Ultimele discutii din forum
    Administrator Floricica Debutanta kiddo's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.08.2008
    Postari in forum
    1.182

Exclamatie Indemnizatia pentru cresterea copilului, plafonata din nou la 600 lei

Indemnizatia pentru cresterea copilului ar putea scadea din nou la maxim 600 de lei, la care sa se adauge alocatia de 200 de lei.

Surse din Ministerul Muncii au declarat pentru NewsIn ca se doreste revenirea la vechea lege si sa se renunte la cuantumul de 85% din media veniturilor realizate in ultimul an, dar nu mai mult de 4000 lei.

Se doreste micsorarea indemnizatiei de crestere a copilului, nu s-a hotarat inca cu cate procente. Aceasta reglementare ar trebui sa intre in vigoare de la 1 iunie.

Floricica Cu Vechime isaelena's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.11.2007
    Postari in forum
    6.011
    Mai fa copii in Romania!
    Si sa creasca cine o putea copii cu doar 200 lei.

Administrator Floricica Debutanta kiddo's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.08.2008
    Postari in forum
    1.182
    Asa e, isaelena, noi chiar comentam in birou ca nu va mai face lumea copii...
    Dupa ce ca veniturile in tara oricum sunt asa cum sunt si cu greu iti permiti sa ii oferi copilului tot ce isi doreste, sau mai bine zis tot ce are nevoie, acum mamicile vor primi si mai putini bani... E strigator la cer! De bine ce ne bucurasem nu de mult ca mamicile primeau 85% din salariu...

Floricica Senior marinusha's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.08.2008
    Postari in forum
    4.671
    Eu am inteles ca ce e "in plata", ramane asa...85% din salariu...Urmatoarele dosare depuse, de la 1 iunie, vor fi iar cu 600ron. Sper ca am priceput bine...

Floricica Nou Venita alec55a's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.01.2009
    Postari in forum
    72
    Foarte trist ce se intampla, mai ales ca au PROMIS ca nu se ating de indemnizatia de crestere a copilului. Cine sa-i mai creada?

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Acum cateva zile au spus sus is tare ca nu se vor atinge de alocatii/indemnizatii si nici de ajutoarele de handicap. Si acum vin cu porcaria asta. Sunt extrem extrem de furiosa si de revoltata pentru ca isi bat joc de noi si o fac cu o nonsalanta infioratoare. Lovesc in copii, pensionari, mame si bugetari care si asa stie toata lumea ce venituri de mizerie au. Nu se poate asa ceva ....
    Oare n-au idee cat consuma un copil intr-o luna? Si aici ma refer la copiii ai caror mame cumpara strictul necesar, gatesc mancare pe care le-o dau si nu cumpara nu-stiu-ce fita de haine sau jucarii, vorbesc de familii normale....

Floricica Debutanta offe's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2008
    Postari in forum
    1.013

oribil

mi e sila de ei, ar trebui sa traiasca basescu cu 6 mil o luna, sa si plateasca toate cheltuielile din ei si din cele 2 mil sa si o creacsa pe EBA...

Floricica Senior violett24's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.08.2009
    Postari in forum
    3.323

Floricica Nou Venita mmonikamm's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.11.2009
    Postari in forum
    78

Nelamurit

Nu mi-a venit sa cred cand am vazut stirile de astazi.
    Iata declaratia celor de la Minister:

Dorim sa revenim la vechea lege si sa se renunte la facilitatea acordata in acest moment pentru cresterea copilului, respectiv acel cuantum de 85% din media veniturilor realizate in ultimele 12 luni, dar nu mai mult de 4.000 de lei. Indemnizatia pentru cresterea copilului ar putea fi stabilita la 600 de lei, o decizie in acest sens urmand a fi luata miercuri in Guvern", au precizat surse oficiale din Ministerul Muncii. (Ziare.com)

Tot, astazi, am aflat ca Basescu i-a cerut lui Boc sa taie ajuotorul de pampersi.

Aici si filmuletul cu declaratia lui Basescu.
    basescu, daca-vrei-sa-faci-un-copil-trebuie-sa-stii-daca-ii-poti-cumpara-pampersi

Floricica Nou Venita dik77's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.02.2010
    Postari in forum
    6

600??!!!

salutare latota lumea...sint noua pe aici....situatia asata m-a facut sa vb.

sunt mamica din dec. 09, si beneficiez de inden. numai de 2 luni
    dar daca chiar se aproba porcaria cu 600, sunt la pamint!!!
    chiar o sa stam cu miinile in sin?? ar trebuii sa iesim in strada cu opii cu tot, sa ne cerem drepturile!!!!

Floricica Nou Venita mmonikamm's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.11.2009
    Postari in forum
    78
    Am semnat! Sper sa nu se ajunga la aceasta masura.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari