Ultimele discutii din forum
    Floricica Avansata anacristea's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.12.2009
    Postari in forum
    1.641

Stiri aberante "Īn Romānia trei copii mor īn fiecare minut din cauza pneumoniei"

Īn Romānia trei copii mor īn fiecare minut din cauza pneumoniei
    Īn Romānia trei copii mor īn fiecare minut din cauza pneumoniei | Jurnalul National | Jurnalul National

Astfel de stiri , publicate de jurnalisti cu liceul la seral si facultatea printr-o privata din fundul curtii fac turul Europei...ce sa ne mai miram ca imaginea Romaniei e asa cum e ...daca la fiecare minut mor 3 copii dintr-un calcul de clasa a doua rezulta ca in Romania mor de pneumonie 180 de copii /ora, adik 4320 de copii pe zi...mai rau ca-n intreaga Africa de pe urma secetei, malariei etc...

Membru inregistrat la
    05.12.2009
    Postari in forum
    1.641
    "pneumonia reprezentand doar 28% din cauzele deceselor la copii de 0-1 ani " si aceasta categorie de varsta fiind cea mai vulnerabila nici nu vreau sa ma gandesc la cati copii mor in romania potrivit distinsului ziarist...

Floricica Nou Venita Villi's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.12.2010
    Postari in forum
    237
    Hai s-o luam si altfel. Suntem recunoscuti prin lume ( tot prin intermediul acelorasi mass-media ) ca natia ce ia medicamente dupa ureche, ca la orice boala virala sarim pe antibiotice etc. Numai din ce stiu eu, inca multi medici de familie prescriu antibiotice la raceala. Ni s-a intamplat si noua ( apropo: la 2 zile de la antibiotic mi-a facut febra mare). Or, tot din cate stiu, pneumonia se trateaza cu antibiotic. Si atunci, sa se hotarasca: ori batem recordul la halit medicamente ( si mai ales antibiotice) ori nu? Ca e ciudat sa existe atatea decese datorate pneumoniei la un popor devorator de antibiotice.
    Modificata de Villi; 25.07.2011 la 22:35:35.

Membru inregistrat la
    05.12.2009
    Postari in forum
    1.641
    Citat Postat de Villi Vezi mesajul
    Despre ce ziar/ jurnalist este vorba, Ana? Unde a aparut articolul si cand anume?
    azi in toate ziarele online citand agerpres. la mine in linkuri sunt jurnalul national si cotidianul

Membru inregistrat la
    21.12.2010
    Postari in forum
    237
    Scuze, am vazut dupa aceea, nu mi-au aparut linkurile instantaneu si am scris. Ulterior le-am observat. Am si citit ce scriau astia in Cotidianul si in Jurnalul. Am modificat in timp ce tu imi scriai, acum las asa.

Concluzia mea e ca sunt stiri care se bat cap in cap, si am avea o viata muuult mai linistita daca le-am ignora. Initial, ei insista asupra masurilor de preventie. Si ma gandeam: nu le-o fi mers faza cu nisipul ( era un topic similar in care eram avertizati ca nisipul ne pune in pericol puiutzii), hai s-o dea cu pneumonia. Ajungand insa la finalul stirii, totul s-a luminat. Reclama mascata la un vaccin . ( nu ar fi prima oara).
    Modificata de Villi; 25.07.2011 la 22:43:30.

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Da, este o gafa faza cu 3 copii care mor in fiecare minut!
    Dar nu cred ca asta e problema. Pana la urma, bate la ochi ca e aberanta cifra.
    Problema este ca totusi Romania este campioana in Europa in ceea ce priveste rata mortalitatii la copii. Asta cred ca ar trebui sa ne dea de gandit!!!

Membru inregistrat la
    21.12.2010
    Postari in forum
    237
    Anna, conform caror stiri? De unde stii SIGUR ca este asa? Ca la noi mor cei mai multi copii?

Membru inregistrat la
    05.12.2009
    Postari in forum
    1.641
    Citat Postat de anna_creteanu Vezi mesajul
    Da, este o gafa faza cu 3 copii care mor in fiecare minut!
    Dar nu cred ca asta e problema. Pana la urma, bate la ochi ca e aberanta cifra.
    Problema este ca totusi Romania este campioana in Europa in ceea ce priveste rata mortalitatii la copii. Asta cred ca ar trebui sa ne dea de gandit!!!
    aici aveti tabelul cu mortalitatea infantila in Europa...stam foarte prost dar nu suntem chiar campioni! Si citez "Daily Mail", un ziar serios! 29698 -Turcia, 16689 Rusia, 7259 Ucraina, 4324 UK, 3090 Franta, 2943 Germania, 2721 Romania, 2644 Polonia, 2350 Italia, 2150 Spania, ajungandu-se pana la ...14 in Islanda unde natalitatea e insa foarte scazuta!
    http://www.dailymail.co.uk/health/ar...rn-Europe.html
    Modificata de anacristea; 25.07.2011 la 23:19:16.

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Ma scuzati, cand am spus Europa, ma refeream la Uniunea Europeana.
    Turcia, Ukraina si Rusia sunt in afara UE.
    Franta si UK au o populatie aproape tripla fata de Romania, Germania aproape de 4 ori cat cea a Romaniei... deci ca procentaj, cred ca suntem campioni!!!

Membru inregistrat la
    05.12.2009
    Postari in forum
    1.641
    Citat Postat de anna_creteanu Vezi mesajul
    Ma scuzati, cand am spus Europa, ma refeream la Uniunea Europeana.
    Turcia, Ukraina si Rusia sunt in afara UE.
    Franta si UK au o populatie aproape tripla fata de Romania, Germania aproape de 4 ori cat cea a Romaniei... deci ca procentaj, cred ca suntem campioni!!!
    Nu cred ca e cazul sa facem acum statistici in functie de nr de copii nascuti anual etc...Tarile cu mortalitate mare din UE sunt UK , Franta, Romania, Polonia, Germania , Italia si Spania , tari in care mortalitatea infantila "sare in ochi" in comparatie cu restul tarilor din UE (sau inca in UE) , e adevarat unele mult mai mici chiar si fata de Romania si unde natalitatea e foarte scazuta- Islanda, Austria, Grecia, Portugalia Lituania, Letonia etc
    Modificata de anacristea; 26.07.2011 la 00:00:55.

Membru inregistrat la
    05.12.2009
    Postari in forum
    1.641
    Citat Postat de Villi Vezi mesajul
    Scuze, am vazut dupa aceea, nu mi-au aparut linkurile instantaneu si am scris. Ulterior le-am observat. Am si citit ce scriau astia in Cotidianul si in Jurnalul. Am modificat in timp ce tu imi scriai, acum las asa.

Concluzia mea e ca sunt stiri care se bat cap in cap, si am avea o viata muuult mai linistita daca le-am ignora. Initial, ei insista asupra masurilor de preventie. Si ma gandeam: nu le-o fi mers faza cu nisipul ( era un topic similar in care eram avertizati ca nisipul ne pune in pericol puiutzii), hai s-o dea cu pneumonia. Ajungand insa la finalul stirii, totul s-a luminat. Reclama mascata la un vaccin . ( nu ar fi prima oara).
    nu e exclus sa fie o incercare neandemanatica de manipulare...au luat statistica mondiala (si asa umflata) si au prezentat-o din "greseala voluntara" ca statistica pt Romanika...sa intre cei saraci cu duhu' in panica si sa le cumpere vaccinul...
    Modificata de anacristea; 26.07.2011 la 00:27:52.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari