Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita ioanaalina's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.11.2008
    Postari in forum
    247
    Salut, as avea nevoie de niste sfaturi. Fetita mea e alimentata exclusiv la san dar de vreo cateva zile am inceput sa ii dau si cateva lingurite de suc de morcov si de mar. Am observat insa ca la ata la morcov cat si la mar ii ies pete rosii pe corp, in rest nici o reactie. Ce parare aveti? Enormal asa ceva? Sa ii mai dau? Ce ma sfatuiti?

Membru inregistrat la
    27.11.2008
    Postari in forum
    247
    Fetelor astept niste sfaturi de la voi. V-ati confruntat cu asa ceva?

Membru inregistrat la
    27.11.2008
    Postari in forum
    247
    Sa imi dati de stire daca aveti ceva indicatii si pentru noi pls

Floricica Nou Venita mara1's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.11.2009
    Postari in forum
    12
    Cred ca este o reactie alergica, probabil la morcov (poate nu era romanesc), incearca sa-i dai numai mar sa vezi ce reactie are, dupa 3 zile incerci cu morcov, si fetita mea facea fel si fel de alergii (banana,lapte) toate au trecut cu timpul, acum avem 1 an si 5 luni si mancam de toate, ii dai cumva ceva tratament??????? La cat timp dupa ce papa ii apar petele? Ii apar mai intai la gurita sau pe corp?

Membru inregistrat la
    27.11.2008
    Postari in forum
    247
    Buna. Petele ii apar pe corp si sunt asa, doar cateva 5-6. Ii apar cam la 2-3 ore dupa ce bea suculetul. Nu i-am dat nici un tratament.

Floricica Debutanta lery's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.10.2009
    Postari in forum
    1.153
    cat timp are fetita????

Membru inregistrat la
    27.11.2008
    Postari in forum
    247
    5 luni

Floricica Debutanta lery's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.10.2009
    Postari in forum
    1.153
    Incearca cu ceva mai potrivit pentru varsta ei mai ales daca morcovul e crud....Se poate de la el sa faca alergii ....Ce zici de banana cu urda, mere rase cu biscuit, banana cu biscuiti, supa de vita cu orez astea sunt pt 5 luni, iar de la 6 luni piure de legume din supa, piure de cartofi...

Floricica Nou Venita zapacita's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.11.2008
    Postari in forum
    62
    daca abia a inceput diversificarea si nu i-a dat decat suc de morcov si de mar cum ar putea sa-i dea din prima banana, urda, supa de vita si altele? trebuie sa le ia pe rand, cate putin, ca sa vada cum reactioneaza la fiecare.
    ioana incearca sa afli la care din cele 2 are alergie? la morcov sau la mar? intr-adevar poti sa-i dai ce te-a sfatuit lery, dar ia-le pe rand, cu rabdare si cu atentie. nu trebuie sa te grabesti pt ca bebelul are de suferit, nu tu. eu am inceput cu suc de morcov, apoi de mar, apoi de pere, cereale specifice varstei amestecate cu piure de mar, pere. banana la fel poti sa-i dai, sau cauti biscuiti pt bebelusi. si legumele i le introduci treptat. daca o alaptezi in continuare, e foarte bine. poti sa-i dai o masa de fructe si una de legume pe zi, iar restul lapte. eu ii dau prima masa de lapte, apoi una de fructe, la pranz legumele, apoi o masa de lapte si seara, la culcare ii dau cereale. ii merge f bine. eu am inceput diversificarea mult ma devreme pt ca am alaptat-o doar o luna. sper sa-ti fie de folos sfaturile mele. tu stii cel mai bine ce-i trebuie bebelului si poti intreba si pediatrul, e chiar recomandat, pt ca si el va cunoaste, stie ce are nevoie bebelul si ce are voie sa manance.
    bafta multa ;)

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari