Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita andreea_f's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.01.2012
    Postari in forum
    6

Secretii abundente in nasuc

am un beblus de 6 luni iar de cateva zile are foarte multe secretii in nasuc.i-am dat panadol 3 zile.il aspir ii pun ser fiziologic dar nu prea se vad ameliorari.nu tuseste ,mananca bine ,nu pare a fi racit.temperatura intrarectal este 37.7,37.8 uneori.ce ar trebui sa fac?va multumesc anticipat pentru un eventual raspuns

Floricica Debutanta Hayeti's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.06.2011
    Postari in forum
    1.068
    Citat Postat de andreea_f Vezi mesajul
    am un beblus de 6 luni iar de cateva zile are foarte multe secretii in nasuc.i-am dat panadol 3 zile.il aspir ii pun ser fiziologic dar nu prea se vad ameliorari.nu tuseste ,mananca bine ,nu pare a fi racit.temperatura intrarectal este 37.7,37.8 uneori.ce ar trebui sa fac?va multumesc anticipat pentru un eventual raspuns
    Dar este fornait, asa ca la o viroza respiratorie?
    Si baietelul meu a avut de curand o raceala, fara nici o complicatie, doar foarte multi muci, ca se umplea rezervorul la batistuta bebelusului si o lua si pe furtun, doar la o singura aspirare. Se infunda noaptea la modul ca fiecare nara facea dop de muci pana in fata...
    In primul rand verifica umiditatea camerei, eventual pune un recipient cu apa pe calorifer. Apoi ser fiziologic/apa de mare si aspirat bine...daca mucozitatile stagneaza si nu le inghite sau ies pe nas, aluneca spre ureche si face otita...La noi mucii se facusera si galbeni si atunci ii puneam Vibrocil, dar nu cred ca la copii asa mici ai voie...Poti pune cu incredere insa Betabioptal, sunt niste picaturi care se pot pune atat in nas, cat si in ochi si urechi - eu le-am folosit la sfatul pediatrei cand avea Osmi 1 luna jumatate si a avut o tentativa de raceala....

In principiu n-ar trebui sa fie mai mult de atat...chiar si o usoara tuse este acceptata, pt. ca de obicei mucozitatile curg pe gat si se mai ineaca...dar, daca ti se pare ceva suspect, mergi la pediatru....

Sanatate!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari