Ultimele discutii din forum
    lorito
    Guest

Tu esti eco?

Eu incerc: nu las incarcatoarele in priza dupa ce s-au incarcat telefoanele, cumpar sacose bio, nu las becurile aprinse aiurea, nici apa nu curge in nestire, platesc facturile online,am becuri cu reglator de tensiune, incerc sa cumpar cat de des pot produse autohtone, nu arunc niciodata resturi pe strada, pun sticlele de plastic/sticla in locurile speciale la buncar, am plantat cativa copacei. Atat imi amintesc momentan:)

Floricica Debutanta dama de pica's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.12.2009
    Postari in forum
    847
    Lori, chiar ma gandeam si eu la un topic al micilor gesturi ecologiste!

Si eu ma stradui sa fiu mai responsabila in ceea ce priveste mediul. Am plantat si noi cativa copaci la curte. Anul acesta a fost primul an in care nu am mai cumparat brad taiat, ci unul la ghiveci pe care il vom planta la curte intr-o saptamana, doua. Si am inceput sa adun bateriile uzate dupa ce am aflat ca trebuie reciclate si nu aruncate aiurea. La mine la birou s-a pus pe fiecare etaj cate un cos de gunoi special pentru baterii uzate. Am trecut pe becuri economice (desi le urasc).

Ce nu prea reusesc: sa consum apa mai putina; sa renunt la deodorantul spray; si cred ca mai gresesc si in alte privinte, dar nu imi amintesc acum.

lorito
    Guest
    Mi-am mai amintit ceva: nu arunc la chiuveta uleiul folosit la prajeli( da, mai prajesc mancarea din cand in cand), ci il pun intr-o cutie de conserve pe care o arunc ulterior la buncar.
    Ioana, nici mie nu imi plac becurile tip eco, de aceea folosesc din astea cu reglator de tensiune, ca daca am vreodata nevoie de lumina puternica, sa imi pot ajusta lumina.
    La mancare eco nu prea ma bag, ft rar, este mult prea scumpa pentru bugetul nostru.

lorito
    Guest
    Am vazut la Carrefour un punct de colectare al bateriilor uzate. Eu acolo le duc.

Floricica Debutanta dama de pica's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.12.2009
    Postari in forum
    847
    Citat Postat de lorito Vezi mesajul
    Am vazut la Carrefour un punct de colectare al bateriilor uzate. Eu acolo le duc.
    Se pare ca sunt in toate supermarketurile mari, dar nu prea la vedere...

Floricica Senior ruxidadi's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.12.2008
    Postari in forum
    4.586
    Habar nu aveam ca exista la supermarketuri puncte de colectare a bateriilor. O sa ma uit pe unde sunt!

Moderator Floricica Avansata Monica Eliza Rares's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.01.2010
    Postari in forum
    1.503
    Incerc si eu sa fac ceva in sensul acesta.Bidoane si tot ce e plastic strang separat, la fel procedez cu hatie/carton.Le arunc in acele containere speciale.La capitolul baterii, n-am vazut in zona in care locuiesc locuri special create pt ele.In casa avem (partial) becuri economice.Incerc sa nu tin ambele televizoare si laptopul deschise aiurea (e destul de dificil cu doi copii si doi adulti prin casa)...
    Cred ca fac asta in primul rand gandindu-ma la economii in portofel si apoi la natura.....Suna aiurea, dar am si eu de castigat si mi-ar placea sa cred ca si mediul inconjurator......Ma rog, cu o floare nu se face primavara, dar....eu putin, altii putin.....poate, poate .....

Moderator Floricica Avansata Monica Eliza Rares's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.01.2010
    Postari in forum
    1.503
    Citat Postat de dama de pica Vezi mesajul
    Se pare ca sunt in toate supermarketurile mari, dar nu prea la vedere...
    Am vazut la Kaufland si intradevar, o cam vezi in ultimul moment.Daca nu esti atent, nici n-o observi.Parca ar fi pusa acolo sa fie asa, de ochiii lumii.

Floricica Senior ruxidadi's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.12.2008
    Postari in forum
    4.586
    Asa am revenit sa raspund si la subiect

Si eu am inceput sa incerc sa fiu cat mai eco.
    Nu arunc uleiul prajit la chiuveta, ci il adun intr-un bidon de plastic. Asta pentru ca sotul nu poate renunta la prajeli, ca eu as renunta cu totul la ele.
    Nu arunc gunoaie pe strada, cand mergem la un gratar in natura, adunam toate gunoaiele intr-un sac menajer si le aruncam in locurile special amenajate. Ma enerveaza la culme pungile, bidoanele de plastic si dozele de bere lasate de altii imprastite peste tot

Folosesc sacose ecologice. Incerc sa economisesc apa si curentul electric - la capitol electricitate stau mai prost, pentru ca nu suport lumina slaba (poate si din cauza ca stau mai prost cu vederea ).

As selecta gunoiul pe categorii, dar la noi inca nu sunt pubele separate de colectare a gunoiului. Le introdusesera intr-un timp, dar acum nu mai sunt si, chiar si cand erau, pubelele se varsau toate in aceiasi masina, deci degeaba selectau oamenii gunoiul, ca tot amestecat ajungea la groapa de gunoi.

ANDREEA_23
    Guest
    Baietelul meu se ocupa tot timpul de televizor si il inchide de tot din buton, astfel ledul nu mai sta aprins :) si la fel si cu masina de spalat e pe faza sa o opreasca cand arata end :)
    Modificata de ANDREEA_23; 17.03.2011 la 15:43:41.

sunshine
    Guest
    Da,sunt!Tot reciclez ....pana si mancarea ramasa!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari