Ultimele discutii din forum
+ Raspunde
Pagina 1 din 9
1 2 3 4 5 6 7 ... Ultima paginaUltima pagina
    Floricica Cu Vechime serena2008's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.11.2009
    Postari in forum
    5.470
    Buna fetelor, m-am gandit sa va intreb si pe voi, in ce credeti, sau ce teorie sustineti: cea a creatie sau a evolutiei omenirii? De partea carei tabere sunteti?

Membru inregistrat la
    03.11.2009
    Postari in forum
    5.470
    Am citit de curand o carte, imprumutata de la o buna colega: Evolutie versus creatie...in care erau dezbatute aceste probleme-teorii despre evolutia omenirii. Si se intrebau..oare chiar totul a aparut dintr-o pura intamplare..chiar planeta noastra este singura care contine un numar de gaze optime ptr a se dezvolta flora, fauna..., chiar planeta noastra se afla la distantta perfecta de soare...dintr-o simpla intamplare?

Membru inregistrat la
    03.11.2009
    Postari in forum
    5.470
    Si...cum de exista numai feminin si masculin..fara o cale de mijloc..cum s-a transformat cainele in balena..sau rata in leu...etc....Voi ce parere aveti?

Membru inregistrat la
    03.11.2009
    Postari in forum
    5.470
    Credeti ca Pamantula re chiar asa milioane de ani? S-au descoperit scheletele de dinozauri de milioane de ani...pai daca ar avea milioane de ani..am sta numai pe schelete...cel mai vechi copac din lume se pare ca are in jur de 6500 de ani...nu mai mult...unii oameni de stiinta ce cred in teoria creatiei...spun ca pamantul nu ar avea peste 15000 de ani vechime...sa fie oare asa?

Moderator Floricica Avansata roxie's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    "Fereste-te de omul care a citit o singura carte". Si deja pretinde ca stie tot, as adauga eu.

Membru inregistrat la
    03.11.2009
    Postari in forum
    5.470
    Buna, Roxie! La mine te referi? Cu cititul unei carti? Imi pare rau, eu sunt profesoara...si deci n-am citit doar o carte...si n-am pretins ca stiu tot...doar am deschis un subiect pe tema caruia acum un an am participat la un seminar international...imi pare rau ca gandesti asa despre anumite persoane...si vorbesti fara sa cunosti persoana respectiva...imi pare rau ptr tine...numai bine iti doresc tie si familie tale..daca doresti sa-ti spui parerea despre subiect...te astept cu drag...

Membru inregistrat la
    03.11.2009
    Postari in forum
    5.470
    Ahhh..si inca ceva, daca dai un citat..obligatoriu trebuie sa mentionezi persoana care la- aspus..."Daca faci o observatie , nu jigni!" ( C. Simion)

Membru inregistrat la
    03.11.2009
    Postari in forum
    5.470
    " Doar doua lucruri sunt infinite: universul si prostia omeneasca. Si nu sunt sigur in privinta primului." (A. EINSTEIN)

Membru inregistrat la
    03.11.2009
    Postari in forum
    5.470
    As adauga eu...

Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Buna. Nu, nu la tine ma refeream. Nu ma refeream nici la cartea citita de tine in mod special. E o zicala din popor asa ca nu am cum sa iti spun cine a zis-o si unde. Poti sa o folosesti si cu sensul strict de o singura carte (stiu cazuri) dar si cu sensul mai larg de "one side of the story" daca vrei. Ma refeream la faptul ca in ziua de azi, tot mai multi oameni au tendinta sa isi formeze o opinie imediat dupa ce au citit/ascultat ceva foarte bine alcatuit din punct de vedere oratoric, dar care este complet eronat din punct de vedere al adevarului stiintific. De cele mai multe ori intra in contact cu informatiile de acolo fara sa aiba nici cea mai mica cunostinta despre domeniul pe care il trateaza, si isi formeaza opiniile doar pe baza acelor informatii, care cum spuneam sunt gresite dpdv stiintific.

Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Ma refeream la cei ale caror opinii le-ai preluat, fara sa ai cunostinte despre acele domenii. Sunt genul de oameni care prezinta acel one side of the story de care ziceam, fara sa inteleaga the other side of the story sau mai rau, ascunzand in mod deliberat the other side of the story deoarece le-ar demonta ideile intr-o secunda. Si acesti oameni, voit sau nu, manipuleaza prin informatiile trunchiate sau eronate pe care le prezinta, cei care ii asculta dau mai departe informatia fara sa o verifice sau sa o inteleaga, si tot asa se formeaza un lant al informatiilor false, pe care nimeni nu le mai verifica.

+ Raspunde
Pagina 1 din 9
1 2 3 4 5 6 7 ... Ultima paginaUltima pagina
load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari