Ultimele discutii din forum
    Floricica Senior Diandrea's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.05.2009
    Postari in forum
    2.564
    Buna, mamici,

Am o fetita de 11 luni si ma confrunt cu o problema...poate ca eu exagerez..si nu e prematur sa consider asta o problema mare.Feita mea mananca totul dat prin blender, mancarea pasata foarte bine.De cate ori incerc sa ii introduc bucatele mai mari, scuipa din gurita si nu mai vrea sa duca nimic la gurita.Interesant e faptul ca biscuitii ii rontaie, de asemenea bucatelele de fructe din iaurturi le roade fara probleme, in schimb mancarea...nici vorba.Cunosc cazuri de copii care la varsta aceasta mananca si soldatei, si mancarea zdrobita cu furculita.Poate ca pe undeva e si vina mea...dar sincer nu am crezut ca se va scapa asa de greu de blender, si la inceput cand am inceput diversificarea mi s-a parut ca e mai bine sa pasez foarte bine mancarica.Mentionez ca are 8 dintisori...4 sus si 4 jos.

Va multumesc anticipat pentru sfaturi, astept pareri de mamici care se confrunta cu aceasta problema si cele care au trecut cu bine de aceasta perioasa, un sfat! Numai bine!

Floricica Senior ginazarna's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.01.2009
    Postari in forum
    3.466
    Buna, Andreea, eu zic sa nu te stresezi prea mult. Matilda are aceiasi varsta si tare ii place cand gaseste cate o bucata mai mare sau cand ii pasez cu furculita. Problema e ca nu avem decat 2 dinti, asa ca de cele mai multe ori ii dau prin blender sa mai scurtam masa :) Eu nu am vazut copil de gradinita sa pape dat prin blender, asa ca la un moment dat o sa ii placa si sa isi puna dintisorii la treaba. Daca vrei neaparat, da-i bucatele de legume sa le pape cu manuta, si carnita sa o roada singurica, s-ar putea sa ai succes.

Floricica Veterana ursulet's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.01.2009
    Postari in forum
    16.542
    Buna seara....intr-adevar e o problema...sa stii ca baietelul meu avea 1 an si 2 luni si nu mancase un biscuite sau o grisina, ceva de genul asta...se ineca rau de tot...nu avea probleme cu inghititul...dar pur si simplu nu putea...imi era si groaza sa -i dau...atat de rau se ineca...Doctorul mi-a spus ca nu are nimic si ca se va obisnui treptat cu mancarea solida.
    Acum are 2 ani si 7 luni si masa de pranz o mananca tot data prin blender. Am incercat sa-i dau bucatele mai mici...degeaba...ma refuza categoric...Dar nu ma mai ingrijorez pt ca daca ii dau ceava mai solid, gen biscuiti, paine prajita...acum mananca fara probleme. Poate ca pe la 1 an si jumatate trebuia pur si simplu sa-l las sa i se faca foame rau de tot si poate imi accepta mancarea pasata numai cu furculita...dar cum mamicilor le este tare mila ca odoarele lor sa nu sufere de foame...nu am facut niciodata asta...

Membru inregistrat la
    19.01.2009
    Postari in forum
    16.542
    Imi pare tare rau ca nu ti-am fost de prea mare ajutor...poate ca , experienta noastra chiar te-a dezamagit si te gandesti ca fetita ta va implini 2 anisori si va manca pasat si atunci.Dar poate ca nu o sa fie asa...
    Uite daca mergem la restaurant , de ex. si comandam bucatele mici de piept de pui in sos si cartofi mananca cu o pofta...de zici ca nu a mancat de 3 zile!!!
    Daca i-as face eu asa ceva, nu cred ca ar manca...
    Chiar ieri i-am facut o supa de galuste, dupa parerea mea ff delicioasa...de-abia am reusit sa-l fac sa manace un sfert de castronel...dar l-am lasat sa manance doar atat pt ca nu am vrut sa i-o mai pasez...

Floricica Cu Vechime ligiafodorean's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.11.2008
    Postari in forum
    7.046
    andrea si fetita mea a mancat totul dat in blender pana la varsta de 1 an si 2 luni... nu am incercat sa-i introduc mai devreme bucati mai mari fiindca avea doar 2 dintisori si efectiv nu vedeam cum ar putea mesteca mancarica...

apoi insa am trecut la mancarica pisata cu furculita si a acceptat-o incet incet... asa ca nu cred ca ai vreun motiv de ingrijorare mai ales ca micuta ta are abia 11 luni...

Membru inregistrat la
    19.01.2009
    Postari in forum
    16.542
    Cred ca am gresit putin cand ti-am spus ca este o problema...este dar nu una care sa te ingrijoreze cand copilasul are doar 11 luni....la noi, ca suntem asa de mari, este intr-adevar ingrijorator...
    Poate, ca , atunci, in perioada cand nu putea inghiti mancare solida...m-as fi dus cu el la un doctor nutritionist...alta ar fi fost situatia.
    Am inteles ca fetita ta rontaie biscuiti...al meu nu putea sub nici o forma sa manance biscuiti la 11 luni...ii dadeam , dar cu mare teama...dupa vreo 5 inghitituri....se ineca rau de tot si uneori imi vomita.

Guest
    cand David avea varsta fetitei tale, aceleasi temeri aveam si eu...imi era teama ca nu va accepta sa pape niciodata nepasat!e-adevarat ca avea doar 2 dintisori, rontaia biscuitii si marul fara sa se inece dar mancarea n-o accepta nici in ruptul capului...bineinteles ca voiam ca,copilul meu sa parcurga etapele ca la carte.aproape de un aan jumate imi pierdusem orice speranta,si cum nici n-a fost un mare mancacios l-am lasat sa pape asa...incet,incet a inceput sa manace aproape orice,singur,fara probleme!eu zic sa nu-ti pierzi speranta, fiecare copil este altfel...datoria noastra e sa incercam,din pacate nu putem forta lucrurile sa se intample cand dorim noi sau credem ca-i momentul!

Floricica Senior Diandrea's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.05.2009
    Postari in forum
    2.564
    Buna fetelor,
    multumesc mult de sfaturi...chiar m-am linistit intr-un fel...uneori ajungeam la disperare cand auzeam alte mamici ca spun despre copii, la varsta fetitei mele, "mancau de mult bucati".Am citat o mamica...:))

Nicole si Ligia v-as ruga sa imi scrieti daca ati facut ceva special pentru a trece la mancarea pisata cu furculita, sau din contra ati lasat lucrurile sa decurga normal.De exemplu eu am incercat zilele trecute sa ii dau Dianei masa de pranz (supica de pui cu galuste) jumate data prin blender, jumate pisata cu furculita.Le-am amestecat, a iesit un talmes-balmes, a mancat cam jumate si apoi a inceput din nou sa scuipe din gurita.Nu am fortat-o..azi avem in meniu spanac, dar nu am sa il dau prin blender, incerc sa il las asa, oricum sunt bucati mici si...sper sa am noroc.

Ursulet, cred ca si eu am facut aceeasi greseala ca si tine, decat sa moara copilul de foame mai bine pasez mancarea.In cazul lui Danut, cred ca acum e vorba si de comoditate, daca poate doar sa inghita de ce sa mai si mestece...Sper sa reusim cumva sa trecem peste aceasta etapa.

VA multumesc inca o data pentru sfaturi si tinem legatura!

Floricica Cu Vechime ligiafodorean's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.11.2008
    Postari in forum
    7.046
    Andrea la noi lucrurile au evoluat de la sine... dupa ce am observat ca poate ingiti fara nici o problema fructele pe care i le dadeam in manuta sa le manance (para, piersica, nectarina, etc) am inceput sa-i pasez foarte marunt mancarea... si asa ca si tine mai alternam, o masa pisata cu furculita una in blender...

treptat am scapat de blender... insa nu am fortat-o niciodata sa manance daca nu a mai dorit...

Floricica Veterana ank100's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.11.2008
    Postari in forum
    10.573
    Andreea, fetita mea are un an si mananca tot pasat la blender. daca ii pasez cu furculita mananca doar jumatate sau mai putin din cantitatea pe care o mananca de obicei. problema noastra e ca n-avem nici un dintisor. sper sa apara odata ca incep sa-mi fac griji. pentru ca vreau sa fac si eu trecerea de la blender la pasat cu furculita...am inceput sa nu mai insist cu blenderul si raman si bucatele mici mici. asa mananca. ea mananca si singura bucatele de fructe, biscuiti, paine, pui la gratar... legume bucatele nu vrea, doar asa cateva bucati cand ii dau ciorba de la noi.

Floricica Nou Venita yina's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.03.2009
    Postari in forum
    137
    Da, copil care sa manance dat prin blender la gradinita nu am vazut nici eu dar stiu unul care tinea mancarea in gura, ma rog, atat cat incapea, si cand pleca de la masa mergea la wc si o scuipa si pana nu ajungea acasa sa ii dea mama mancarea paserata, nu manca decat daca era vreo budinca, gris sau orez cu lapte, din astea... Stia ca acasa oricum primeste mancarica asa cum vrea el. Si mama a continuat sa ii dea asa o buna perioada de timp. In schimb, nu stiu sa fie vreun caz de copil mort de foame ca nu a vrut sa manance mancarea zdrobita. Pur si simplu, nu ii mai dai sa manance altfel si, atunci cand ii va fi foame, va manca.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari