Ultimele discutii din forum
    mother
    Guest

Razboi contra prostului gust, tupeului si nesimtirii la romani! (si nu numai)

Vi s-a intamplat sa va plimbati intr-o zona verde si sa vedeti, mirositi, calcati in excremente de om?
    Vi s-a intamplat sa stati la vreo coada si sa vedeti cum se baga altii in fata voastra?
    Vi s-a intamplat sa vedeti oameni in toata firea aruncand gunoaie pe strada, pentru ca tot ei sa se planga mai apoi ca e murdar in Romania?
    Vi s-a intamplat sa vedeti cum se nasc scandaluri, doar pentru ca anumite persoane isi refuleaza frustrailre personale?
    Vi s-a intamplat sa vedeti oamaeni care se dau mult mai mari decat sunt?

Floricica Cu Vechime isaelena's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.11.2007
    Postari in forum
    6.011
    Oho draga Andreea si inca cum si cat!
    Eu ma umplu la cateva zile de nervi din doua motive simple
    1. vecina de deasupra mea spala, asa e f bine, e curata...insa lasa rufele nestoarse bine la uscat pe partea exterioara a balconului pe un suport...si toate zoaiele ei se scurg pe geamurile mele de la balcon...nici nu mai iau fas-fasul de geamuri din balcon si nici sulul de hartie....sunt spalatoreasa de geamuri...i-am atras atentia dat degeaba..cand ma vede imi zice "vai Elena am spalat iar si daca ti-a curs pe geamuri imi cer scuze...."
    2. vecinele mele de palier ma imbolnavesc aruncand mancare gatita inclusiv ciorba pe topoganul de gunoi....le-am pus si a anunt, am vorbit si cu ele pe rand, dar nimeni nu recunoaste....si sa nu imi zica mie ele ca vezi doamne vine altcineva...dar cred ca sunt chiar proasta?
    ASA CA DACA EU NU POT SA AJUNG AL UN CONSENS CU CEI ALATURI DE CARE CONVIETUIESC, CE PRETENTIE SA MAI AM LA LUMEA DE PE STRADA?
    A, si tin minte o faza care m-a sictirit in piata....era vara trecuta, eram cu fata in carucior, era sambata, in fata noastra un batranel cu bastonul, in spatele nostru un "domn" pe la 50 si ceva de ani, ma i-a la trei ca ce merg asa incet, ii explic ca il am pe domnul cu bastonul in fata, "domnul" din spate ]mi zice sa ii dau peste picioare batranului, eu i-am zis ca maine poimaine ajungem si noi ca el, si daca nu are cine sa ne faca piata nu o sa venim noi? cum ar fi sa ne dea cineva cu caruciorul la copil peste picioare...."domnul" ma ia ca daca nu sunt instare sa dau peste piocare oamenilor de ce am venit cu fata in piata, eu am incercat sa in explic ca nu am avut cu cine sa o las, "domnul" mi-a explicat ca ce fata mea nu are si bunici...eu i/am explicat ca bunici nu stau in apropiere si nu am cum sa le-o duc ca sa fac eu piata ca pierd 3 ore pe drum aiurea....el m/a mustruluit din nou, intre timp batranul s-a intors la mine si m/a intrebat de ce ma cert cu "domnul", ca el nu poate merge mai repede...in spatele "domnului" era un alt tanar,care probabil avea si el copii acasa, si l/a intrebat "dar dumneata ce faceai cand veneai la piata daca nu aveai cu cine lasa copilul?" la care domnul "ii inchideam in casa si plecam" la care tanarul "al dracu sa fi esti parinte denaturat, si vrei sa fie toata lumea ca tine!"...noi intre timp i/am lasat bestelinduse si am facut dreapta ca am gasit o usa sa iesim in strada...caci la noi piata este acoperita!

iubytzik22
    Guest
    So true..........cat adevar ai scris andreea.....mie mi-e scarba sa calc si in excremente de caine...in tari civilizate atunci cand esti cu animalul tau de companie si isi face nevoile pe strada, stapanul se pune si curata.....u zici andreea ca sunt oameni care arunca pe jos...dar nici cosuri de gunoaie nu sunt...adica trebuie sa mergi mult si bine ca sa arunci ceva......si ce faci te plimbi 1 kilometru ca sa arunci la gunoi? Eu nu cred ca suntem numai noi de vina.....ci un intreg sistem defectuos.....cat despre cozi eu imediat sar si comentez...asa ca nu stau....Faza cu oameni mari sunt satula de asta....am o asa zisa prietena care nu mai este, de fiecare data cand o sunam se lauda la mine cu ce a facut ea si cat de mult se distreaza......si pe unde a umblat .....si nu e singurul exemplu....Chestia cu scandaluri nu mi s-a intamplat insa ce ma mai indigneaza pe mine sunt femeile care nasc si abandoneaza copii prin cosuri de gunoi sau ii pun in pungi si leaga punga sa fie sigure ca nu vor trai...asta ma enerveaza la culme.....
    Modificata de iubytzik22; 28.09.2010 la 20:53:31.

iubytzik22
    Guest
    Citat Postat de isaelena Vezi mesajul
    Oho draga Andreea si inca cum si cat!
    Eu ma umplu la cateva zile de nervi din doua motive simple
    1. vecina de deasupra mea spala, asa e f bine, e curata...insa lasa rufele nestoarse bine la uscat pe partea exterioara a balconului pe un suport...si toate zoaiele ei se scurg pe geamurile mele de la balcon...nici nu mai iau fas-fasul de geamuri din balcon si nici sulul de hartie....sunt spalatoreasa de geamuri...i-am atras atentia dat degeaba..cand ma vede imi zice "vai Elena am spalat iar si daca ti-a curs pe geamuri imi cer scuze...."
    2. vecinele mele de palier ma imbolnavesc aruncand mancare gatita inclusiv ciorba pe topoganul de gunoi....le-am pus si a anunt, am vorbit si cu ele pe rand, dar nimeni nu recunoaste....si sa nu imi zica mie ele ca vezi doamne vine altcineva...dar cred ca sunt chiar proasta?
    ASA CA DACA EU NU POT SA AJUNG AL UN CONSENS CU CEI ALATURI DE CARE CONVIETUIESC, CE PRETENTIE SA MAI AM LA LUMEA DE PE STRADA?
    A, si tin minte o faza care m-a sictirit in piata....era vara trecuta, eram cu fata in carucior, era sambata, in fata noastra un batranel cu bastonul, in spatele nostru un "domn" pe la 50 si ceva de ani, ma i-a la trei ca ce merg asa incet, ii explic ca il am pe domnul cu bastonul in fata, "domnul" din spate ]mi zice sa ii dau peste picioare batranului, eu i-am zis ca maine poimaine ajungem si noi ca el, si daca nu are cine sa ne faca piata nu o sa venim noi? cum ar fi sa ne dea cineva cu caruciorul la copil peste picioare...."domnul" ma ia ca daca nu sunt instare sa dau peste piocare oamenilor de ce am venit cu fata in piata, eu am incercat sa in explic ca nu am avut cu cine sa o las, "domnul" mi-a explicat ca ce fata mea nu are si bunici...eu i/am explicat ca bunici nu stau in apropiere si nu am cum sa le-o duc ca sa fac eu piata ca pierd 3 ore pe drum aiurea....el m/a mustruluit din nou, intre timp batranul s-a intors la mine si m/a intrebat de ce ma cert cu "domnul", ca el nu poate merge mai repede...in spatele "domnului" era un alt tanar,care probabil avea si el copii acasa, si l/a intrebat "dar dumneata ce faceai cand veneai la piata daca nu aveai cu cine lasa copilul?" la care domnul "ii inchideam in casa si plecam" la care tanarul "al dracu sa fi esti parinte denaturat, si vrei sa fie toata lumea ca tine!"...noi intre timp i/am lasat bestelinduse si am facut dreapta ca am gasit o usa sa iesim in strada...caci la noi piata este acoperita!
    Yuxi ai fost prea buna...eu ii ziceam direct...nu-ti convine ? fa stanga imprejur si gata fara prea multe explicatii ca la urma urmei nu intereseaza pe nimeni ca avem probleme sau nu avem cu cine sa lasam copii....asa sunt din pacate ei au uitat ca o data au avut si ei copii....Eu nu am probleme cu vecinii decat au fost niste faze cu un loc de parcare care e a lu tata si l-a ocupat baiatu administratorului, dar am rezolvat pana la urma...in rest nimeni nu mi-a zis nimic de baiat...din contra la cozi am prioritate daca ma duc cu el..mai ales ca nu e un copil ff cuminte...si cand incepe sa tipe....

Floricica Debutanta yuxi's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.02.2010
    Postari in forum
    1.074
    Da. Mi se intampla zilnic sa fiu nevoita sa fac slalom printre caca de catei cand o duc dimineata pe Sara la gradi. Sunt vecinii mei de bloc, care isi scot cateii la plimbare, si fac caca fix in mijlocul aleii. De fiecare data le urez sincer si din tot sufletul sa calce in rahatii aia pana la glezne.
    Da. Mi se intampla zilnic sa vad in parc parinti ne-sim-titi care scuipa seminte de se face munte sub banca lor. Parinti cu copii mici, care se joaca printre picioarele lor, printre cojile lor de seminte scuipate. Ma intreb daca acasa la ei in sufragerie fac la fel cand mananca seminte animalele alea.
    Mi s-a intamplat la munte, la iesiri la iarba verde, sa vad cum pleaca gasca de manelisti si lasa un morman de gunoaie, peturi, pungi, ambalaje si hartii in urma lor. Ce e asa de greu frate sa iti iei dupa tine dreaq o punga si sa iti bagi gunoaiele in ea.
    Modificata de yuxi; 28.09.2010 la 20:53:16.

Floricica Avansata roxana_m's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.12.2009
    Postari in forum
    1.885
    In weekend am fost la soacra cu Luca si a trebuit sa merg cu maxi taxi,eram numai eu si el,aveam un ghiozdan mare in spate,pe Luca intr-o mana si caruciorul sport,strans in cealalta,m-am ostenit sa urc si timp de 5 statii nimeni nu s-a oferit sa-mi dea un loc desi era evident ca ma chinuiam,soferul punea niste frane incredibile,si singurul mod in care ma straduiam sa-mi tin echilibrul era cu spatele de geam,inainte cu 2 statii sa cobor se ridica o tanti de vreo 40 de ani sa coboare,se uita la mine,apoi se intoarce spre ceilalti oameni si zice "ce oameni rai pe lumea asta,nimeni nu ti-ar da un loc"...tare doamna,nu?
    Modificata de roxana_m; 28.09.2010 la 20:56:59.

Floricica Avansata roxana_m's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.12.2009
    Postari in forum
    1.885
    Citat Postat de yuxi Vezi mesajul
    Da. Mi se intampla zilnic sa fiu nevoita sa fac slalom printre caca de catei cand o duc dimineata pe Sara la gradi. Sunt vecinii mei de bloc, care isi scot cateii la plimbare, si fac caca fix in mijlocul aleii. De fiecare data le urez sincer si din tot sufletul sa calce in rahatii aia pana la glezne.
    Da. Mi se intampla zilnic sa vad in parc parinti ne-sim-titi care scuipa seminte de se face munte sub banca lor. Parinti cu copii mici, care se joaca printre picioarele lor, printre cojile lor de seminte scuipate. Ma intreb daca acasa la ei in sufragerie fac la fel cand mananca seminte animalele alea.
    Mi s-a intamplat la munte, la iesiri la iarba verde, sa vad cum pleaca gasca de manelisti si lasa un morman de gunoaie, peturi, pungi, ambalaje si hartii in urma lor. Ce e asa de greu frate sa iti iei dupa tine dreaq o punga si sa iti bagi gunoaiele in ea.
    Pe cat de mare e cantitatea de gunoi pe care o lasa in urma pe atat de mare e nesimitirea si lipsa lor de educatie!!

iubytzik22
    Guest
    Da yuxi si mie mi s-a intamplat chestia cu gunoaiele.....cand te duci de ex la padure e normal sa iti iei de-acasa un sac de gunoi si dupa ce termini sa mananci pui acolo tot...insa nu ..unii chiar exagereaza...eu nu am vazut pe nimeni aici, la mine in oras, care sa manance asa multe seminte:).....

iubytzik22
    Guest
    Citat Postat de roxana.mitroi Vezi mesajul
    In weekend am fost la soacra cu Luca si a trebuit sa merg cu maxi taxi,eram numai eu si el,aveam un ghiozdan mare in spate,pe Luca intr-o mana si caruciorul sport,strans in cealalta,m-am ostenit sa urc si timp de 5 statii nimeni nu s-a oferit sa-mi dea un loc desi era evident ca ma chinuiam,soferul punea niste frane incredibile,si singurul mod in care ma straduiam sa-mi tin echilibrul era cu spatele de geam,inainte cu 2 statii sa cobor se ridica o tanti de vreo 40 de ani sa coboare,se uita la mine apoi se intoarce spre ceilalti oameni si zice "ce oameni rai pe lumea asta,nimeni nu ti-ar da un loc"...tare doamna,nu?
    Da roxana asa este...eu tin minte cand eram gravida si stateam si in picioare.....deci nu e ceva anormal.....dinj punctul altora de vedere ca din punctul meu de vedere nu e normal...sau eram gravida si m-am dus sa imi fac analize la sange ..prin ultimele luni....si mi s-a parut normal sa fie prioritate copiilor si gravidelor...si de unde ca a trebuit sa stau pana s-au dus toti ...si mai era o singura persoana dupa mine...binenteles nemancata de-acuma ma lua cu ameteli nimeni nu s-a uitat la mine...abia tarziu si-au dat seama ca sunt si eu...ei facuse o lista in ordine cum au veni...nu conta copil sau gravida....si acuma cand eram cu baiatu noroc cu o doamna ca mi-a dat voie sa intru inainte ca iarasi stateam la coada...si cum fii miu urla din toti plamanii....

stefaniajohansson
    Guest
    Citat Postat de iubytzik22 Vezi mesajul
    ..u zici andreea ca sunt oameni care arunca pe jos...dar nici cosuri de gunoaie nu sunt...adica trebuie sa mergi mult si bine ca sa arunci ceva......si ce faci te plimbi 1 kilometru ca sa arunci la gunoi? Eu nu cred ca suntem numai noi de vina.....ci un intreg sistem defectuos.........
    eu pun in geanta si arunca acasa. sau la pantaloni..asta, de exemplu, daca sunt in padure la jogging si imi sterg nasul..cos de gunoi n-au deocamdata caprioarele :P
    Modificata de stefaniajohansson; 28.09.2010 la 21:24:29.

iubytzik22
    Guest
    Da stefania asa este dar sa umbli pana acasa cu gunoaiele dupa tine?Plus ca eu m-am referit cum este la mine in oras ca practic umbli dupa tine cu gunoiu...si eu aplic metoda asta pun in buzunar sau in geanta.....si daca ma duc la padure imi iau o punga sau ceva unde pun gunoiu...nu e vb de padure...e vorba de oras....Poate daca ar fi mai aproape si nu sa mergi 1 km dupa un cos de gunoi eu cred ca s-ar mai scadea mizeria de pe strazi...nu mai zic ca uneori ajung in dreptul cosului si fie e spart si degeaba pt ca toata mizeria e pe jos si e pus de forma fie e plin ochi si nu mai am cum sa mai arunc in el..

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari