Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Marsupiul la bebelusi

Marsupiul pentru bebelusi este o metoda comoda de transport al bebelusului insa discutiile legate de momentul in care bebe poate fi pus in marsupiu sunt foarte variate. In timp de unii medici spun ca folosirea marsupiului este sigura inca din primele luni de viata, altii considera ca marsupiul poate fi folosit abia mai tarziu.

Acum exista pe piata 2 tipuri de marsupii pentru bebelusi, cel tip ruxac si cel tip fasa.

Datorita formei sale, marsupiul tip fasa poate fi folosit inca din primele luni de viata ale bebelusului deoarece ii permite bebelusului o pozitia confortabila casa nu ii solicita coloana.

Marsupiul tip ruxac poate fi folosit abia atunci cand bebelusul sta bine in fundulet singur.

Noi am cumparat marsupiul insa nu prea l-am folost pentru ca atunci cand Edi era mititel era iarna si imi era greu sa il pun in marsupiu si preferam sa il duc in brate daca trebuia sa plecam undeva, iar apoi cand a mai crescut deja era prea greu sa il duc in marsupui si simteam ca imi solicita coloana mult mai mult decat daca il duceam in brate.

Floricica Debutanta laurap2010's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.03.2010
    Postari in forum
    843
    la fel a fost si la noi.Desi am crezut ca imi va fi foarte util, l-am folosit doar de 3-4 ori.

Floricica Cu Vechime lolita si kevin's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.01.2010
    Postari in forum
    5.492
    noi am folosit marsupiul ruxac de la 3 luni, intr-o zi cu ploaie am mers la pediatra cu marsupiu pentru comodiatate.
    vazandu-ma mi-a zis ca este foarte bine sa-l folosesc pentru piciruseel si coapsele lui.
    credem ca ma va certa doarece anazlizele de la coapse nu ne-au iesit bine si le-a repetat .
    marsupiul fasa nu-mi place deoarece am impreisia ca bebelusul se sufoca cu toate ca este mai comod.

Floricica Debutanta MJ forever's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.03.2010
    Postari in forum
    1.187
    Eu am folosit marsupiul tip rucsac undeva pe la 6-8 luni, la recomandarea pediatrei, fiindca copilul a avut ceva probleme de sold.

Moderator Floricica Veterana dami28elena11's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097
    Si eu am folosit la fetita..dar cred ca decat 2 luni...nu ii placea acolo..
    la baietel nu am folosit deloc.

Floricica Nou Venita LaraRo's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.11.2010
    Postari in forum
    96
    Vreau si eu un astfel de marsupiu, exista multe feluri, acum caut pe net sa aleg unul si am gasit un site dragut (e in engleza) care vorbeste despre avantajele si dezavantejele fiecarui tip. Am voie sa postez adrese de siteuri (pe unele forumuri e voie, pe altele nu, de-asta intreb)?

Cred ca pana la urma o sa aleg un Wraparound Sling, e un pic mai greu de pus, dar dupa ce l-ai pus poti merge cu el toata ziua si pe copil il scoti sau il pui, in functie de nevoi. Pe site-ul respectiv zicea, ca avantaj, ca e bun pt cei care au probleme cu spatele.
    Pot posta un videoclip de pe youtube?

Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097
    Lara depinde de fiecare...ca sunt puiuti carora nu le place in ele..
    eu nu am avut bani de unul sofisticat..a fost clasic
    daca il folosesti cumpara..daca nu mai bine nu da bani..
    carutul e sfant...acum depinde si ce carut ai..daca iti este greu sa umblii cu el
    va veni vara si sigur nu va sta in marsupiu...nu se simt in largul lor

Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097
    Citat Postat de LaraRo Vezi mesajul
    Cred ca pana la urma o sa aleg un Wraparound Sling, e un pic mai greu de pus, dar dupa ce l-ai pus poti merge cu el toata ziua si pe copil il scoti sau il pui, in functie de nevoi. Pe site-ul respectiv zicea, ca avantaj, ca e bun pt cei care au probleme cu spatele.
    Pot posta un videoclip de pe youtube?
    cred ca daca nu este reclama..poti sa pui..nu stiu exact care mai este politica acum..

Membru inregistrat la
    18.11.2010
    Postari in forum
    96
    ok, o sa pun videoclipul, daca nu e ok poate fi sters

Eu cred totusi ca o sa-mi iau. Ai dreptate, caruciorul e sfant, dar merge mai mult in oras. Daca vrei sa te plimbi la munte, sa zicem? Nu sa faci neaparat drumetii cu bebelusul, dar asa... sa mergi un pic pe niste drumuri neasfaltate. Sau daca vrei sa te duci la tara sa te plimbi prin niste poieni... Sau cum am fost noi weekendul trecut intr-o excursie intr-un oras foarte frumos, Girona, un oras medieval cu o parte veche care avea multe trepte, gradini pe diferite nivele cu multe coridoare si tot felul de cotloane si... iarasi trepte. Nu am putut merge pe unde voiam din cauza caruciorului. Apoi mai era si fostul zid al cetatii care putea fi vizitat, am vazut pe net ca erau niste privelisti bestiale de sus... tot asa, nu am putut urca cu bebele.

Apoi ar mai fi o chestie. Blocul unde locuim noi e construit tare aiurea si lifturile opresc undeva intre etaje, iar ca sa ajungi de la lift la usa apartamentului trebuie sa cobori sau sa urci vreo 7-8 trepte si e destul de dificil folosind caruciorul, pentru ca e spatiu ingust. Practic dupa ce ies din lift iau copilul din carucior, ma duc cu el in brate, deschid usa, intru si pun copilul in pat, apoi ma intorc la lift sa duc si caruciorul in casa, chinuindu-ma cu el pe trepte... timp in care copilul se trezeste si urla... E destul de incomod.

Si cred ca si prin casa e practic, mai faci o treaba... nu stiu, ca nu am folosit, dar asa ziceau mamici care il au.

Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097
    Lara dar acum este micuta..sa vezi peste cateva luni daca mai sta in el
    tu faci cu crezi ca este mai bine...poate este util acum..1-2 luni...dar mai tarziu..
    te astept peste cateva luni sa ne spui..daca bebita va sta in el.

Membru inregistrat la
    18.11.2010
    Postari in forum
    96
    Ce sa zic, poate ai dreptate, un bebe mai mare se zvarcoleste mult. :)
    Crezi ca e mai potrivit unul tip ghiozdan din punctul asta de vedere? In el ar sta mai linistita?

Cuvinte cheie pentru acest topic

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari