
    apropo,de cand se poate intra in prenatal si cine plateste concediul

cristina elena
    Guest
    Nu e neaparat sa fie la "ultimul servici". Totul e sa fie continuitate in munca in cele 12 luni, sa nu fie intreruperi chiar daca schimbi locul de munca.

cristina elena
    Guest
    In prenatal se poate intra incepand cu a 63-a zi inainte de data nasterii copilului.
    Concediul de maternitate (pre si postnatal) il plateste o mica parte angajatorul, o parte asigurarile. Suma este de 85%, banii ii iei de la angajator, urmand ca el sa-i recupereze de la asigurari.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari