Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Cum sa il dezvat de...

Eu as vrea sa aflu cum sa il dezvat pe Edi de bagat degetele in gura (acum sunt cam 4-5 deci toata mana), cum sa il dezvat sa isi mai scoata sosestele din picioare (i-am pus sandalute peste sosete insa asta nu este dezvat este doar impiedicare ) si cum sa il dezvat de tipat.

iubytzik22
    Guest
    Gabitza asta este o perioada la copii...si al meu isi da pampersu jos, isi da sosetele jos...insa asta e perioada...nu ai ce sa ii faci....asa sunt toti copii....

Floricica Debutanta nicodimionelia's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.02.2010
    Postari in forum
    614
    asa face si a mea...de tipat nu mai zic...daca nu.i dau ceva se pune pe tipat si nu zic ca face asa si sera 10.11 ....deja vecini ne cunosc si mai ales ca stam si cu chirie si ma simt aiurea dar chear nu stiu ce sa.i mai fac sa nu tipe..

Floricica Nou Venita virginiaelena's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.11.2010
    Postari in forum
    41
    Al meu a avut faza cu bagatul degetelor in gura tarziu, dupa 2 ani! Am inteles, cand ii dau dinti, sau imediat ce renunta la suzeta... Al meu nu a avut ticul asta decat acum, dupa varsta de 2 ani. Cu greu l-am dezvatat intai spunandu-i ca are microbi pe manute si bagandu-le in gura poate face bubite si mai apoi amenintandu-l ca ii pun ardei iute pe degete. Nu i-am pus niciodata dar i-a sunat lui asa de periculos incat s-a lasat de "sportul" asta :D De tipat nu tipa decat atunci cand vrea ceva si nu-i dau. Fara sa ne dam seama, ca sa taca, inconstient ii dadeam cand tipa si asa are impresia ca daca tipa se poate rezolva. Asa ca acum ii explic ca daca tipa nu rezolva nimic. Sa se calmeze si sa vorbesca frumos si daca este ok va primi, daca nu, nu.

Floricica Avansata Andreea_Rainbow's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.06.2010
    Postari in forum
    2.069
    legat de tipete, cred ca este foarte important sa nu cedezi acestora, pentru a nu-i lasa impresia ca doar asa poate obtine ce-si doreste.explica-i de fiecare data ca nu primeste nimic, ba mai mult, prefa-te suparata, nu-i da atentie cand tipa.am o nepotica care face exact la fel, insa parintii ei o baga prea mult in seama cand tipa, iar ei ii convine, pentru ca reuseste astfel sa le capteze atentia de cate ori vrea.cred ca aceste tipete trebuie tratate cu indiferenta, poate astfel si le va scoate din comportament.
    despre sosete, nu stiu ce sa-ti zic, nu m-am confruntat inca cu asta, dar am auzit ca multi copii fac asa, doar o anumita perioada.pana va trece aceasta perioada, incearca sa-i pui ciorapei lungi (štrampi), pe care nu cred ca ii va da jos la fel de usor.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari