Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita buneaalinaelena82's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.11.2012
    Postari in forum
    20

Diversificarea

sint mamica unei fetite,care pe 13 ian implineste 4 luni.de o sapt am inceput diversificarea=la prinz piure de morcov cu cartof,dupa care 60-80 ml de supa.pe la ora 16-17 piure de mar cu banana sau mar cu para,iar in rest lapta formula amestecat cu 1 lingurita de ~milupa primele mele cereale~.pe seara mai bea 30-40 ml suc de morcovi.rog mamicile cu mai multa experienta sa-mi dea si mie citeva sfaturi,caci daca nu procedez bine si ii fac rau micutei,nu mi-o voi ierta toata viata.va multumesc dragi mamici!

Floricica Nou Venita anastasia1980's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.12.2012
    Postari in forum
    152
    AOLEUUUUUU....mai intai stai sa vad daca am inteles bine...de o saptamana ai inceput diversificarea si in 7 zile i-ai bagat deja cartofi, morcov, supa, mar, banana, para si cereale?????????????????????????????
    Diversificarea se incepe treptat, dupa 4 luni la copiii ce se hranesc cu lapte praf si la 6 luni la cei alaptati natural, desi unii medici recomanda si la cei cu lapte praf tot dupa 6 luni, bineinteles atunci cand sunt anumite probleme dr poate recomanda inceperea diversificarii intr-un mod diferit dar sunt prea putine cazuri speciale.
    Fetita ta nici nu nu are 4 luni, cel mult trebuia sa-i dai doar cereale asta daca nu se satura cu laptele tau sau cu cel praf si atat.
    Ai grija, banana nu se da asa devreme, e un fruct care e foarte satios si greu de digerat de bebelusii asa de mici, provoaca si alergii, se da dupa 6-7 luni, cartoful iar nu se da asa de devreme, in supa merge dar in piure mi se pare muuuult prea devreme si la 6 luni dar la nici 4 luni.
    SI NU UITA....DIVERSIFICAREA SE INCEPE TREPTAT, o lingura azi, 2 maine si tot asa, dupa o saptamana ajungi sa i dai cativa ml si se introduce un aliment o data, nu incepi si cu mar si cu para si cu supa.
    EU TI AM RASPUNS ASA IN GRABA, COPILUL MEU ARE 4 ANI SI A CAM TRECUT CEVA VREME DE ATUNCI....dar fetele de aici care au copii mici sigur pot sa ti zica mai multe in detaliu.
    Nu te grabi sa-i dai asa de repede de mancare, are tot timpul din lume sa manance si din poza vad ca e grasunica si frumoasa, deci laptele era mai mult decat suficient. Mult succes.

sadia
    Guest
    Nu ,nu e mult! Da esti la inceput si esti speriata...ok!In primul rand cine ti-a spus sa inepi acum diversificarea?
    Si mai ales cu toate alimentele astea?
    mergi la pediatru si iti va da schema de diversificarea si cred (aproape sigura) ca iti va spune si cand sa incepi.
    Cate kg are?
    Supita de legume e la inceput,cate o linguriita azi ,maine alta cum spunea si Anastasia....Apoi sunt N scheme pe internet si pe forum,(nu resusesc sa pun link aici cred ca e pc meu de vina)....cauta si gaseste faza cu divesificarea aici....o sa te ajute mult.
    Sanatate!

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    mami banana,para,cartoful...f devreme pt ele.nu a durut-o burtika?mergi la un pediatru sa iti dea o schema sa mergi pe ea.totul se baga treptat.cand ai bagat un aliment nou lasa copilul sa se invete cu gustul si burtika sa se invete 2-3 zile,apoi bagi alt aliment.dar nu se face asa,intr-o sapt atatea.azi de ex ii dai o lingurita de mar ras,maine ii dai doua,pana ajungi la jumate de mar,ca e f micuta pt atatea.si asa procedezi cu toate alimentele.ii dai stomacelul peste cap.stiu ca ti se pare o aberatie ce iti zic,eu asa am procedat si nu a avut fata niciodata probl cu burtika.in 4 ani o singura data a avut diaree.si ia neaparat o schema ca sunt unele fructe care provoaca alergii,care irita stomacelul.eu la varsta asta am inceput cu mar,cerealela 4 jumate,la 5luni iaurt simplu facut in casa,la 6 luni am inceput supa,dar abia pe la 7 luni jumate am terminat de adaugat toate cele in supa.exista o schema,cere-o cae importanta

Floricica Novice simonacio's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.08.2011
    Postari in forum
    564
    si fetita mea a fost hranita tot cu lapte praf dupa cum banuiesc ca si a ta. dar eu am inceput diversificarea de la 5 luni jumate cu suc de mar si deabia de la 6 luni cu piureuri.
    trebuie sa lasi cel putin o zi intre legume si mai multe zile intre fucte. fructele pot dezvolta alergii. banana si para de la 8-9 luni se poate da. chiar daca nu are alergii acum, mai tarziu poate avea. enzimeledin corpusor nu sunt dezvotate suficient pentru a digera tot ce mancam noi.
    nu stiu cine ti-a spus sa incepi diversificarea dar ea trebuia inceputa dupa starea copilului. daca e mai grasut: cu supa de legume sau fructe iar daca e mai slabutz : cu cereale.
    in orice caz parerea mea ca prea devreme ai inceput! acum poti sa faci o pauza sau s-o iei mai usor! multa sanatate!

Floricica Avansata gabriella07's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.08.2011
    Postari in forum
    2.006
    Citat Postat de buneaalinaelena82 Vezi mesajul
    sint mamica unei fetite,care pe 13 ian implineste 4 luni.de o sapt am inceput diversificarea=la prinz piure de morcov cu cartof,dupa care 60-80 ml de supa.pe la ora 16-17 piure de mar cu banana sau mar cu para,iar in rest lapta formula amestecat cu 1 lingurita de ~milupa primele mele cereale~.pe seara mai bea 30-40 ml suc de morcovi.rog mamicile cu mai multa experienta sa-mi dea si mie citeva sfaturi,caci daca nu procedez bine si ii fac rau micutei,nu mi-o voi ierta toata viata.va multumesc dragi mamici!
    Buna si eu ca si celelalte mamicii cred ca te-ai grabit,din cate vad fetita ta arata foarte bine,ii grasuta,eu nu am dat nimic fetitei mele pana la 4 luni jumate,nici macar cereale,imi era frica,apoi am inceput cu sucul de mar,morcov,para,si treptata le-am facut mai cremoase,acum ii le dau ca si un piure de fructe,si din cate stiu eu frcutele se dau dimineata,mie asa mi-a zis pediatra,si supa se da de la 5 luni,noi abia daca am papat pana acum 10 ling de supa,dar nici nu ma grabesc are timp,eu cred ca mai poti astepta,acum tu faci cum crezi,multa sanatate

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    Citat Postat de buneaalinaelena82 Vezi mesajul
    1. Pediatrul tau nu ti-a dat o schema de diversificare?
    2. Din cate vad, ai inceput inainte de 4 luni, ceea ce mi se pare destul de extrem, nu inteleg niciodata graba asta de a baga alimente in copil cand stomacul este total nepregatit.
    3. Este enorm de mult, ca si cantitate si ca si numar de alimente ceea ce ii dai.
    4. Banana nu se da pana mult mai incolo, are dreptate mama de mai sus.
    5. Fiecare aliment se introduce treptat, cate unul, apoi se combina. Se incepe cu o cantitate foarte mica, pentru a verifica toleranta.
    6. Cred ca cel mai bine este sa vorbesti cu medicul pediatru, care iti cunoaste cel mai bine copilul, cunoaste dezvoltarea acestuia si iti poate da o schema de diversificare care sa nu ii faca rau. Trebuie mare grija la ceea ce faci pentru ca e vorba de niste obiceiuri alimentare ce poate acum nu ti se pare ca dauneaza, dar care in timp pot da nastere la multe probleme.

Floricica Avansata andragrig's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.11.2011
    Postari in forum
    1.597
    Mamico ai inceput cam devreme diversificarea micutei si in plus ai inceput cu foarte multe alimente deodata
    Si eu am inceput diversificarea puiul meu la 4 luni,dar am inceput-o in spital dupa ce in urma unor analize si investigatii puiul meu avea cateva lipsuri ce nu le acoperea lp asa ca a trebuit sa incepem si am primit o schema de diversificare de la dr pe care mai tarziu dupa ce a mai crescut i-am mai imbogatit-o eu...
    Fiecare mamica trebuie sa incepea diversificarea cu puiul ei de la o schema personalizata data de dr de familie/pediatru, mai apoi in functie de evolutia si cresterea bebicului mama o imbunatateste.
    Spre exemplu eu as fi inceput in locul tau cu cereale in lp,mai apoi cu suculet,apoi cu supita si mai tarziu cu piure,cate putin si progresiv la o anumita distanta...intre alimentele nou introduse trebuie sa existe cel putin o pauza de 3-4 zile,pauza in care copilul se obisnuieste cu alimentul respectiv si tu ii poti observa reactiile,daca e alergic,daca ii face rau la burtica etc.
    Prima oara incepi cu suculet de morcovi si mar cateva lingurite la inceput,apoi cresti cantitatea pe fiecare zi sa ajungi la 60 ml suc,apoi cu supita de zarzavat sa incepi pe la 5 luni in care la inceput sa pui morcov,telina nu foarte multa ca-i schimba gustul,pastarnac si daca vrei sa-i pui si cartof nu cartof pt prajit deoarece contine amidon,e recomandat cartoful dulce,ii da un gust bun si pitica nu o va refuza,iar pt inceput se da doar cateva lingurite si cantitatea se creste "treptat si progresiv" cum spunea dr mea.La piure ajungi prin luna a 6 a,unde poti sa-i pui si carnita de pui/curcan (doar piept) sau branzica facuta in casa de tine si tot asa imbogatesti meniul pe fiecare lunita,dar la inceput trebuie sa fie doar ceva foarte usor si cu care se poate acomoda bine bebelina.
    Al doilea lucru ar fi sa-i faci un program de masa,dar asta la fel il dezvolti cu timpul.Spre exemplu dimineata suculet de mar si morcov cu lp completare,la pranz se da masa de fructe (de obicei un piure de fructe cu cereale sau biscuiti sau branzica cand ii dai),dupa-masa se da masa de legume (supa/piure),penultima masa lp simplu si ultima masa (cea inainte de culcare) lp cu cereale. Sunt diverse sortimente de cereale pt 4 luni cu fructe sau simple sunt si biscuiti pt 4 luni fara gluten,astfel iti poti face un meniu pe fiecare zi.
    Iti recomand cu caldura cartea "Mama si Copilul" de Emil si Herta Capraru,e o adevarata biblie pt mamicile incepatoare,te poti inspira de acolo pt schema de diversificare si ii poti urmari evolutia piticai,pe mine m-a ajutat foarte mult. Mult succes!
    Modificata de andragrig; 09.01.2013 la 19:45:20.

Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    andragrig, ai dreptate in privinta cartii, chiar daca e mai veche e excelenta... a mea e ferfenita deja de cat a folosit-o sora mea (fetele au acum 7 ani) si de cat o rasucesc eu, la inceput cred ca zilnic, acum mai rar, dar tot o fac...

Floricica Nou Venita drifted_feather's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.01.2013
    Postari in forum
    2
    Am si eu o fetita de 6 luni si jumatate. I-am inceput diversificarea in ziua in care a implinit 6 luni cu supa de legume - pisata. Am alimentat-o doar la san pana la 6 luni.
    Problema este ca nu vrea sa manace. Ii dau fructe dimineata, si legumele la pranz. Le mananca doar cu scandal si mananca foarte putin - 6 lingurite maxim - dupa bea laptic de la mine.

Cat ar trebui sa manance, ce cantitate?

multumesc.

Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    supa de legume banuiesc ca inseamna un mix de legume si e posibil ca ceva de acolo sa nu-i placa. tocmai de aceea s-a repetat si aici de n ori ca se incepe treptat cu cate un aliment, se verifica toleranta, se creste doza cateva zile si dupa aia se introduce urmatoul si tot asa... prea multa graba e in a baga mancare in copii... parerea mea...

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari