Ultimele discutii din forum
    Floricica Novice tttina's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.09.2009
    Postari in forum
    562
    Fetelor astept pareri, retete ptr voinici de 11 luni. La ingerul meu nu stiu ce sa-i mai dau. astept vesti de la voi

Floricica Senior Diandrea's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.05.2009
    Postari in forum
    2.564
    Buna ttina,

si eu am o fetita de aproape 11 luni.De asemenea si eu ma confrunt cu aceeasi problema: nu mai stiu ce sa ii fac de mancare...sa fie mai gustos, diferit de alte zile si sa mearga si repede.
    Consider ca e un subiect bine-venit.Astept cu nerabdare sa vad daca mamicile mai experimentate ne sar in ajutor...:)). Sper sa o faca...

Numai bine!

Floricica Novice tttina's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.09.2009
    Postari in forum
    562
    Buna andrea dobocan, dupa cum vezi inca nimeni cu nici un sfat. De ex. tu ce ii dai sa manance printesei tale?

Membru inregistrat la
    21.05.2009
    Postari in forum
    2.564
    Buna,

Diana mananca destul de variat pot sa zic.Dimineata si seara lapte, uneori nu vrea lapte si atunci il inlocuiesc cu un iaurt simplu cu biscuite, sau un iaurt cu fructe (ii place mult cremosso cu visine sau piersici).Deci sa revin:
    dimineata in jur de 7 -lapte 150 ml
    la ora 10 (uneori)- un danone sau un dots
    la ora 14 - pireu de legume cu carne. Aici alternez carnea, odata pulpita de pui, odata peste, uneori aripa de pui,, alteori ficat.Vita nu am incercat. Legumele de obicei cartof sau morcov (gulia si patrunjelul nu ii plac, probabil sunt prea aromate), de multe ori adaug broccoli, conopida, sau mai nou amestec mexican (cumpar cate o punga si imi ajunge de mai multe ori daca fac numai pentru ea).Mai este cand fierb o pulpita de pui cu o rosie, un morcov si in zeama aceea pun pe urma 1-2 linguri de gris, si asta ii place foarte mult.
    Alta varianta ar fi mamaliguta cu branza, dar fetitei mele nu ii place deloc.
    Cam de o luna am inceput sa ii dau si din supele pe care le pregatesc pentru noi: de cartofi, de pastai.Ieri i-am dat de exemplu, un pic din zeama de supa de oua cu galbenusul sfaramitat, a mancat cam un polonic mic, si apoi ficat de pui cu cartofi.

la 0ra 18 - de obicei ii dau fructe pisate cu biscuiti sau piscoturi.Merele nu lipsesc, si mai adaug piersica, nectarine, pere, banane, sau cand a fost sezonul cirese.Uneori ii mai fac un pireu din 1 mar, 5-6 biscuiti, si un iaurt simplu(tnuva iaurtul meu fin ii place cel mult mai mult, dar mai luam cateodata si milli cremos).

Pana la lapticul de seara mai ciuguleste pufuleti, un dots, un piscot, si cam atat.
    Seara inainte de culcare, lapte 150-180 ml, cand nu vrea ii adaug cereale si i-l dau cu lingurita, sau ii fac gris in laptele acela.

Diana cam atat papa intr-o zi.Nu stiu daca e bine sau rau, mai mult nu vrea, eventual sunt zile cand nu mananca toata portia la o masa..Si eu sunt in lipsa de idei cu meniul ei...chiar nu mai stiu ce as putea sa ii dau. Apropo, mai este cand ii fac orez in lapte in care adaug caise (compot), e foarte gustos si ii place mult ...dar o constipa.

Sper ca te-am lamurit cat de cat! Baietelul tau ce si cum mananca intr-o zi? E foarte scumpic si poza e foarte reusita.O zi buna, si asteptam si alte mamici sa isi dea cu parerea, nu?

Floricica Nou Venita alinabb80's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.08.2008
    Postari in forum
    29
    buna fetelor....am un baietel care 10 luni si 2 sapt.
    locuim in italia.
    va dau exemplu de un meniu al ingerasului meu(cel de zi de ex)
    la 6 inainte sa plec eu la munca ii o sticluta de lapte(prospat) cu gris..cam200ml de lapte
    la ora 10 papa un fruct
    la ora 12-13 spanac fiert cu peste si crema de orez cu malai
    la ora 16 un iaurtel...sau lapte cu cereale
    la ora 19-19.30 paste cu legume
    la ora 21-22 200ml lapte

mereu imi da sa guste mai din tot ce papam noi...nu refuza nimic...
    va pup pe toate si multa sanatate va doresc voua si cpiilor vostri

Membru inregistrat la
    28.08.2008
    Postari in forum
    29
    imi cer scuze pentru greselile de mai sus...dar sunt in timpul programului de munca...si mai chiulesc

Membru inregistrat la
    21.05.2009
    Postari in forum
    2.564
    Buna din nou,

Alina ce fel de paste ii prepari copilasului tau, si in combinatie cu ce legume.Hai cu o idee sa mai diversificam si noi!
    Pupici si bebei cuminti!

Membru inregistrat la
    21.05.2009
    Postari in forum
    2.564
    Buna din nou,

Alina ce fel de paste ii prepari copilasului tau, si in combinatie cu ce legume.Hai cu o idee sa mai diversificam si noi!
    Pupici si bebei cuminti!

Membru inregistrat la
    21.05.2009
    Postari in forum
    2.564
    Buna din nou,

Pupici si bebei cuminti!

Membru inregistrat la
    21.05.2009
    Postari in forum
    2.564
    Vai de mine! De cate ori s-a postat! Scuze, nu asta a fost intentia mea...

Membru inregistrat la
    28.08.2008
    Postari in forum
    29
    buna seara fetelor
    ii dau paste de la plasmon sau mellin(nu stiu daca se gasesc in ro)
    sunt speciale pentru bebei...se digera repede.
    ii pun legume la fiert(orice am in casa...eu i-am dat baiatului meu mai toate leg, cartoful il cam forfota si il evit)..dupa ce au fiert legumele..le pasez...si in zeama aia pun pastele la fiert...la sf adaug un cubulet de branza ptr copii si o lingurita de ulei de masline(e f.important uleiul)..eu ii dau de la 5 luni..la fiecare masa.
    in seara asta i-am fact brocoli cu paste...si i-au placut mult... prima data.
    aici se gasesc multe creme ptr copii pe baza de cereale, gris , orez, malai
    si poti sa le combini cu de toate, ori carnita, ori branzica
    aseara i-am dat crema de malai cu branzica proaspata de vaci..a mancat micutul un castron intreg
    va pup pe toate si sanatate

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari