Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita rarara's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.11.2011
    Postari in forum
    37

Concediu de odihna inainte de prenatal

Buna,
    As vrea sa stiu si eu la cate zile de concediu de odihna avem dreptul ca si femei insarcinate? Se calculeaza in functie de lunile lucrate pana la concediul prenatal, sau sunt toate zilele din contract? Eu voi intra in prenatal la inceputul lui februarie si data nasterii este 26 martie.Cate zile de CO pot sa imi iau pana atunci?

Multumesc

Moderator Floricica Avansata Krisstina's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.390
    Citat Postat de rarara Vezi mesajul
    Buna,
    As vrea sa stiu si eu la cate zile de concediu de odihna avem dreptul ca si femei insarcinate? Se calculeaza in functie de lunile lucrate pana la concediul prenatal, sau sunt toate zilele din contract? Eu voi intra in prenatal la inceputul lui februarie si data nasterii este 26 martie.Cate zile de CO pot sa imi iau pana atunci?

Multumesc
    Iti poti lua cate ai dreptul, conform contractului, nu au legatura cu prenatalul sau postnatalul.

Floricica Novice simonacio's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.08.2011
    Postari in forum
    564
    concediul de odihna se poate lua conform contractului de munca dar proportional cu timpul lucrat. adica presupunand ca nu mai ai nici o zi de anul trecut de luat si sa zicem ca ai 24 de zile conform contractului, si daca vrei sa intri in prenatal la inceputul lui februarie ai mai avea de luat cate zile ti se cuvin pentru luna ianuarie adica 2. pentru fiecarte luna lucrata ti se cuvin 2 zile de concediu (presupunand ca ai 24 de zile pe contract).

Floricica Nou Venita rarara's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.11.2011
    Postari in forum
    37
    Va multumesc pentru raspuns.Deci pot sa iau 2 zile inainte sa intru in prenatal.

Floricica Nou Venita roxana30's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.07.2011
    Postari in forum
    22

contract colectiv de munca

Asa e, in mod normal se calculeaza in functie de lunile lucrate pana in momentul in care intri in concediul prenatal.
    La mine la servici, conform contractului colectiv de munca, intra in calcul si concediul prenatal. Deci daca nasc pe 1 aprilie, am 11 zile de concediu si nu 2.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari