Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita lucilla's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2013
    Postari in forum
    12

A inghitit o clama de par mica!

Va rog sa ma ajutati...fetita mea de doar 9 luni a inghitit o clema mica de par si a doua zi a scos-o afara prin ca...ca...si vreau sa stiu daca i s-a intamplat ceva la burtica ca face diaree de 2 ori pe zi si in aceeasi zi face inca de 2 ori dar normal...se poate sa i se fi spart ceva la burtica???

tabitha
    Guest
    Mergi la doctor urgent,cum putem sti noi ce s-a intamplat?E un copilas de cateva luni,eu as fi fugit la medic in secunda 2!Sanatate!

Moderator Floricica Cu Vechime savuanamaria's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.07.2010
    Postari in forum
    7.818
    ti-a spus mai mult decat ar fi trebuit sa stii...trebuia macar sa suni un medic, sa ii spui ce s-a intamplat...e de metal, de plastic...ascutita?

Floricica Avansata dalicris's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.03.2011
    Postari in forum
    1.387
    Mami, e bine sa te duci la doctor, dar nu te alarma. Daca era sa se fi spart ceva in burtica, ai fi stiut, crede-ma!!!!!!!!! SI acum ai fi fost cu ea la terapie intensiva!! Pur si simplu, clamita si-a facut tranzitul si acum e afara. NUmai ca a avut ceva microbei care i-au afectat nitel flora intestinala. Se rezolva. Dar vorba fetelor, du-te totusi la doctor, sa nu fi scapat eu ceva din vedere.
    Acum, pacatele mele, daca era ascutita, nu cred ca o inghitea ea, savuanamaria, ca nu e masochista, ce Dumnezeu!! De asta lucrurile amare, iuti sau ascutite neu sunt pe placul limbii copiilor. Trebuie sa fi fost o clamita de aia mica si subtire, din ceva ce se vrea a fi metal sau plastic, dar rotunjita la margini si fina la atingere, ca repet, altfel nu cred ca o tenta sa o guste..
    Modificata de dalicris; 03.06.2013 la 17:05:47.

Membru inregistrat la
    21.03.2011
    Postari in forum
    1.387
    Si Andrei al meu a 'gustat' cuie, dar nu le-a mestecat, spre deosebire de alte prostii gasite pe jos, cand nu reuseam sa il surprind, cum ar fi vreo bucata de biscuit ratacit, un sticks sau ce mai cadea de pe la masa noastra, dupa ce el isi savura deja masa lui, pe care i le scoteam cu forta din gura..

tabitha
    Guest
    Citat Postat de dalicris Vezi mesajul
    Si Andrei al meu a 'gustat' cuie, dar nu le-a mestecat, spre deosebire de alte prostii gasite pe jos, cand nu reuseam sa il surprind, cum ar fi vreo bucata de biscuit ratacit, un sticks sau ce mai cadea de pe la masa noastra, dupa ce el isi savura deja masa lui, pe care i le scoteam cu forta din gura..
    Pai al tau era masochist,de gusta cuie?Si cuiele alea erau in cutia lui de jucarii,sau cum a ajuns la ele?Copilul ei are 9 luni,poate I-a alunecat clama,putea fi si in forma de stea,chiar nu conteaza la varsta asta.in locul tau nu mi-as permite sa zic ca totul e ok si ca tranzitul si-a facut treaba,dar daca zici tu,asa o fi!

Floricica Cu Vechime madona's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.01.2009
    Postari in forum
    6.234
    Pentru ca a eliminat-o, pericolul mare a trecut...diareea poate fi din alte cauze...oricum, un doctor trebuie s-o consulte pt un tratament corect...asteptam vesti...

Floricica Cu Vechime Bia25's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.07.2010
    Postari in forum
    8.236
    Si eu sunt de parere ca pericolul mare a trecut odata cu eliminarea clemei,insa un medic e cel mai indicat in a pune un diagnostic clar.
    Pana la urma ce ati rezolvat?cum e micuta?

Membru inregistrat la
    21.03.2011
    Postari in forum
    1.387
    Citat Postat de tabitha Vezi mesajul
    Pai al tau era masochist,de gusta cuie?Si cuiele alea erau in cutia lui de jucarii,sau cum a ajuns la ele?Copilul ei are 9 luni,poate I-a alunecat clama,putea fi si in forma de stea,chiar nu conteaza la varsta asta.in locul tau nu mi-as permite sa zic ca totul e ok si ca tranzitul si-a facut treaba,dar daca zici tu,asa o fi!
    In primul rand, tati e instalator sanitar, asa ca sculele sunt viata lui, ca sa parafrazez un proverb, printre care si cuiele, si unde sunt cuie, hop si Andrei, chiar daca eu nu sunt de acord, dar deh, e baiatul lui tata si trebuie initiat de mic. ce vreau sa zic este ca a bagat un cui in gura, sa vada ce fel e, dar pana sa i-l dau eu jos, l-a aruncat el, nicidecum sa il inghita, ca nu i-a placut gustul si textura. Deci masochist nu e, doar obisnuit (prost, e adevarat) de tati, cu chestiile astea 'masculine' - cuie, surubelnite, sule, piulite, holsuruburi, banda adeziva, etc.
    In al doilea rand, hai sa stam stramb si sa judecam drept, vorba unui fost profesor de al meu.
    Clamita a intrat, clamita a iesit. Nu a ramas prinsa in tubul digestiv, nu a generat alt presupus efect decat diaree, desi ea a spus ca de doua ori a facut diaree, de doua ori normal. Nu dureri, nu sangerari, nu voma, nu flatulenta, nu comportament atipic. Deci, cam asta e. Ce a fost, a fost. Sunt altii care isi baga bobi de fasole in nas, in ureche, care inghit pietre, unul a inghitit si o bucata de sapun. Andrei al meu nu a inghitit nimic ce nu ar trebui inghitit, dar inca mai am rabdare, vorba unei prietene..

tabitha
    Guest
    Citat Postat de dalicris Vezi mesajul
    Mami, e bine sa te duci la doctor, dar nu te alarma. Daca era sa se fi spart ceva in burtica, ai fi stiut, crede-ma!!!!!!!!! SI acum ai fi fost cu ea la terapie intensiva!! Pur si simplu, clamita si-a facut tranzitul si acum e afara. NUmai ca a avut ceva microbei care i-au afectat nitel flora intestinala. Se rezolva. Dar vorba fetelor, du-te totusi la doctor, sa nu fi scapat eu ceva din vedere.
    Acum, pacatele mele, daca era ascutita, nu cred ca o inghitea ea, savuanamaria, ca nu e masochista, ce Dumnezeu!! De asta lucrurile amare, iuti sau ascutite neu sunt pe placul limbii copiilor. Trebuie sa fi fost o clamita de aia mica si subtire, din ceva ce se vrea a fi metal sau plastic, dar rotunjita la margini si fina la atingere, ca repet, altfel nu cred ca o tenta sa o guste..
    Ideea mea era sa-ti atrag atentia in legatura cu limbajul pe care il folosesti,fiind vorba de un bebelus in acest caz.Ori nu stii si folosesti aiurea termenul,ori ai o problema cu modul in care te exprimi,ceea ce este regretabil pentru cineva care lucreaza in invatamant.
    Si ca sa ma fac inteleasa,iti explic si mai bine.Potrivit DEX:

MASOCHÍSM s. n. 1. perversiune sexuală constând în a căuta plăcerea în suferințe fizice și morale produse de partener. 2. atitudine a cuiva care găsește satisfacție în propria-i suferință, decădere sau umilire. (< fr. masochisme
    MASOCHÍST, -Ă adj. Referitor la masochism. // s.m. și f. Cel care practică masochismul. [Var. mazochist, -ă adj., s.m. și f. / cf. germ. Masochist, fr. masochiste].
    Deci,putina atentie la modul de exprimare cand vine vorba de un copil!

Floricica Nou Venita lucilla's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2013
    Postari in forum
    12
    va multumesc tuturor pentru incercarea de a ma ajuta prin oferirea raspunsurilor...m-am speriat putin dar a trecut...va cer scuze ca nu am avut timp sa va tin la curent cu continuarea situatiei,dar va scriu acuma...am fost la pediatra si a consultat-o,nu au fost probleme din cauza clemei,diareea a fost din cauza cerealelor cu fibra(le-am folosit tot la indemnul pediatrei ptr ca fetita mea era constipata)si se vede ca i-a mers burtica prea des...mi-a zis sa-i cumpar alte cereale fara fibra(normale),si acuma fetita mea este bine.Mi-a zis ca daca clema respectiva ii facea ceva rau se vedea in scutec sange sau kaka cu mucus....nu a fost asa...clema respectiva era de fier dar era rotunda la varfuri....ii multumesc lui D-zeu ca nu a patit nimic fetita mea...pe viitor am sa fiu mult mai atenta cand o las sa exploreze pe jos....va multumesc inca odata...va salut si un pupic ptr toate mamicile!!!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari