Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita crisstopo's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.02.2009
    Postari in forum
    4
    Bebe se tot irita la fundulet desi il schimb des, ii dau cu crema tot tacamul insa in permanenta este rosu. Sa nu fie efecienta oare crema?

Floricica Nou Venita zapacita's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.11.2008
    Postari in forum
    62
    e posibil sa nu-i priasca scutecele pe care le folosesti. ai incercat sa le schimbi? poate ele sunt cauza. incearca sa il tii zilnic cateva minute fara scutec ca sa-i respire pielicica si sa se refaca ;)

Floricica Nou Venita luciaiacob's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.03.2009
    Postari in forum
    98
    Luca are funduletul iritat cand face diaree si uneori se mai irita si cand are kk normal, dar am observat ca in functie de ce mananca sau in fct de ce suc bea. Unele alimente sunt mai agresive, portocala spre exemplu. Am folosit bepanthen unguent si l-am spalat la fiecare schimbat de scutec cu apa calda si sapun, nu am folosit servetele, si l-am lasat cateva minute fara scutec

Floricica Nou Venita lalymarcean's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.10.2009
    Postari in forum
    11
    Incearca Triderm unguent, doar de 2 ori pe zi si nu mai mult de 2-3 zile consecutiv, pe noi ne-a ajutat f mult, si fetita mea avea funduletul rosu si am incercat zeci de creme si am lasat-o si fara scutec dar nu a mers, cu triderm a mers si nu mai avem probleme, dupa ce i-a trecut iritatia am trecut iarasi la vechea crema de fundic, si speram sa fie O.K.

Floricica Avansata ramona mag's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.12.2006
    Postari in forum
    1.484
    schimba scutecele
    asa am patit si eu cu cea mica
    nu suporta o anumita categorie de scutece
    si m mai auzit si la alte mamici
    nu doar la o firma anume
    incearca alta firma cateva zile

Floricica Nou Venita zapacita's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.11.2008
    Postari in forum
    62
    noi am avut noroc... nu a avut niciodata funduletul iritat si sper nici sa nu se intample vreodata :)

Floricica Senior nicolii's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    4.096
    noi pana acum nu am avut probleme cu funduletul dar de cand a fost racit si ii administrez antibiotic nu mai stiu cu ce sa ii dau,i-am dat cu fel de fel de creme si unguente si nici un rezultat decat bani aru ncati aiurea,maine mg la pediatru sa vad ce zice pt ca nu il mai pot tine asa ..

Floricica Senior ruxidadi's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.12.2008
    Postari in forum
    4.586
    Daca ii administrezi antibiotic, da-i si biotics in paralel, ajuta la mentinerea si refacerea florei intestinale care este distrusa de antibiotic. Vezi prospectul pt a stii cum se administreaza.

Floricica Senior ruxidadi's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.12.2008
    Postari in forum
    4.586
    Si Victor al meu a avut un eritem fesier pe la doua luni si i-a trecut foarte greu. Am incercat o sumedenie de creme si alifii, chiar daca se ameliora, apoi recidiva, si pana la urma tot cu triderm a trecut.
    La noi a aparut din cauza dermatitei atopice de care sufera bebe, i-a aparut o iritatie care s-a suprainfectat. In astfel de cazuri singurul remediu sunt unguentele cu antibiotic, cum ar fi: baneocin, triderm etc.

Acum doua saptamani i-am luat o alta marca de servetele umede si tin sa va spun ca de la ele mi s-a iritat din nou urat de tot. Initial am crezut ca de la vreun aliment, 2-3 zile i-am scos fructele din alimentatie ca am zis ca sunt acide, dar pana nu m-am gandit ca poate fi de la servetele, nu s-a ameliorat situatia. Cum am revenit la vechile servetele, intr-o zi aproape se vindecase.

Concluzia, trebuie sa va ganditi ce s-a schimbat in alimentatia sau in ingrijirea bebelusului, ce ar fi cauza eritemului. Daca bebe agreeaza anumite produse, nu i le schimbati. Daca ati introdus ceva nou in alimentatie, scoateti acel aliment.
    Pentru cei predispusi la eritem grija mare la citrice si in special la portocale. Eu pana la un an nu cred ca voi avea curajul sa-i dau portocale sau mandarine.

Floricica Nou Venita luissa's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2009
    Postari in forum
    6
    noi folosim scutece lavabile si cand suntem plecati scutecele de unica folosinta, Tushies,organice, fara gelul care se regaseste in scutecele de pe piata si care provoaca bacteria Candida Albicans.Suntem foarte multumiti de ele :)
    Incercati-le, nu aveti ce pierde...de fapt aveti..scapati de iritatiii ;))

Floricica Nou Venita luissa's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2009
    Postari in forum
    6
    o crema foarte buna impotriva iritatiilor este crema pentru schimb cu oxid de zinc, nu este scumpa iar efectul este garantat.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari