Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita emmahln's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2009
    Postari in forum
    59
    Bebe s-a nascut cu par cam lung si am vazut ca ramane mult timp ud la ceafa..Imi e teama sa nu raceasca si asa m-am gandit sa il usuc cu feonul. Pediatra a ras de mine si s-a mirat dar nu mi-a zis nici ca e bine, nici ca nu...Tin feonul la distanta sa nu fie aerul fierbinte. Gresesc?

Floricica Novice danielas's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.07.2009
    Postari in forum
    336
    Eu am nascut-o pe Ruxi la sfarsitul lui Septembrie si de cand am inceput sa ii fac baita in cadita am folosit foenul pentru ca mi s-a parut absolut firesc si logic sa nu o las cu perisorul ud. Este adevarat ca am un foen care nu foloseste temperatura foarte ridicata, e asa zis cu "aer rece", adica caldut si mai mult de 1 minut nu ai nevoie de el, iar cand a mai crescut pe la 4-5 luni plangea cand o scoteam din baita si singura consolare era bazaitul foenului care ca prin farmec o linistea si uita de "suparare"
    Dar care este explicatia pe care ti-a dat-o pediatra pt ca nu am mai auzit asa ceva pana acum?

Membru inregistrat la
    30.10.2009
    Postari in forum
    59
    M-a intrebat daca nu mi se pare suficient sa il usuc cu un prosop...si am raspuns NUU

Floricica Novice danielas's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.07.2009
    Postari in forum
    336
    Inteleg, dar a dat vreo explicatie de ce ar fi nociv..?

Membru inregistrat la
    30.10.2009
    Postari in forum
    59
    Tocmai ca nu...de aceea am postat o intrebare in acest sens. O sa intreb in mod sigur si un alt pediatru caci si eu folosesc un feon care exclus sa il arda pe bebe, mai rece un pic si il tin la o distanta destul de mare.

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Si eu il usuc pe Edi cu foenul. Cat a fost mic mic il stergeam doar cu prospul bine de tot ca avea 3 fire de par...acum ca s-a facut mai mare si are 5 fire il steg bine cu prosopul si ii dau un pic si cu foenul...asa ii place de tare :))

Floricica Debutanta xint's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.09.2009
    Postari in forum
    1.170
    La noi daca nu era feonul, nu stiu cum reuseam sa-l imbrac dupa baita... Am folosit foenul de la prima baita, insa cu atentie, cu mana mea in fata jetului de aer. Bebe al meu a stat primele 2 zile in incubator (unde erau cred cam 37grade) si apoi cand il dezbracam pt baita, chiar daca in camera erau 26-27 grade, tremura de frig. cu feonul am rezolvat problema.
    Ii place si acum sa trec aerul caldut pe corp, cand ii fac masaj. Il mai folosim ca sa uscam funduletul la schimbat (bebe a crescut si nu mai are rabdare sa stea cand ii pun pampers - cu feonul il mai pacalesc).

Floricica Nou Venita adastero's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.06.2009
    Postari in forum
    239
    Nu cred ca trebuie. Sters bine si nu cred ca raceste.

Floricica Nou Venita lauramn's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.11.2009
    Postari in forum
    10
    Si eu il usuc pe piciu cu feonul, in primele 2 luni, cam asa, il stregeam cu prosopul dar dupa aceea mi-am zis sa-l usuc ca sa nu-i ramana parul prea ud chiar daca ii pun caciulita... si acum ca are 9 luni nu dau caldura prea mare la feon, tin la distanta si tot timpul mana mea e in fata aerului cald, si ii dau cu mana prin par sau peria.. nu vad ce rau ii face.

Floricica Nou Venita danabianca's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.12.2009
    Postari in forum
    1
    Si eu o usuc la par pe Bibi a mea tot cu feonul si ii place mult de tot ... in 9 luni nu a racit o data .( multumesc Domnului! )

Floricica Nou Venita mama_lui_andrei's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.01.2011
    Postari in forum
    1
    al meu bebe are 7 saptamani , obisnuiam sa il usuc cu feonul , de la distanta , dar am renuntat de cateva zile , deoarece a facut dermatita atopica (piele uscata insotita de obraji iritati ) ma tot intreb dc nu si feonul a fost cauza aparitiei dermatitei .

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari