Ultimele discutii din forum
    lorito
    Guest

Sinucigasii

Ii condamnati?
    Incercati sa ii intelegeti?
    Ati cunoscut cazuri reale? Cineva apropiat?

Am avut o buna prietena si colega de scoala ai carei parinti s-au sinucis( arunacat de pe geam) la o diferenta de 4 ani :(

Floricica Cu Vechime ioanabalescu's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.08.2007
    Postari in forum
    9.523
    incerc sa ii inteleg, desi nu ii pot aproba
    fiecare isi stie sufletul si nu e fericire in nici unul

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Imi este greu sa ii inteleg pentru ca oricat de dificile ar fi lucrurile trebuie sa lupti pentru ceva, pentru cineva, pentru tine si sa nu te dai batut. Mi se pare o dovada de lasitate sincer. Am vazut multe cazuri la tv cand oamenii care au ajuns la limita puterilor au decis sa isi ia viata ba ca aveau credite si nu mai faceau fata, ba nu stiu ce datorii, banu stiu ce deceptii in dragoste...Spun lasitate pentru ca omul acela lasa in urma pe cineva, o familie care se va lupa in continuare cu acele datorii si acele probleme cu un spirjin mai putin.

Floricica Avansata Andreea_Rainbow's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.06.2010
    Postari in forum
    2.069
    nu incerc sa inteleg aceste persoane, ma indoiesc ca as putea. cred ca este o dovada de lipsa de credinta, de lasitate, si de mult egoism.adica bine, ei "scapa" de probleme facand acest gest, dar se gandesc oare la ce durere ramane in urma lor?
    de exemplu, in cazul relatat de tine, parintii respectivi s-au gandit ca asta e singura posibilitate sa scape de probleme, alegand sa plece din aceasta lume, dar trebuiau sa se gandeasca in primul rand ce se va alege de copilul lor, cum va suporta atata durere, ca va ramane marcat pe viata, etc.
    sau mai aud la tv de parinti care aleg sa faca acest lucru pentru ca sunt plini de datorii, pentru ca nu mai au cu ce sa-si creasca copiii, etc. dar oare, facand acest lucru, lasa in urma o lume mai buna fara ei? nu, lasa si mai multe probleme si responsabilitati pe capul celor apropiati, pe langa durerea de a pierde pe cineva drag.

Moderator Floricica Cu Vechime larisa2000's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.06.2008
    Postari in forum
    8.710
    nu-i inteleg ! sunt medic in UPU si va dati seama cam cate tentative de suicid am vazut in acesti 5 ani de cand lucrez. unele reusite intr-un final, altele nu. si mai trist e ca atunci cand iti intra pe usa toti tipa ca din gura de sarpe "salvati-ma", deci pana la urma nu asta isi doreau cu adevarat. si daca stai de vorba cu ei mai auzi si cine-stie-ce motive stupide efectiv ! cat despre cei care nu mai ajung la noi ( ca au fost foarte hotarati si si-au facut treaba bine ), nici pe ei nu-i pot intelege. sa ma ierte Dzeu dar ....
    si ma gandesc la o femeie de la mine de la tara de la bunici, i-a murit copilul lovit de masina si un an mai tarziu in acelasi loc o alta masina i-a omorat si sotul si celalat copil, groaznic , dar femeia aia tot nu si-a luat zilele cu toate ca fereasca-ma Dzeu dar sa fi fost in locul ei chioar nu mai aveam pt ce sa traiesc pe lumea asta . doar astfel de cazuri le-as intelege

Moderator Floricica Cu Vechime larisa2000's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.06.2008
    Postari in forum
    8.710
    la fel cum nu am inteles-o nici pe Madalina Manole. dar asta e dicutie lunga. oricum, avea un copilas acasa, avea o reesponsabilitate fata de el, nimic nu i-ar fi putut justifica gestul. parerea mea

Floricica Nou Venita LaraRo's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.11.2010
    Postari in forum
    96
    Ati auzit de DEPRESIE?!!
    E o boala serioasa, nu un moft. Poate aparea si din senin, fara sa fie declansata neaparat de ceva, fara sa-ti moara copilul, fara sa te ruinezi. De fapt, cand apare din senin e si mai grava. Si cel mai mare pericol e ca pacientii se pot sinucide. Iar apoi vine toata lumea si comenteaza "vaai, ce prostie, avea tot ce isi dorea si a facut una ca asta". Dar ei nu pot fi invinovatiti mai mult decat se poate invinovati alt pacient ca a facut infarct. Cel din urma poate ca are o vina si mai mare, ca poate daca nu fuma sau nu manca slanina, nu ar fi facut.

Eu cunosc un caz (nu e o persoana de care am fost apropiata, ci o fosta colega de-a sotului), o fata care suferea de boala bipolara (maniaco-depresiva), mergea pe la psihiatrii, a urmat mai multe tratamente... in final s-a sinucis... Si nu cred ca are nicio vina. Ar trebui sa fim mai intelegatori cu oamenii si nu sa-i judecam, mai ales cand nu cunoastem exact ce probleme de sanatate aveau.

Floricica Senior Diandrea's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.05.2009
    Postari in forum
    2.564
    Eu nu ii condamn...dar nici nu ii pot intelege...sunt undeva la granita dintre astea doua....bineinteles ca eu consider ca copilul meu e ratiunea vietii mele, n-as putea sa fac un gest necugetat...oricat de mari probleme as avea....dar niciodata nu stii ce iti rezerva viata.....
    Asa cum a mentionat Lara....am citit niste articole....se zice ca depresia e boala secolului...face anual mii de victime si ia amploare pe zi ce trece...si este o boala ascunsa.....aparent totul e in ordine, putine sunt indicile ce ar trada aceasta boala...

Floricica Avansata ralukut's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.06.2008
    Postari in forum
    1.401
    Nu e vorba ca nu suntem intelegatori, eu una incerc sa ii inteleg. Dar, din perspectiva noastra de oameni sanatosi la minte, ni se pare ca niciun motiv nu e suficient de puternic sa faci pasul asta.
    Pe mine m-a impresionat f. tare cazul unei fetite, nu mai stiu ce varsta avea, care disparuse si au gasit-o in tomberonul de gunoi moarta, apoi anchetatorii au aflat ca fusese abuzata, chinuita. Tatal ei s-a sinucis pt ca nu a mai suportat sa astepte sentinta judecatorilor.
    L-am inteles perfect.Trebuie sa fie o durere inimaginabila si insuportabila sa stii ca ti-a murit copilul in chinuri. Dar mama aia care a ramas apoi si fara sot, o mai fi avut pt ce trai?
    Oricum, dpdv religios e un mare pacat si iti anuleaza orice posibilitate de a te mai intalni cu cei dragi (in fine, in religia ortodoxa).

Floricica Nou Venita terfeaioana's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.10.2009
    Postari in forum
    124
    Are dreptate Lara,nu trebuie sa judecam!Si oricum unui sinucigas ii trebuie mai mult curaj decat unui criminal pt ca el este si victima si criminal in acelasi timp.Cunosc multe persoane care s`au sinucis dar nu cred ca vre`unu dintre ei a facut`o fara sa aiba un motiv.Chear daca noi nu stim motivele lor cu siguranta au.

Floricica Nou Venita terfeaioana's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.10.2009
    Postari in forum
    124
    Niciodata un om sanatos dpdv mental nu o sa poata sa inteleaga in om care are ceva probleme cu "mansarda"

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari