Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita claudiaalexe's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.10.2012
    Postari in forum
    56

Marsupiu

Este indicata folosirea marsupiului si daca da de la ce varsta?

Moderator Floricica Senior ankag's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.01.2010
    Postari in forum
    2.561
    Sunt marsupii care se pot folosi de la nastere, cum ar fi wrapurile sau slingurile. Ele tin in general copilul intr-o pozitie culcata. Dar se poate si in pozitia broscuta, cu picioarele incrucisate sub fundulet. Sunt si altele gen mei tai, SSC, in care de obicei copilul sta in pozitia M, ca in fund, dar cu picioarele departate si cu genunchiul deasupra soldului. Aceasta pozitie este mai mult dupa 4 luni recomandata.
    Atentie la marsupiile in care copilul sta ca intr-un chilot, adica au baza ingusta si picioarele copilului atarna, nu sunt sanatoase pt bb.

Purtarea bebelusului are multe avantaje, si pentru mama si pentru copil. Ajuta la un atasament mai rapid si mai bun, la o mai buna crestere in greutate a copilului, reducerea sau disparitia colicilor, secretie lactata mai buna , etc.

Floricica Avansata catalin_a's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.01.2012
    Postari in forum
    2.415
    Anca a spus f bine si complet. pt un bb asa mic ca al tau, eu ti-as recomanda un wrap, sta fff bine bb in el, numai ca tb sa inveti o metoda (macar) de prindere, dar nu e greu.

Membru inregistrat la
    24.10.2012
    Postari in forum
    56
    Da Wrap am gasit si eu.Si am gasit pe net niste tutoriale care invata cum sa-l utilizezi.

Membru inregistrat la
    24.10.2012
    Postari in forum
    56
    Acest dispozitiv este util pentru bebe.Mi-l trimite cineva si va atasez linkul-http://www.wilkinet.co.uk/Photos.html.Spuneti-mi ce parere aveti.

Administrator Floricica Nou Venita pavalina's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.11.2009
    Postari in forum
    169
    Dragelor, m-am documentat in privinta acestor slinguri, mai-tai-urilor, wrap-urilor pentru ca fetita mea cea mare, Miruna, avea numai 1 an si 10 luni atunci cand am nascut-o pe Irinuca si imi era mai comod sa ma joc si sa o ingrijesc pe cea mare in timp ce pitica dormea linistita in sling.

Probabil ca multe dintre voi v-ati pus intrebari de genul:

Dar ce este un sling? In ce material il porti? Dar nu cade de acolo? Dar se simte bine? Dar nu ii afecteaza circulatia periferica? Nu se sufoca? Si tot asa... Voi incerca sa pun aici toate informatii pe care le-am gasit si sa le structurez in asa fel incat sa va ajute sa va hotarati daca optati pentru un asemenea produs sau nu.

Ce este sling-ul?

Sling-ul (din engl. to sling — a atirna peste umar) – este un articol din stofa (componenta este cel mai des din in sau bumbac), confectionat astfel ca in el poti purta copilul. In sling copilul se simte tot atit de confortabil ca si in brate. Avantajul purtarii copilului in sling in comparatie cu purtarea copilului in brate consta in faptul ca, purtind copilul in sling, nu obositi asa de repede, miinile sint libere, sarcina fiind repartizata pe umeri si coloana vertebrala, astfel incit greutatea copilului pare cu mult mai mica, respectiv copilul poate fi purtat citeva ore fara a obosi.

Tipuri de sling

Exista mai multe tipuri de sling ,f iecare are prioritatile sale. Nu putem spune ca unule este mai bun sau mai comod. Alegerea acestuia depinde de nevoile parintilor, de virsta copilului si trebuie adaptat la stilul de viata al familiei.

Atunci cand am facut alegerea am cautat informatii despre 4 tipuri de sliguri (desi ele sunt mult mai multe)

Sling cu inel

Este o fisie de material lunga de aproximativ 2 metri, la unul din capetele careia sunt cusute inele, care au rolul de “catarama”. Pentru a incheia slingul se trage al doilea capat al slingului prin inele, prima data prin ambele apoi in sens invers in unul din ele. Slingul incheiat se imbraca peste cap pe umar, astfel formindu-se un cuib in care este plasat copilul.Acest tip de sling este recomandat bebelusilor de la mastere pana cand poate fi dus de parinte (cca15 kg). Copilul poate sa stea culcat sau asezat in diferite pozitii si chiar sa se roteasca. Poti seta marimea cuibului in care asezi copilul prin schimbarea pozitiei chingii reglatoare.

Wrapul

Este o bucata lunga de 4-6 m si latimea de 50-80 cm. Daca vei folosi acest tip de sling poti purta copilul in diferite pozitii: pe burta, pe coapsa, in spate. Se recomanda ca wrap-ul sa fie purtat pe umeri, pentru a se repartiza greutatea copilului uniform pe spate, umeri si mijloc. Nou-nascutul poate fi purtat culcat, insa in cazul unui copil mai maricel e mai comod sa fie purtat pe burta sau in spate.

Deoarece in sling-ul-esarfa copilul este strins lipit de mama (spre deosebire de marsupiu), piciorusele lui nu atirna, ci cuprind talia mamei, iar greutatea este repartizata mai bine si este mai usor sa porti copilul. Acest tip de sling este ideal pentru purtatul copiilor care au o greutate a corpului mai mare.

Este foarte important sa inveti sa legi wrap-ul in diferite pozitii si e nevoie de timp pentru a le lega, dar si pentru ca capetele acestui sling se vor tiri pe jos, murdarindu-se.

Slingul buzunar

Sling-buzunar este un inel din pinza elastica, care se aseaza pe umarul parinteluiformand in fata un hamac unde poate fi asezat bebelusul culcat, semiasezat, asezat cu fata spre exterior sau spre parinte, pe sold si pe spate. Sling-urile de acest tip se pot regla in functie de marimea adultului sau sunt fixe. Acestea din urma trebuie alese strict dupa dimensiunile adultului care va purta copilul.

Mai tai-ul

Este o bucata patrata sau dreptunghiulara de materie cu chingi la colturi.

Traditia acestui mod de purtare a copiilor dureaza de mii de ani si este caracteristica pentru multe tari din Asia. Acest tip de sling este foarte popular datorita confortului pe care il confera atat copilului cat si parintelui dar si datorita faptului ca poate fi folosit de la nastere pana in momentul in care nu mai ai nevoie sa-ti porti copilul. In functie de varsta copilului il poti purta cu fata spre tine, pe sold sau pe spate(ultima pozitie fiind recomandata de la varsta de 8 luni)

Mai-sling-ul imbina comoditatea wrap-ului si a marsupiului: chingile late repartizeaza greutatea pe tot corpul, ceea ce permite micsorarea sarcinii de pe umeri, de asemenea, asigura sustinerea spatelui copilului si micsoreaza sarcina asupra coloanei vertebrale. De asemenea pozitia bebelusului este contribuie la profilaxia displaziei sold si nu implica o solicitare de efort a perineului copilului. Pentru ca la confectionarea lui se foloseste mai putin material decat la wrap, poate fi purta si iarna pe sub haine.

Exista si slinguri pentru ocazii speciale confectionate din materiale mai scumpe, care pot fi brodate.

Sling vs marsupiu

1. pozitia copilului aflat in sling este fiziologica si naturala, sling-ul sustine uniform copilul de-a lungul coloanei vertebrale, de asemenea, sarcina este repartizata de la fundulet pina la genunchi, pe cind in marsupiu copilul atirna pe perineu, toata greutatea revenind acestuia si coloanei vertebrale.
    2. chingile marsupiului sunt subtiri, de aceea nu-l poti purta timp indelungat pentru ca te vor durea umerii.
    3. in sling poti purta copilul inca de la nastere si pina cind aceasta iti va fi util(cam pana pe la 2 ani), iar marsupiul este recomandat dela 3 pana pe la 9 luni .
    4. in sling copilul poate fi purtat citeva ore, in marsupiu nu se recomanda mai mult de 30 de minute.

Sling vs carucior

Exista copii care nu se simt confortabil in carucior, plang, nu se pot odihni si nu dorm mai mult de o ora. In aceste cazuri slingul este foarte util.

In cazul mamicilor ai caror copii nu au aceasta problema cu caruciorul sling-ul este util in mijloacele de transport in comun sau la cumparaturi unde purtand copilul cu fata spre tine il protejezi de contactul cu alti adulti mai mult sau mai putin sanatosi

Eu am optat pentru wrap pentru ca eu cred ca purtatul copilului in brate este folositorpentru dezvoltarea lui psihologica. Locuim la et 3 intr-un bloc fara lift si imi era greu sa urc si sa cobor cu caruciorul. Diferenta dintre copiii mei este de numai 1 ani si 10 luni si imi era mai usor sa ii port de grija celei mari si sa ma joc cu ea in timp ce cea mica dormea la pieptul meu in sling, mai ales atunci cand ieseam cu ele afara, in parc, n-as fi putut lasa caruciorul in care dormea Irinuca nesupravegheat in timp ce alergam dupa Miruna de la un tobogan la altul. Este comod la magazin sau in mijloacele de transport in comun.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari