Ultimele discutii din forum
    iubytzik22
    Guest
    Citat Postat de Ruxy_ta Vezi mesajul
    o fi avand la baza uniunea dintre un barbat si o femeie, insa... abia cand apar copii acea uniune incepe sa semene cu o familie. Am o colega de munca care concubineaza de cativa ani buni cu cineva, sunt un cuplu si nicidecum o familie! Au peste 40 de ani, stau cu chirie, nu cred ca se mai pune problema de copil, sentimentele dintre ei nu sunt dintre cele mai cordiale, sunt doar intr-un blocaj din care nu prea vad cum ar putea iesi... si un contra-exemplu - concurentul Lica de la dansez - familia lui e compusa din mama si 3 copii toti 3 din relatii diferite, fiecare baiat purtand numele tatalului sau, diferit de tatii fratilor sai, fapt irelevant pentru unitatea familiei, toti 4 formand o familie unita.
    Da familia inseamna mult mai mult eu am explicat din punct de vedere juridic ca familia are la baza uniunea dintre un barbat si o femeie.....ca familii mai pot exista gen monoparentale, vitrege, nucleare, extinse ..etc.Insa o familie solida presupune mult mai mult insa pentru o familie conteaza acel petic de hartie....fiind recunoscuta in fata societatii....cat despre casatorie te poti casatori si fara a face copii insa acest lucru nu prea se intampla datorita concubinajului care ia amploare dar si altor factori precum : varsta, ascensiunea profesionala, casatoria privita din perspectiva unui "petic de hartie" adesea iau decizia de a se casatori mult mai tarziu....tocmai fiindca nu o considera destul de importanta ceea ce ne duce din nou la intrebarea: de ce dupa multi ani de concubinaj si faci pasul cel mare deja dupa 1-2 ani relatia se incheie?Oare iubirea s-a stins, sau o data cu oficializarea casatoriei responsabilitatile devin mai mari si poate se ingradeste si independenta care odata era mai mare?

Moderator Floricica Cu Vechime larisa2000's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.06.2008
    Postari in forum
    8.710
    Citat Postat de andreeacta Vezi mesajul
    dar concubinii sunt mai fideli? sau au o relatie mai santaosa doar pt ca nu sunt casatoriti????

infidelitatea nu este aparuta in ultimii ani... cred ca e veche de mii de ani :))

nu mi se pare a avea vreo legatura cu casatoria! chiar deloc....
    dar nici n-am zis ca ar avea legatura doar cu casatoria partea cu fidelitatea ! din contra. sincer eu admir genul ala de familie in adevaratul sens al cuvantului, dar ma simt tot mai dezgustata de faptul ca o caut in jurul meu si nu o mai gasesc. macar naibii daca te gasesti intr-o situatie naspa sa poti sa rupi fara tam tam, fara tribunale, judecatorii...cu toate ca dak este un copil la mijloc nu ai cum evita asta !

Floricica Debutanta ema_mami_printese's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.09.2006
    Postari in forum
    810
    [QUOTE=Ruxy_ta;2271896]... o parere masculina (mi-am chestionat sotul) care zice asa: concubinajul ofera o oarecare iluzie a libertatii, iar casatoria implica o schimbare - statuare definitiva si "pentru totdeauna" pentru ca atunci cand te casatoresti, o faci de regula pentru tot restul vietii, aspect cu care adeptii concubinajului nu vor fi in totalitate de acord. Si, da, poti fi foarte sigur de sentimente si in acelasi timp sa nu-ti doresti o casatorie, pentru ca te gandesti in mod realist ca nu o sa dureze (o vesnicie) sau ca schimbarile se vor putea face mai greu (e mult mai simplu sa-ti faci valiza, decat sa te trambalezi prin instante si sa-ti sustii drepturile si cauza).

Foarte ciudat insa eu sunt si pro concubinaj, insa doar cand nu sunt copii, si pro casatorie cand doresti o familie, copii....Eu am testat ambele variante si mi-a fost bine, pentru mine casatoria a insemnat temelia caminului, familiei, aparitia copilului intrageste si uneste si mai mult perechea...cel putin asa a fost in cazul meu!Daca este sa intrebam barbatii, precis majoritatea ar opta pro concubinaj, vorba aia te superi iti iei jucariile si pleci...nu te leaga nimic, nu te retine nimic, usor iesi din asa o relatie...''Petecul de hartie'' in sine e nul, juramintele, iubirea (chiar daca zicea cineva in topic moare in 3 ani, sorry nu cred...chiar daca se stinge si nu mai are intensitatea de la inceput...nu moare!!), respectul, copii...acestea conteaza asta e casatoria, fara ele se pierde, se destrama tot!Sa nu uitam ca sunt femeii ce nu vor sa se casatoreasca, eu de ex. pana nu am simtit ca imi doresc cu tot sufletul ca vreau o familie, camin, copil, am preferat varianta concubinajului...precis sunt multe femeii ce gandesc si simt la fel!Fiecare decizie pe care o luam in viata presupune asumarea unui risc...casnicia poate sa dureze o viata sau cateva luni, ani...nimic nu este garantat! ''Hartia'' nu te fereste de adulter, divort...nu itipoate oferi siguranta, echilibru sau un camin fericit...astea depind de membrii familiei, doar de ei!

Membru inregistrat la
    30.06.2008
    Postari in forum
    8.710
    eu nu vad rostul casatoriei decat in viitorul viitorilor copii ( scuzati repetabilitatea..) si in linistea celor mai in varsta, fiecare mama care viseaza sa-si vada fata mireasa, fiecare bunic care n-ar concepe in veci ca te--ai mutat cu unu' fara sa fiti luati...bla bla
    si mama viseaza sa-si vada fata in alb, pura, inocenta...si fata si-a facut de cap pan' cu juma' de ora inainte sa ajunga la biserica !

Membru inregistrat la
    30.06.2008
    Postari in forum
    8.710
    a, sau cum au facut prietenii nostri care nu erau cununati religios si inainte sa se marite fata lor si-au dorit si ei sa intre in biserica, asa ca pe 30 dec eram la Manastire la Sinaia, el la costum clasic, ea cu un costum de fusta si taior crem si cu un buchetel discret in mana fata lor, ginerele si inca vreo2-3 pers si au ajuns si in fata altarului, pt ca asta isi doreau ! asa da ! dar cand vad cate alte nunti se fac de dragul chirloimanului, sa vina si a saptea matusa din partea tatalui verisorului...pe care nu ai zarit-o macar in viata ta ! ma ia capu ! si apoi mai auzi si partea cu " tb sa mergem la ei la nunta ca si ei au venit " EI neavand nici o treaba unii cu altii, eventual mirii nicimacar cunoscandu-i dupa fata

Membru inregistrat la
    24.09.2006
    Postari in forum
    810
    Citat Postat de larisa2000 Vezi mesajul
    dar nici n-am zis ca ar avea legatura doar cu casatoria partea cu fidelitatea ! din contra. sincer eu admir genul ala de familie in adevaratul sens al cuvantului, dar ma simt tot mai dezgustata de faptul ca o caut in jurul meu si nu o mai gasesc. macar naibii daca te gasesti intr-o situatie naspa sa poti sa rupi fara tam tam, fara tribunale, judecatorii...cu toate ca dak este un copil la mijloc nu ai cum evita asta !
    Perfect de acord, din pacate mai ales in randul celor foarte tineri casatoria dureaza putin, cateva luni si...divorteaza...Sunt ei oare constienti de ce inseamna o familie, sincer nu ii inteleg, de ce fac pasul daca nu il simt...daca nu sunt compatibili...sau e iubirea asa de mare incat nu isi dau seama....ca de fapt nu vor o familie, se iubesc si atat!In cazul asta, spun k concubinajului, e nevoie de timp sa te obisnuiesti cu un om, sa il accepti cu bune si rele, sa ii descoperi defecte si calitatii sa fi pregatit sa il iei cu familie cu tot....

Membru inregistrat la
    30.06.2008
    Postari in forum
    8.710
    Citat Postat de raluca28 Vezi mesajul
    .

FI RATAT ceva.

, Larisa, ca exista si o alta parte a monedei, ca o casatorie poate fi si altfel (iar cupluri ca noi cunosc o multime...de fapt, majoritatea cuplurilor pe care le cunosc eu sunt ca noi, au urmat fix aceeasi cale).
    Asta imi da speranta ca pentru unii se merita sa fii naiv sa crezi in casatorie!
    eu n-am cunoscut niciunul !a, ba da unul, se stiau din copilarie, se iubeau, el era primul pt ea, ea cica a doua ( tipic !! )au facut nunta dupa 11 ani au plecat in luna de miere si cand s-au intors ea si-a gasit amant. de care apoi s-a despartit dar nu-i problema ca si-a gasit altul si...am ramas uluita ! si-mi spune senina " daca n-am testat si altceva inainte d'aia simt nevoia sa o fac si acum " pai si de ce i-a mai trebuit nunta inainte de noi incercari??

Membru inregistrat la
    24.09.2006
    Postari in forum
    810
    Fetelor, sa nu uitam de soacre..., vin la pachet cu sotiori nostrii!

Membru inregistrat la
    30.06.2008
    Postari in forum
    8.710
    au, scuze, mai stiu un cuplu de ambii pastrati pt noaptea nuntii...cu luna de miere in Ins Maldive...iar la intoarcere au inceput sa mearga la terapia de cuplu sa reusesca si ea sa scape de virginitate ! ca ei inca ii e frica de acest moment iar el, dragul de el ( bou as zice ca nu ma pot abtine ) a inteles-o si a sustinut-o iar in Maldive a ales sa se plimbe singur pe plaja si sa o lase sa-si reculeaga gandurile !!! 2 saptamani !!!!!!!!!! ma lasi !

Membru inregistrat la
    30.06.2008
    Postari in forum
    8.710
    Citat Postat de ema peregi Vezi mesajul
    Fetelor, sa nu uitam de soacre..., vin la pachet cu sotiori nostrii!
    ba sa uitam ,ca parca ne e mai bine fara

Membru inregistrat la
    24.09.2006
    Postari in forum
    810
    Citat Postat de larisa2000 Vezi mesajul
    ba sa uitam ,ca parca ne e mai bine fara
    Deviem de la subiect, insa si ele fac parte din ''petecul de hartie'', intra in familie....

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari