Ultimele discutii din forum
    Moderator Floricica Debutanta zonica's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.06.2011
    Postari in forum
    739

Dragobetele sau Valentine day?

In ultimul timp(ultimii ani)ne iubim de mama,mama,de Valentine day!Eu una nu cred ca este nevoie de o zi speciala din an in care sa ii arati omului de langa tine ca il iubesti,daca ii dai in fiecare zi cafeaua fierbinte dimineata, e si asta o metoda in care ii arati ca il iubesti(.Credeti ca iubirea are nevoie si de dovezi materiale?

Floricica Nou Venita letiti's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.02.2012
    Postari in forum
    25
    eu consider ca dragostea e ceva complex, pe care il percepem ca pe ceva indispensabil , cel putin asa consider! dragostea este peste tot, iar acest sentiment se infiripa in sufletul tau vrand nevrand... vreau sa va arat ceva, ceea ce a gasit o prietena de-a mea pe computerul fiicei ei de 12, aproape 13 anisori:

"De ce e facuta dragostea?
    De ce e facuta dragostea? Pentru ce, de ce??? Nu inteleg rostul…e frumos sa iubesti, e atat de frumos ca in sufletul sa se se infiripeun sentiment atat de sublim,cel de a indragi pe cineva…dar apoi,dupa cateva clipe de fericire,totul se destrama… De ce??? Pentru ce???
    Cu ce rost??? Pentru o clipa iubesti si dupa suferi…... dupa iti dai seama ca totul e fara sens…si-ti dai seama ca nu mai e …dar tot iubesti…pentru ca asta e viata….esti facut pentru a iubi si a suferi…si c el mai tare ma doare ca, cel iubit isi bate joc sic el ce iubeste sufera… mereu e asa …
    Iar dragostea asta … nu poate fi inteleasa …e pt oameni mari…e un sentiment prea profund pt copii, pentru ca nu il poti intelege…dar indifferent daca il intelegi sa nu sau e doar dragostea aceea adolescentina, e la fel…suferi…suferi dupa ce iubesti…suferi cand cel iubit isi bate joc…
    De ce oare nimeni nu poate iubi si fi fericit? DE CE EXISTA SUPARARE,DE CE EXISTA TRISTETE,DE CE DOAR OAMENII MARI IUBESC? SI DE CE NOI,CA SI COPII,NU INTELEGEM SENSUL? SI SUFERIM…suferim mult…
    De ce mi s0a infiripat un astfel de sentiment in suflet daca nici macar nu stiu ce e aia iubire? De ce sufar??? De ce iubesc??? Nu sunt pregatita pt asa ceva…dar ……….TE IUBESC ATAT DE MULT…..te iubesc nespus….si nu vreau…nu vreau sa se termine asa……pt ca eu imi faceam sperante…eu chiar …eu chiar te iubesc…nu vreau…nu vreau sa te pierd…eu inca te iubesc…sisufar………………..
    DRAGOSTEA ASTA…FACUTA FARA SENS…PT A SUFERI……………M-AM SATURAT……….M-AM SATURAT!!!!!!!"

si pe care mi-a trimis-o pe mail... ma gandesc, cum poate gandi un copil de 12 ani asa? e destul de matura pt varsta ei, si daca te gandesti bine, si ei iubesc... iubesc cu tot sufletul. si chiar sufera... si cand ne gandim ca noi, cand avem puii in burtica ne indragostim de ei fara a-i cunoste macar... e ceva special, mi se pare o binecuvantare A IUBI.
    cat despre titlu... Dragobetele sau Valentine's day... categoric Dragobete!!! sa nu uitam de originile noastre totusi...
    Modificata de letiti; 24.02.2012 la 11:14:31.

Floricica Nou Venita cris26's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.02.2012
    Postari in forum
    4
    Buna,ma alatur si eu mamicii care alege Dragobetele chiar daca atatia ani dragostea nu a avut nevoie de o zi aniversara .Nu sunt adepta sarbatorilor de import,fac din sentimente ceva comercial.Numai poti spune "te iubesc" fara sa demonstrezi asta si material?Mai sunt femei pentru care o floare daruita din suflet reprezinta mai mult orice alt cadou chic?

Moderator Floricica Avansata NicoleD's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.05.2011
    Postari in forum
    1.467
    Citat Postat de zonica Vezi mesajul
    In ultimul timp(ultimii ani)ne iubim de mama,mama,de Valentine day!Eu una nu cred ca este nevoie de o zi speciala din an in care sa ii arati omului de langa tine ca il iubesti,daca ii dai in fiecare zi cafeaua fierbinte dimineata, e si asta o metoda in care ii arati ca il iubesti(.Credeti ca iubirea are nevoie si de dovezi materiale?
    Nici una nici alta, m-am lecuit cu halouinu'.

Draga mea, dar daca-i dai cafeaua fierbinte nu prea-ti dovedesti dragostea, nu se frige?

Floricica Nou Venita letiti's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.02.2012
    Postari in forum
    25
    Citat Postat de cris26 Vezi mesajul
    Buna,ma alatur si eu mamicii care alege Dragobetele chiar daca atatia ani dragostea nu a avut nevoie de o zi aniversara .Nu sunt adepta sarbatorilor de import,fac din sentimente ceva comercial.Numai poti spune "te iubesc" fara sa demonstrezi asta si material?Mai sunt femei pentru care o floare daruita din suflet reprezinta mai mult orice alt cadou chic?
    eu zic ca un te iubesc sincer, spus din inima si poate si-un pupic, fac cat o suta de flori!!! pt multi/multe conteaza mai mult materialul decat partea sentimentala, dar, dupa-mi propria parere, mai importante sunt faptele si vorbele, decat lucrurile... o floare se ofileste usor, dar poate un te iubesc il tii minte toata viata...

Floricica Senior ghiny's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.03.2010
    Postari in forum
    4.040
    Daca ar fi sa am o zi speciala pe care sa o dedic iubiri ,as alege Dragobetele,sarbatoarea romaneasca.

Cine este misteriosul Dragobete?

Avand radacini slave, sarbatoarea Dragobetelor coincide cu sarbatoarea ortodoxa a Aflarii Capului Sfantului Ioan Botezatorul. Sarbatoarea are in centru o figura mitologica a legendelor traditionale romaneste, un Dragobete tanar si inzestrat, precum Eros sau Cupidon, cu puteri si functii deosebite in ale iubirii. Dragobete, cunoscut in traditia populara si sub numele de “Cap de primavara” sau “Logodnicul pasarilor”, este considerat a fi “nasul” cerurilor, el oficiind logodna animalelor in bolta cereasca. Totodata, Dragobetele este perceput ca un protector al celor indragostiti sau al celor care doresc sa isi gaseasca perechea.
    Acest semizeu autohton al tineretii si al iubirii fara de varsta este imaginat ca strabatand muntii alaturi de baba Dochia si purtand numele de Dragomir. Alteori, se spune despre el ca s-a intrupat in fiu al babei Dochia, avand prin contrast cu aceasta, o personalitate pozitiva, benefica pentru cei din jur. Alteori, conform altor legende, Dragobetele se suprapune cu figura unui alt tanar frumos, Navalnicul, ce avea reputatia de a lua mintile fetelor tinere. Navalnicul a fost transformat de Maica Domnului intr-o planta ce i-a pastrat numele.

Despre semnificatia de odinioara si dintotdeauna a sarbatorii Dragobetelor ne vorbeste cel mai bine etnograful Ovidiu Focsa pe Wikipedia: “Aceasta sarbatoare marca revigorarea naturii si nu numai, ci si a omului care, cu aceasta ocazie, se primenea. Era o sarbatoare a revigorarii vegetatiei, a vietii in crestere, fiind o sarbatoare strans legata de fertilitate, fecunditate si de renasterea naturii. Odata cu trecerea la anotimpul de primavara durata zilei crestea, in contrapondere cu noaptea care descreste, ca dovada si zilele sunt mai insorite. Se pare ca, in aceasta perioada, pasarile, vegetatia dar si oamenii se puneau in acord cu natura. Era o nunta a naturii, insemnand renasterea acesteia, retrezirea la viata, ceea ce este si semnificatia centrala a sarbatorii”.

Frumoase obiceiurile noastre autohtone si ce bine ar fi sa ne mai intoarcem si la traditiile romanesti!.Toate aceste sarbatori sunt un minunat prilej sa ne mai regasim linistea si bucuria vietii, indiferent de varsta.. Asadar, sa zambim soarelui si sa speram in lumina lui....!!!La multi ani indragostitilor!!

Floricica Avansata cryssa's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2006
    Postari in forum
    1.860
    La mine Dragobetele este o sarbatoare a iubirii....de valentine day este ziua sotului meu si eu niciodata nu primesc nimic ca el nu recunoaste aceste "americanisme". Pentru noi nu conteaza dovezile de iubire materiala-deoarece el stie ca nu avem gusturi comune si nu se risca...iar daca ne-am da bani ar fi aiurea( banii sunt la gramada)...insa noi am obisnuit ca 1 data pe luna 1 week end sa fie numai al nostru si sa stiti ca e ffffff misto sa nu sti de copil,de curatenie,de mancare....etc doar noi2 iesim la un film apoi la un restaurant,in club,in parc,la muzee oriunde unde putem fi doar noi .In plus noi zilnic ne demonstram ca ne iubim si respectam-printr-un sms,printr-un gest,prin a face ceva in locul lui ...noi suntem de 5 ani impreuna si de 4 ani o avem pe printesa...si inca nu pot sa spun ca m-a plictisit sau ca nu mi convine ceva...iubirea este pretutindeni va doresc ca azi sa va iubiti de 10 x mai mult !!!!!!!!!

Moderator Floricica Avansata Monica Eliza Rares's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.01.2010
    Postari in forum
    1.503
    Nici eu nu sunt fan al sarbatorilor imprumutate, indiferent care-ar fi ele.

Floricica Debutanta MJ forever's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.03.2010
    Postari in forum
    1.187
    S-o fi intrat in bucla repetitiva, an de an aceeasi intrebare "Dragobete sau Valentine's Day?".
    Ce mi se pare interesant e ca Dragobetele a inceput sa fie scos la inaintare doar dupa ce Valentine's Day a inceput sa-si arate coltii pe meleagurile romanesti. Pana atunci mai nimic. Eu personal am aflat de Dragobete abia dupa ce am plecat din Ro.

Moderator Floricica Novice Cristelaa's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.04.2011
    Postari in forum
    420
    Citat Postat de mama leone Vezi mesajul
    S-o fi intrat in bucla repetitiva, an de an aceeasi intrebare "Dragobete sau Valentine's Day?"...

Acusi acusi vine 1/8 martie
    topinguri.................

Floricica Debutanta MJ forever's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.03.2010
    Postari in forum
    1.187
    Citat Postat de Cristelaa Vezi mesajul

Acusi acusi vine 1/8 martie
    topinguri.................
    Eu la ala nu ma bag, ca eu le sarbatoresc pe amandoua cu varf si indesat. Pe 1 e ziua lui fiu-meu si pe 8 onomastica sotului.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari