Ultimele discutii din forum
    Floricica Novice laura_adi's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.12.2011
    Postari in forum
    341

La 9 luni papam numai cu biberonul

buna,la toate mamicile,sunt nou venita.am un bebe de 9 luni si vreo 8 .200kg,pe 15 ne ducem la controlul general si vom stii exact cat are acum.oricum problema noastra e ......mancatul.am inceput divesrsificarea la 6 luni.cu suc de morcovi.portocala,etc.el a papat doar tzatzi.la 6 luni am bagat si formula,nan,dar el sa ia in greutatea bine...nimic.am inceput iaurt,cereale ,iarasi..la fel.am fc analize......iarasi fff bune.dar copilul meu nu mananca cu lingurita,decat cu biberonulin care eu ca o mamica disperata ii pun si carne omogenizat,cu cerele......in final,pun de toate,numai ca sa nu_l stiu flamand.dar problema cea mare e ca puiu meu cat de curand va lasa biberonul,si cum va mai manca el? cand el nu stie inca sa duca dumicatul de papa pe gat?????????????
    scriu cam tarziu ,ca acum am timp,toata ziua ne chinuim cu cate o lingurita de papa
    Sanatate multa la mami si bebei

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    biberonul nu il va lasa in nici un caz asa curand,fata mea la lasat la 2 ani jumate.dar gresesti dandu-i mancare cu biberonul.de asta trebuia sa ii diversifici la 4 luni,ca era mai mica si ii dadeai direct cu lingurita.in bibe nu are voie sa bea decat ceai,lapte eventual cu cereale si apa.incearca si dai cu lingurita.iai o lingurita frumoasa sa il atraga si chiar daca nu accepta o masa,doua nu i se va intampla nimik.e usor sa pape cu bibe,tu de ce crezi ca toate mamicile se chinuie cu lingurita?si la noi a fost o mare lupta cu lingurita,dar am reusit,cu greu,cu nervi,cu un copil flamand,am reusit.la 9 luni ar trebui sa stie sa inghita inclusiv orezul din pilaf,ar trebui sa inceapa sa pape si bucatele mici de cartofi fierti,ar trebui sa ii bagi si painica in ciorbita,ar trebui sa inceapa sa muste singur dintro banana...toate astea nu le poate face cu bibe.plus ca el nu stie gusturile,nu stie sa inghita banuiesc,nu stie sa rontaie ce ii dai in manuta.ai gresit dar mai ai timp

Moderator Floricica Avansata roxie's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Titlul trebuie sa fie 'la 9 luni NU papam (deloc) cu lingurita', nu "la 9 luni papam NUMAI cu lingurita". Ca asa se intelege ca nu mananca deloc din biberon.

Floricica Nou Venita irinapamant's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.03.2009
    Postari in forum
    22
    cum adica trebuia sa inceapa diversificarea la 4 luni? majoritatea medicilor cat si Organizatia Mondiala a Sanatatii recomanda alaptare exclusiva pana la 6 luni si pe urma inceperea diversificarii.
    indiferent cand incepi diversificarea trebuie sa fii constienta ca nu toti copii sunt la fel.unii accepta mai usor lingurita altii mai greu. important e sa ai rabdare si sa-i dai cu lingurita papa la inceputul mesei cand el este flamand si poate nu-l mai intereseaza asa mult ca nu e in biberon.eventual poti sa-i pasezi la inceput cu un blender pe urma incet, incet cu furculita pana ajunge el sa pape bucatele. iti trebuie multa rabdare si perseverenta dar stai linistita ca nu am vazut copil de 2 ani care sa nu pape o banana sau un biscuit din manuta.

numai bine va doresc!

Moderator Floricica Veterana dami28elena11's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097
    laura este cam mare bebelusul sa nu stie sa inghita mancarea.Eu undeva pe la 5 luni si jumatate cand am inceput diversificarea intr-adevar am patit cateva zile ca nu stia ce sa faca cu mancarea..dar apoi nu am avut probleme
    Nu-i mai da la BIBERON mancarea.Da-i cu lingurita.Incerca de mai multe ori.
    Biberonul este pentru apa, lapte, suc facut in casa si cam atat..restul trebuie sa pape cu lingurita.
    Vorbeste si cu medicul pediatru daca tot mergi la control.
    sa cresteti mari sa fiti sanatosi!
    Iar la varsta asta tine in manuta un biscuit,,ceva simplu si poate sa pape.

Floricica Avansata cryssa's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2006
    Postari in forum
    1.860
    Incearca sa-i dai undeva afara sa pape in parc de exemplu si dai pt inceput cu lingurita pe varful ei sa fie papa atata...eventual fa te ca gusti si tu si zici hmmm ce bun e si distrage i atentia si in timpul asta ii dai papa asa am patit si noi si tareeee greu ne a fost abea la 2 ani a invatat sa mesteceeeeeeee iar de bibi si acum bea noaptea 1 bibi cu laptic si are aproape 4 ani...insista fara sa fortezi nota..fa totul sa para o joaca si daca papa 2 varfuri de linguita fi multumimta si nu mai insista azi 2 maine 3 si tot asa...si iti recomand sa o faci cu gust....daca nu are gust nu o va tenta.

Floricica Avansata cryssa's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2006
    Postari in forum
    1.860
    Irina diversificare se incepe de la 3-4luni daca nu alaptezi si dupa 4 luni daca alaptezi ii introduci treptat sucuri de fructe /legume...fiecare copil areritmul lui iar chestia cu diversificarea tine de fiecare mamica in parte daca crede ca puiul ei este pregatit...daca nu se mai satura cu san sau daca este ofticios ori pur si simplu daca asta recomanda pediatra noi am inceput la 3 luni si putin nu am alaptat deloc...dar totusi mi a acceptat greuuu mancarea

Floricica Nou Venita irinapamant's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.03.2009
    Postari in forum
    22
    Cryssa, mie medicul mi-a recomandat alaptare exclusiva , la cerere nu dupa program, pana la 6 luni .eu nu vreau sa ma contrazic cu nimeni, fiecare parinte face ce vrea in functie de ceea ce ii recomanda medicul, ce mai citeste pe net sau ce-i dicteaza instinctul de parinte.

numai bine!

Floricica Debutanta llorikiss's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.08.2011
    Postari in forum
    693
    Fetita mea de la un an jumatate nu a mai luat nici suzeta nici biberonul. Nici laptic nu a mai baut pentru ca a facut o enterocolita puternica si am fost internata la terapie intensiva cu ea si cand si-a revenit a refuzat biberonul cu lapte, si laptele in general si i-am dat iaurtele si branzica de vaci proasepe in loc de lapte. A acceptat laptele dupa un an si atunci la baut cu paharul.

Moderator Floricica Avansata roxie's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Citat Postat de cryssa Vezi mesajul
    Irina diversificare se incepe de la 3-4luni daca nu alaptezi si dupa 4 luni daca alaptezi ii introduci treptat sucuri de fructe /legume...fiecare copil areritmul lui iar chestia cu diversificarea tine de fiecare mamica in parte daca crede ca puiul ei este pregatit...daca nu se mai satura cu san sau daca este ofticios ori pur si simplu daca asta recomanda pediatra noi am inceput la 3 luni si putin nu am alaptat deloc...dar totusi mi a acceptat greuuu mancarea
    Dupa 4 luni daca e hranit cu formula sau combinat formula + san, si dupa 6 luni daca e alaptat exclusiv.

mada_lyna
    Guest
    in primul rand,in zilele noastre,medicii zilelor noastre recomanda inceperea diversificarii la 4 luni pt cei hraniti artificial(formula)si mixt, si de la 6 luni pt cei hraniti exclusiv la san. eu am inceput sa ii dau de la 5 luni si jumate(sau chiar si 3 saptamani) suc de morcov si mar diluat cu apa plata(am inceput cu 1/2 lingurita din aceasta zeama). cu lingurita.
    sfatul meu este sa schimbi lingurita,chiar mai multe pina ii place una. poti sa i-o dai inainte ei sa o molfaie,si apoi,fiind oarecum obisnuita cu lingurita,sa ii pui si ceva in ea. renunta la a o mai hrani din biberon ca nu e sanatos. exista lingurite din plastic moale(de la primii pasi)si flexibil(partea care intra in gurita-numai bune de molfait pt inceput).mai e una mai mare de la chicco,dar e pt copilasi mai mari.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari