Ultimele discutii din forum
    Administrator Floricica Novice admin's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.03.2010
    Postari in forum
    508

Aplicatii care ne fac viata mai usoara

Traim intr-o era a tehnologiei, majoritatea avem smartphone-uri si aplicatii care ne ajuta sa fim mai organizati in viata de zi cu zi si sa castigam mai mult timp de calitate alaturi de copiii si familia noastra. Eu recunosc ca folosesc intens doua aplicatii care mi-au mai luat de pe umeri (si mai ales din creier) unele griji. Una dintre ele este o aplicatie care imi prezice cand voi avea urmatoarea menstruatie dar si care sunt zilele fertile (este utila atat celor care nu mai vor sa faca copii cat si celor care isi doresc sa intemeieze o familie si o recomand cu caldura). In cazul meu, pentru ca am o menstruatie regulata nu a gresit niciodata

O alta aplicatia foarte utila este Any List, care este de fapt o lista de cumparaturi usor de creat si de bifat in ea pe masura ce ai adaugat produsele in cos. Ma ajuta sa nu mai calc stramb in supermarket si sa cheltuiesc fix cat mi-am propus de acasa.

Insa mai exista o multime de alte aplicatii super interesante si foarte utile pentru mamici ocupate pe care vreau sa vi le prezint mai jos:

Una dintre ele este "Intuition", este gratuita si este un fel de personal assistant. Poti seta remindere pentru tot felul de actiuni de la consultatii la medic la liste de cumparaturi. Ce e foarte interesant este ca are incorporat si GPS si iti trimite notificari atunci cand esti in preajma uneia dintre locatiile aflate in lista ta de "De facut". De exemplu ai de luat medicamente si te afli in apropierea unei farmacii, ea te anunta ca ai ocazia sa iti indeplinesti una dintre sarcinile trasate. Nu am testat-o personal, dar mi-am luat-o si promit sa o folosesc si sa revin cu impresii.

Sunt aplicatii care sunt folositoare mai ales tinerelor mame, a caror viata se invarte mai ales in jurul meselor si scaunelor bebelusului. Cand fetele mele aveau numai cateva luni, notam tot ce faceau: cand au mancat, cat au mancat, cand si cum au facut caca, etc. Aplicatia Total Baby care este contracost (4.99 dolari) si disponibila numai pentru IOS este un fel de jurnal in care poti nota toate aceste lucruri. In plus poti seta remindere in cazul in care vrei sa il hranesti pe bebe mai des.

Pentru mamele care alapteaza exista aplicatii care cronometreaza sesiunile de alaptare si care tin jurnale zilnice ale meselor bebelusului dar iti si amintesc pe ce parte ai alaptat la ultima masa. (Baby Tracker: Nursing)

Telefonul poate fi transformat in BabyPhone atunci cand nu ai unul la indemana. Exista aplicatii disponibile pentru toate sistemele de operare in care trebuie sa setezi un nivel de sensibilitate al senzorului telefonului si un numar de telefon pe care acesta sa sune in momentul in care detecteaza miscare. (BabyPhone Deluxe).

Utile mai sunt si aplicatiile care iti amintesc zilele de nastere ale prietenilor tai (poti sa le importi direct din facebook) pentru ca, de cand ai copii, este dificil sa-ti amintesti ziua de nastere a matusii, nu-i asa? (Birthday Express). La fel de utile sunt aplicatiile care ne monitorizeaza dietele, ne creeaza programe de exercitii fizice pe care sa le facem cand dorm cei mici (toate mamicile doresc sa-si reintre rapid in forma), ne relaxeaza nervii pusi pe bigudiuri de copiii neastamparati creand pentru noi playlisturi speciale cu melodii relaxante, ne ajuta sa pregatim rapid cina pentr uca ne furnizeaza retete de 20 de minute (create de nimeni altul decat de Jamie Oliver).

Asadar tehnologia vine in ajutorul mamelor care sunt suprasolicitate, insa, de multe ori, din cauza prea multor sarcini pe care trebuie sa le indeplinim uitam sa o folosim la capacitate maxima. Eu mi-am propus sa mai caut si alte aplicatii care sa-mi usureze viata. Voi folositi vreo aplicatie care va ajuta in programul vostru zilnic? Daca da, recomandati-o si celorlalte mamici.

Trebuie sa mentionez ca nu am testat personal toate aplicatiile descrise mai sus, insa, am gasit aceste informatii pe niste site-uri externe pe care le urmaresc si le-am considerat utile pentru mamicile (si nu numai) din comunitate, de aceea am le-am prezentat in randurile de mai sus.

Moderator Floricica Avansata roxie's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Aplicatia Flashlight, iti face telefonul lanterna...

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari