Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita nicol13's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.02.2007
    Postari in forum
    1

Concediu pre/postnatal

Buna ziua!Sunt o viitoare mamica si am si eu cateva intrebari la care as vrea sa gasesc raspuns.As intra in concediu prenatal la 28 sapt.si sunt cam la limita cu cele 84 zile de prenatal.Intrebarea mea este uramatoarea:daca nastrea se produce mai tarziu de aceste 84 zile,restul de zile pana la nastere nu sunt platite?Ar fi bine daca doar lucrul acesta se poate intampla.Unele persoane zic ca nu-mi primesc indemnizatia de crestere a copilului.Mentionez ca am luat cele 90 zile de concediu medical+zilele de concediu de odihna pe anul acesta,deci nu mai pot face nici un artificiu.Astept raspunsurile voastre.Multumesc mult!

Floricica Avansata alemi's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.09.2006
    Postari in forum
    1.251
    buna nicol,ai incercat sa intri in concediu fara plata?si din cate stiu eu concediul post natal+prenatal este de 126 zile pe care le poti lua cum vrei tu.nu stiu cat te-am ajutat,dar sper sa fie bine pt tine.

Floricica Nou Venita ciausu_claudia's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.02.2007
    Postari in forum
    226
    Nicol sunt in aceiasi situatie ca si tine si tare mi-ar prinde bine un raspuns. Din motive medicale am intrat in prenatal la 15 ian si 84 de zile se fac pe 10 aprilie. Ce pot face daca bebelusul se va naste pe 15. Diferenta de 5 zile pot sa-mi iau medical sau fara plata???????????????

Floricica Cu Vechime digutix's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.05.2007
    Postari in forum
    5.303
    as vrea si eu sa stiu mai multe despre cum se poate lua concediul prenatal
    mai are rost sa iti iei si post natal daca beneficiezi de concediul de 2 ani?sau mai bine sa il iau pe tot inainte?

Floricica Nou Venita mirela dabu's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.04.2007
    Postari in forum
    85
    In primul rand: nu ai cum sa iei cele 126 de zile prenatal.
    Concediul post-natal este de minim 42 de zile, deci nu ai cum sa il iei inainte.
    Incercati sa discutati cu angajatorul si sa va dea concediul de care trebuie sa beneficiati anul acesta (proportional cu zilele lucrate).
    Concediul fara plata se ia numai in conditiile impuse de Ordonanta 148 si anume pentru cursuri de formare si perfectionare profesionala (art. 1 alin. 2 lit. i) din OUG 148?2005).

Floricica Nou Venita fanelupa's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.05.2007
    Postari in forum
    6
    buna,sunt viitor tatic a doi gemeni[bebelus]si am o mica problema legata de concediul prenatal al sotiei:a lucrat doar luna ianuarie a.c. dupa care a stat in medicale pina pe 29.04 cind a intrat in c.o. pe care la cerut pt.tot anul si i s-a acordat 21 zile dar dupa 11 zile de concediu au intervenit probleme medicale si a fost internata.Acum cei de la spital au eliberat certificat pt.concediu prenatal,ce pot face pt.ca cei de la personal zic ca nu pot sa intrerupa c.o si ca trebuie sa il continue dupa concediu medical.sotia a intrat in 34 de saptamini de sarcina.Va rog raspuns urgent

Floricica Nou Venita mirela dabu's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.04.2007
    Postari in forum
    85
    Nu inteleg eu foarte bine speta dar incerc sa te lamuresc in limita a ceea ce am inteles. CO se suspenda pana cand sotia ta termina concediile pre, post natal si cel pentru ingirjirea copilului. Oricum, nu vad de ce angajatorul nu a fost de acord cu intreruperea concediului de odihna. Nu scrie nicaieri ca nu se poate. Cu atat mai mult cu cat pe anul acesta trebuia sa i se acorde doar proportional cu timpul lucrat.
    In ceea ce priveste timpul lucrat de sotia ta, sper ca te-ai referit la cat a lucrat anul acesta si nu ca a lucrat doar o luna inainte de nasterea copiilor.
    Daca vrei mai multe lamuriri, imi poti scrie pe mirela.dabu@eum.ro. (Sunt avocat de profesie asa ca poate te pot ajuta cu mai multe informatii).

Membru inregistrat la
    24.05.2007
    Postari in forum
    6
    Multumesc pentru raspuns,scuze daca am fost neclar,da a lucrat o luna anul acesta,are vechime 3 ani,vizavi de cei de la personal am impresia ca nu stiu pe ce lume traiesc,ieri am dus concediul prenatal al sotiei si l-am lasat acolo si nu au zis nimic ,cred ca au crezut ca este c.m.cred ca le este greu sa faca hirtii in plus.Inca o data multumesc

Floricica Avansata ogabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.12.2006
    Postari in forum
    2.458
    viitorule tatic, trebuie "sa le faci scandal" deoarece sunt comode!

In orice situatite daca esti in CO si in acest timp ai fost internat sau te-ai imbolnavit, sunt obligati sa faca intreruperea de co, daramite in cazul vostru!

Floricica Avansata ogabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.12.2006
    Postari in forum
    2.458
    ACEST CO DE 126 DE ZILE SE DA DE LA 7 LUNI SI 10ZILE, DAR SE POATE DA SI UN PICULET MAI REPEDE, SI ANUME:ORI ITI DA DIRECT DR. DE FAM. , SAU IN CAZUL IN CARE NU TE INTELEGE PUNAND PROBLEMA CA ASA ESTE LEGEA,TE DUCI CU INDRAZNEALA II POVESTESTI DR TAU CU CARE NASTI, UNDE ITI VA SCRIE O RECOMANDARE CATRE DR DE FAM PT. A INTRA MAI REPEDE IN ACEST CONCEDIU!

BAFTA!

Membru inregistrat la
    24.05.2007
    Postari in forum
    6
    concediul prenatal se poate da direct de la spital,apoi se avizeaza de catre doctorul de familie si il duci la angajator.Il iei de la spital in conditiile unei internari, poti sa discuti cu ginecologul,dar mai bine sa nu ai probleme cu sarcina.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari