Ultimele discutii din forum
    Moderator Floricica Debutanta zonica's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.06.2011
    Postari in forum
    739

Primul cuvant al lui bebe

Acum cateva zile Darius a zis primul lui cuvant:tata.Piticii vostri ce au zis prima data si ce varsta aveau ?Darius are 8 luni azi.

Floricica Nou Venita MamaNedelcu's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.10.2011
    Postari in forum
    172
    fetita mea a spus prima oara dada pe la 5 luni si la 6 luni si jumatate a zis mamama,iar acum la 11 luni zice si tata

Floricica Novice qwer1's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.12.2009
    Postari in forum
    597
    Al meu a spus prima data "ma-ma" la 3 luni, bineinteles fara sa constientizeze. L-am si filmat, asa mandra eram:)) Apoi, constient, tot "mama" a zis prima data pe la 9 luni, cam asa..Traditia spune ca daca primul cuvant al copilului e "tata", urmatorul bebe care va veni va fi un baiat.Daca in schimb, primul cuvant e "mama", urmeaza o fetita.Superstitii, normal...:)

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    si fetita mea avnd biberonul in gura ia iesit un mamamama repeta mancand,dar asa a zis tata la 7 luni jumate,la 11 luni mama,la 1 an si o luna papa,si restul nu le mai stiu.

ADY_ELA
    Guest
    Fetita mea are doar 8 luni, iar de cateva saptamani rosteste da-da, sau ta-ta minute bune in sir.Sper curand sa zica si ma-ma.
    Taticul este in culmea fericirii dar si eu, pentru ca tot ce vine de la fetita noastra ne aduce bucurie.

Floricica Nou Venita anavajoi's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.08.2011
    Postari in forum
    13
    baietelul meu are 8 luni iar primul cuvant a fost: bai si babababa. o singura data a zis mama in timp ce plangea. astept cu nerabdare sa mai aud cateva cuvinte de la el.

Floricica Nou Venita alexutzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1
    piticul meu a zis la 5 luni,dai dai dai si la 5 luni jumatate,tatatatatata si uite asa zice toata ziua

Floricica Cu Vechime SilviaPopa's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.11.2009
    Postari in forum
    5.395
    David, a zis prima data, la 5 luni jumate caca :)), apoi la 6 luni tata, apa, tzica (asa ii ziceam pr vremea aia la suzeta), apoi la 7 luni a zis mama si de atunci a mai adaugat treptat cateva...

Moderator Floricica Cu Vechime savuanamaria's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.07.2010
    Postari in forum
    7.818
    Aseara din gangurelile lui...puiul meu a zis tat..ta.....si de la vreo 3 luni tot bombane....ghia....beee.....aaaaaammm...dar tat-ta a zis clar aseara....inconstient bineinteles.....abia astept sa il mai aud...azi nu a vrut decat bbbbb.....cccccc.....si acel vesti ghiaaaaa......:)))

Moderator Floricica Senior Musette's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.07.2011
    Postari in forum
    4.642
    Primul cuvant "mamama" pe la 4-5 luni, involuntar...ma striga cand plangea. Apoi au venit papa, baba, caca si in cele din urma tata. Acum la 9 luni face legatura: "mama" sunt eu, ma striga atunci cand ma vede sau nu....stie ca la "pa-pa" trebuie sa faca cu manuta, chiar silabiseste "pa-pa". Sa vedem ce urmeaza

Floricica Avansata danipufu's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.03.2010
    Postari in forum
    1.856
    puiutul meu a zis mama prima data ,apoi eghe,chiar era un film cu un personaj pe care il chema asa,apoi a zis tata si nu a mai incetat din a zice tata,imi era asa de drag ca a zis mama la inceput,dar bucuria mea a fost scurta pentru ca nu a mai vrut sa zica mama pana la un an si sapte luni,eu ii spuneam sa zica mama ,el zicea tata,dar atunci la un an si sapte luni a inceput sa imi zica mami si de atunci mami a ramas

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari