Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita m.anutza's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.11.2009
    Postari in forum
    2
    Buna, am si eu o mare problema. Bebelasul meu de doar 5 luni nu mananca nimic, dar nimic. Am incercat toate metodele,i-am shimbat lapticul de la Milupa na Nan1, dar tot nu mananca.Am incercat si sa renunt la biberon si sa ii dau laptele cu lingurita, dar degeaba. Deja sunt 2 sapatamani de cand el mananca in 24h doar 100-125ml. Am fost la medic si mi-a spus doar sa incerc sa il hranesc si mi-a dat niste picaturi de pofta de mancare, dar care de o spaptamana nu ai nici un efect. Bebelusul slabeste pe zi ce trece si nu stiu ce sa fac cu el. mi-e teama sa nu faca o anemie. Va rog, ajutati-ma, nu stiu ce sa mai fac!

Floricica Senior bea08's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.01.2009
    Postari in forum
    3.549
    ai fost la medic pediatru sau la cel de fam sfatul meu e sa mai incerci la alti medici eu daca nu sunt multumita de sfatul unui medic ma mai consult si cu altii

Floricica Senior bea08's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.01.2009
    Postari in forum
    3.549
    incearca sa pui in laptic ceva cereale sai schimbe gustul , poate e nevoie de ceva analize ,ai incercat sai dai papa solida eu la fel am patit cu fetita de la 4 luni tefuza laptele stateam cate 1-2 ore cu bibe dupa ea ca sa il bea si atunci bea 30-60 ml apoi varsa pana cand sora mea ma indrumat sai dau mancare solida tin minte la 5 luni la masa de pranz ma chinuiam sai dau laptic dupa multe incercari si urlete din p[artea ei sora mea a venit cu un castronel de supita vreau sa spun ca la mancat tot am ramas socata ea nu mai vroia lapte de la 4 luni jumate dimineata avea masa solida de fructe iar de pe la 5 luni jumate si masa de pranz ia fost inlocuita cu supe de legume

Floricica Nou Venita liabotan's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.03.2008
    Postari in forum
    27
    sunt de acord cu Bea. Eu la piciul meu am inceput direct cu piure de legume la masa de pranz deoarece dr pediatru si dr nutritionista de copii a spus ca s-ar putea sa nu accepte legumele daca ii dau prima data fructe ca sunt mai dulci. Poti sa incerci cu piure de morocv si pastarnac la inceput subtiat cu apica in care s-au fiert legumele sau cu piure de mar subtiat cu apica. La fel in lapte poti sa ii pui cereale eu la 100 de ml lapte pun 2 masuri din acelea de lapte cu cereale. Eu ii dau puiului meu Nan si cereale Nestle. Orez cu roscove pentru 4 luni de la nestle are un gust super bun. Incearca sa ii pui in lapte. Si neaparat mergi la un dr pediatru si insista, chiar daca spune ca nu e o problema. Sa argumenteze. Nu pleca de acolo pana nu te lamuresti. Fii tare pe pzitie, dar nu dispera ca va fi bine. Toti copii au perioada asta in care nu mai vor laptic, dar cu incercari si tot felul de artificii rezolvi. Ma mir ca nu ai introdus cereale. Ca sunt cereale care se dau de la 4 luni. Si poti sa ii dai si 10 picaturi de bonisan ca ii fac pofta de mancare si sunt bune si pentru stimularea sistemului imunitar si ajuta si la digestie. Succes si sa ne spui si noua ce ai rezolvat.

Floricica Novice salaicristina's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.09.2009
    Postari in forum
    531
    Sunt de acord cu voi,medicul de familie mia recomandat de la 3 luni suc de fructe,la 3 luni jumate supica de pui si piure de legume.De la si deja de la 4 luni gasesti cereale,de mai multe feluri,incearca sa ii dai mancarica.Bafta si mai scriene.

Floricica Cu Vechime serena2008's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.11.2009
    Postari in forum
    5.470
    buna anutza...bebe trebuie facut sa manance, incearca cu supita, cu lingurita, daca nu cu seringa si tot asa, sa fie la inceput doar supa bine strecurata si apoi din ce in ce mai densa. fetita mea cea mica prefera mancarea mai slabuta si nu atat de groasa, consistenta...si poti incerca cu 2 lingurite ce calciu PHARCO, acesta este asimilat cel mai bine de organism...si face si pofta de mancare...numai bine si multa sanatate!

Floricica Avansata mysasha's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.07.2009
    Postari in forum
    1.635
    buna anutza, nu sunt o mare cunoscatoare dar imi dau si eu cu parerea. daca zici ca ai incercat toate metodele , eu zic sa mai ceri parerea si altui medic,poate si niste analize nu strica. nu sta asa ca nu se stie. nu vreau sa te speri dar sfatul meu este fuguta la dr.

Floricica Nou Venita m.anutza's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.11.2009
    Postari in forum
    2
    va multumesc fetelor pentru sfaturi. mancarica solida noi mancam, dar mai putin, si asta doar daca suntem in toane bune si e dulce, in general fructe sau morcov fiert. am sa incerc si cu cerealele in laptic. in legatura cu medicul am fot si la un spital de specialitate, am stat internata cu el 1 saptamana, si ghici, acolo papa tot, si mai si vroia. analizele i-au iesit destul de bunicele si dr a spus sa nu-mi fac griji, si cum va spuneam am mers la medicul din orasul meu, la care e inscris bebe de la nastere, si mi-a spus sa am grija cu papica solida asa devreme, dar nu cred ca 5 luni e o varsta prea frageda... asa ca tinetine pumnii la papat
    Va multumesc inca o data si va pup pe toate :)

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari