Ultimele discutii din forum
    Floricica Novice ghiocelul_rosu's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.04.2010
    Postari in forum
    410

Scrisoare catre copilul meu: M-ai facut un om mai bun

[]Draga mea fetita ...inainte sa vii tu pe lume eu mama ta eram altfel decat ma stii tu.
    Inainte sa imi inseninezi tu zilele cu zambetele nazbatiile si plansetele tale nu stiam ce inseamna grijiile nu stiam ce sunt alea nopti nedormite de fapt stiam...dar in alt sens erau nopti pierdute in discoteci acum cand imi amintesc rad ..rad de cat de naiva eram credeam ca alea sunt griji sau ca se sfarseste lumea fiindca baiatul de care imi placea nu ma baga in seama.
    Acum percep altfel grijiile si bucuriile cand vad lacrimi in ochii tai atunci simt ca se prabuseste lumea cand te vad suparata si te cuibaresti in bratele mele parca nimic altceva nu mai conteaza, si cel mai mic gest al tau ca atunci cand faci ,,bibi,, si vii si spui ,,mami bobo bibi,, si vii sa iti dau pusi sa iti treaca iar dupa aceea razi cu gura pana la urechi atunci..in momentele alea uit de toate grijiile.
    Si ce daca ai varsat zaharul? sau sunt macaroane in toata casa nu conteaza tu vii si iei matura si ma ajuti si ce conteaza ca ne murdarim?? facem ,,baie baie,, si suntem curate si cu ocazia asta mirosim a bombonele :))
    Tu fetita mea mai invatat sa fiu mai chibzuita pana sa fii tu pe lume habar nu aveam cate poti sa cumperi cu 2 lei si cate chestii amuzante poti sa faci cu olita lingura sau prosopul :) si parca si mancarea are gust mai bun chiar daca ma manjesti pe toata fata :)))
    Si nu mai conteaza ca nu mai am timp pentru mine sau ca am uitat ce gust are cafeaua in oras nu mai conteaza ca ,,prietenii,, nu ma mai cauta cu ocazia asta am facut o triere serioasa in privinta lor :) Si nici nu mai e capat de lume ca sunt singura fara un barbat langa mine important e ca te am pe tine :)
    Si nici ca ma trezesti la ora 7 sa faci pe olita nu e o tragedie dar macar stiu ca te speli singurica pe fata :)
    Si cel mai important fetita mea ma-i invatat sa am rabdare muuulta rabdare fiindca esti foarte incapatinata ca mami si ma-i invatat fata mea ca dragostea de mama nu se compara cu nimic si mai ales ma-i coborat cu picioarele pe pamant si mai facut sa realizez ca sunt lucruri mult mai importante in viata decat discoteca orasul si ,, prietenii,

Multumesc ca existi fetita mea frumoasa!
    [/FONT]

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    Frumos... Frumoase ganduri... Si sunt sigura ca fetita ta simte ceea ce ai scris, chiar daca e prea mica pentru a intelege cuvintele... :) Da, copiii ne dau viata peste cap, ne schimba prioritatile, ne fac sa vedeam totul cu alti ochi si sa fim mai buni...

Moderator Floricica Veterana dami28elena11's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097
    Foarte frumos ai scris.Bravo tie mami! felicitari si va doresc multa sanatate!

Floricica Novice ghiocelul_rosu's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.04.2010
    Postari in forum
    410
    Citat Postat de dami28elena11 Vezi mesajul
    Foarte frumos ai scris.Bravo tie mami! felicitari si va doresc multa sanatate!
    MULTUMIM ELENA si noi va dorim muuulta muulta sanatate

Floricica Avansata cryssa's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2006
    Postari in forum
    1.860
    Mami,ceea ce ai scris cred ca simt 90% din mamicile de pe forum,insa curajul tau de a scrie ceea ce simti este o dovada ca te-ai impacat cu statutul de mamica,psihologic vorbind sunt mamici care abea dupa 4-5 ani se dezmeticesc si pot accepta ca viata lor nu le mai apartine ci apartine copilului lor..pana atunci traim o "depresie de negare",care se manifesta printr-o mlancolie,agitatie,calm,rabdare,atentie axata numai pe noul membru...trecem de la ras la plans in cateva secunde...este foarte normal ar fi frumos ca fiecare mamica sa -i faca copilului un caiet de la nastere pana la adolescenta,in care sa scrie in fiecare luna ce simte in legatura cu copilul(primul zambet,primul dintisor,etc)...cred ca ar fi foarte frumos,plus ca viata este foarte imprevizibila si daca doamne fereste mama decedeaza -copilasul o poate cunoaste si se poate cunoaste pe el mai bine...ar fi ceva care ar alina o eventuala durere de acest gen...eu cred ca asta voi face chiar daca voi incepe de acum de la 4 ani si ceva de la nastere))).Imi plac mult cuvintele rtale si cred ca nici o mama nu ar trbuii sa simta alceva))))))

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari