Ultimele discutii din forum
    Floricica Senior Diandrea's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.05.2009
    Postari in forum
    2.564

Cand esti prins intre doi prieteni....

am o maaaare nedumerire...de cateva zile intorc problema pe toate partile si incerc sa gasesc o solutie...Poate cineva din exterior, strain de situatie, cu o minte mai limpede....imi ofera un sfat....

Avem doua familii prieteni fam S si fam M. Am sa le spun scurt S si M in relatarea mea.Vorbind de concedii, am ajuns la ideea ce fain ar fi sa mergem toate trei familile la mare, cu copii, in iulie...Pana cum toate ok...S insa a zis ca ei nu au atatia bani pentru un concediu (au fost mai afectati de criza), la care M s-a oferit sa plateasca drumul si cazarea pentru ei...fara sa intre in alte detalii ....la cateva zile M ne spune ca a rezolvat cazarea...un apartament cui 3 camere in Mamaia ( o camera pentru fiecare familie).Asta a fost acum vreo doua saptamani...De saptamana trecuta si pana acum, am vorbit cu M de preturi, de anumite detalii...si de fiecare data m-a intrebat :oare S nu va da nimic in transport si cazare....ca sunt multi bani...Gandeste-te ca eu platesc 2 camere....La faza asta , eu m-am enervat...daca tot te-ai oferit de ce o dai la intors? De ce te-a luat gura pe dinainte?

Problema mea este urmatoarea: ce sa fac...i-am sugerat lui M sa vorbeasca deschis cu S....sa ii spuna ca si-a facut niste socoteli si nu iese cu banii...Pe de alta parte sunt sigura ca oamenii aia nu vor veni fara nici un leu la ei, poate chiar vor reusi sa-si achite din drum sau cazare...dar spun numai pote...pt ca ei considera ca M a facut gestul acesta pt ei din prietenie...si se vor revansa cumva in viitor...poate la anul sa plateasca ei...

Nu stiu cum sa pun problema....cu cine , cum sa vorbesc...daca ii spun lui S, dar nu vreau sa se interpreteze altfel.Ne-am gandit cu sotul sa platim noi jumate din cheltuielile aferente fam. S, dar nu reusim nici cum ....Daca ne retragem acum, ramane M cu tot apartamentul rezolvat ....

Daca aveti vreo parere...va rog...asterneti-o aici...poate e ceva ce eu am omis sau nu am crezut ca e important....

Floricica Cu Vechime SilviaPopa's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.11.2009
    Postari in forum
    5.395
    E nasol, ce pot zice! parerea mea este ca fam S nu trebuie sa afle ca nu mai are bani, fam. M sa plateasca si pt ei, ar fi prea mare jena...eu zic sa faca cumva, sa stranga din dinti si sa plateasca asa cum au promis! Eventual sa ii ajutati si voi daca puteti face un efort!
    S_ar simti extrem de prost fam S daca ar afla ca s-au razgandit si ar putea chiar sa afecteze prietenia dintre M si S...

Floricica Avansata mire.t's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.05.2011
    Postari in forum
    1.765
    fata draga,eu is mai dintr-o bucata
    deci io is familia S
    cari n-am bani
    :D
    so, clar nu ma bagam in chestia asta!!
    m-a afectat criza,stau aksa!
    n-as accepta,nici de la cel mai bun preten oferte de-astea..ca in final ,tot exista discutii

stii cum e frate-frate..da branza pe bani
    plecati cu totii ,3 familii dar fiecare cu....ma-sii :P

Floricica Cu Vechime SilviaPopa's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.11.2009
    Postari in forum
    5.395
    Nici eu nu as fi acceptat, dar am luat cazul consumat! nu ca e de prost gust sa afle ca nu mai vor sa suporte ei cheltuiala referitor la cazare?

Floricica Avansata ralukut's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.06.2008
    Postari in forum
    1.401
    Nasol, ce sa zic!
    In primul rand, in ziua de azi e mare lucru sa iti plateasca cineva concediul. Eu una nu fac asta decat pt cumnata mea, singura persoana (din familie) care m-a ajutat vreodata cu copilul.
    In al doilea rand, M daca s-a oferit sa faca acest gest, sa-l duca pana la capat, mai ales ca s-a repezit sa faca rezervari si toate cele. In momentul in care a facut aranjamentele nu si-a dat seama ca e prea mult?
    Pe de alta parte, in locul lui S nu as putea merge pe banii altora. Macar transportul sau o parte din cazare sa se ofere sa plateasca.
    Ce sa faci tu? Daca sunteti in relatii atat de bune incat sa faceti asa un gest unii pt altii, cred ca e cinstit sa si discutati totul cu cartile pe masa.
    Bafta!
    Modificata de ralukut; 26.05.2011 la 09:11:13.

Membru inregistrat la
    21.05.2009
    Postari in forum
    2.564
    Da, adevarul ca pe pe M l-a luat gura pe dinainte.....si ca S a acceptat considerand (probabil) ca se vor revansa cumva....

Floricica Cu Vechime ioanabalescu's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.08.2007
    Postari in forum
    9.523
    Parerea mea este sa nu il instiintezi tu pe S ca M vrea parte din bani. M a facut=o, M sa o scoata. El s-a hazardat, el fie sa taca si sa ramana asa, fie sa ii anunte cum stie sau cum poate de cheltuielile cazarii si transportului.
    Nu comentez de ce a acceptat, ca nu ar fi trebuit pentru ca nu stim relatiile dintre familii si nu putem face supozitii.

Floricica Debutanta k3loo's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.08.2009
    Postari in forum
    1.057
    Citat Postat de mire.t Vezi mesajul
    fata draga,eu is mai dintr-o bucata
    deci io is familia S
    cari n-am bani
    :D
    so, clar nu ma bagam in chestia asta!!
    m-a afectat criza,stau aksa!
    n-as accepta,nici de la cel mai bun preten oferte de-astea..ca in final ,tot exista discutii

stii cum e frate-frate..da branza pe bani
    plecati cu totii ,3 familii dar fiecare cu....ma-sii :P
    Corec si ezac ! Orice alte comentarii mi se par inutile si eu mai scriu acum doar ca sa fac literele necesare publicarii raspunsului.

Floricica Senior paulici's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.09.2009
    Postari in forum
    3.046
    Nu cred ca esenta se afla in a afla daca familia S a facut bine sa accepte oferta lui M ... asa ca ... unele raspunsuri sunt pe langa intrebare ...
    Andreea eu citisem topicul ... dar vroiam sa nu raspund ... ne-ai rugat si pe topicul nostru asa ca iti voi spune parerea mea ... tu nu ai nici o treaba ... nici o obligatie ... nu tu ai facut oferta ... si tot asa nu tu ai acceptat-o ... cred ca ar trebui sa nu iti mai bati capul si sa lasi lucrurile sa curga de la sine ... cred ca familia M nu va avea tupuel de a zice in fata ce are de zis si eventual ce se poate intampla este sa se raceasca relatiile dintre ei, dar nu dintre ei si voi ... asa ca ... va urez concediu placut ... in 2 ... 3 cate familii veti fi. Pupici.

Floricica Veterana andreea_p's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.05.2008
    Postari in forum
    18.581
    e greu sa fii prins la mijloc,dar cand ne aruncam cu capul inainte trb sa si gandim inainte de a face oferte!asa ca cel mai bine ar fi ca cei doi sa discute k doi oameni maturi si sa isi spuna oful!nici m nu este obligat sa plateasca nici s sa accepte oferta ,mai ales ca tuturor ne e greu de cand cu criza

Membru inregistrat la
    21.05.2009
    Postari in forum
    2.564
    Ideea e ca M are posibiltati sa plateasca fara a face un efort deosebit....de asta S a acceptat (poate) asa de usor....si tinand cont ca ii leaga o prietenie stransa....Cand cel care iti face o asemnea oferta in virtutea unei prietenii care va leaga si pe deasupra are si posibilitatea financiara de a face acest lucru.....poate o iei ca un semn al prieteniei....Si eu consider ca cei doi ar trebui sa discute cu cartiile pe fata....dar cel care sa initieze aceea discutie sa fie M.....el a facut oferta, el a insitat ca S sa accepte......si asa cum zicea si Paulici.....sa nu ma bage pe mine la mijloc...nici unul , nici altul....

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari