Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime digutix's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.05.2007
    Postari in forum
    5.303
    am reusit si noi decalotarea!!!nici nu ma asteptam asa de repede si usor...ma bucur mult ca am scapat si de asta si nu va fi nevoie de doctor sa rezolve

Floricica Nou Venita arryna's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.04.2008
    Postari in forum
    145
    copilul meu are 4luni si pediatra mi-a aratat deja cum sa il decalotez ,acum citind parerile voastre nu mai stiu ce sa cred ,totusi sora mea are baietel si nu ia umblat deloc la cuculet si a ajuns la operatie pe la 2 anisori dupa care la invatat sa isi traga si singur pielicica la baita ,deci nici asa sa ii lasam nu este bine

Floricica Nou Venita uolivia's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.09.2008
    Postari in forum
    1
    Sunt mamica doar de 5 luni si jumatate si as avea nevoie de cateva sfaturi... In primul rand sa va spun ca Mihnea este un bebelus tare cumintel. S-a nascut cu hipospadias si as vrea sa stiu daca cineva ma poate lamuri cu privire la interventia chirurgicala, care din cate am inteles este obligatorie. Va multumesc si astept raspunsuri.....

Floricica Debutanta adrianarenata's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.09.2008
    Postari in forum
    999
    intr-adevar exista cazuri in care nedecalotarea poate duce l infectii urinare repetate cunosc 2 cazuri desi mamele practicau o igiena stricata.fimoza este fiziologica la baietei pana la 1 an chiar daca se practica decalotarea(parerea pediatrului nostru in care am mare incredere).Decaloratarea corecta nu presupune forta sau durere!

Floricica Avansata saria's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.06.2007
    Postari in forum
    2.020
    Buna,
    Nu pot sa inteleg de unde s-a ajuns ca decalotarea duce la dezvirginarea copilului.
    Eu sunt o mama de baietel sanatos tun care i-am facut decalotarea putin cate putin de cand s-a nascut, la recomandarea dr. si impotriva parintilor bunicilor si cunoscutilor, am avut suficienta incredere in medic pt. ca sa urmez sfatul lui.
    Dupa fiecare baita ii faceam cate putin decalotare, dr.spunandu-mi ca daca nu reusesc eu acasa atunci pe la 7 luni va trebui"ciupit" chirurgical acolo ca sa se poate decalota.
    La fel ca si o alta mamica , nu mai tin minte care a scris, am gasit o gramada de grasime si de secretie sub pielicica la decaotarea completa pe care am facut-o de cateva zile la medic.
    Ne-am speriat fiindca am crezut ca dupa aceea s-a infectat dar nu a fost asa, acum dupa 3 zile de la decalotare putulica este vindecata de roseata si este mai ales curata si dezinfectata cum trebuie.
    Eu sunt cu mult mai linistita acum cand vad este curatat corespunzator intr-o zona asa de sensibila.

Floricica Cu Vechime dadiana's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.04.2008
    Postari in forum
    8.441
    fetelor sa nu va suparati pe mine daca sunt un pic rea. ori nu inteleg eu ori... cum adica il intreb pe sot daca e bine, pai voi nu stiti cum e bine? voi nu stiti ce are sotul in pantaloni? pai aprindeti lumina. cel putin nu mai scrieti asta aici ca rade lumea de voi. eu l-am decalotat singura pe fimiu in cateva zile si bineinteles ca avea sub pielicica cateva graunte de grasime, i-am dat cu fluocinolon crema local si nurofen si nu a patit nimic, nici hemoragie nici nimic. iar nepotu care are acum 2,5 ani nu are putzulica decalotata si zici ca e cat unghia, cred eu ca impiedica si cresterea normala.

Floricica Nou Venita matey's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.09.2008
    Postari in forum
    65
    fetelor acum sa va zic parerea mea bebe meu a

re 5 luni si inca de la 1 luna a venit dr. si mi-a aratat
    cum sa fac si deatunci ii decalotez de fiecare data cand ii fac baita dr. zice ca mai mult pt. igiena ca daca nu acolo se strang niste secreti si nu e de bine si nu am avut nici o problema pana acum
    si am sa fac in continuare

Floricica Nou Venita carmenpaula's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.06.2008
    Postari in forum
    45
    Am o mare rugaminte..te rog spune-mi in cum a decurs decalotarea facuta de medic?
    Pediatrul meu imi recomanda decalotarea si imi spune ca va fi foarte simplu pt ca are un spray in urma caruia bebe nu simte nimic....imi este greu sa cred asta.
    Ma intereseaza in mod deosebit cum se simte bebe dupa decalotare, dupa ce trece perioada de amortire.
    Tin sa mentionez ca bebele meu are 9 luni..si eu mamica lui, de teama si probabil si de fraiera, nu am incercat decalotarea dupa baita...

Daca cineva a mai dus bebe la decalotare la medic, va rog sa-mi spuneti cum a decurs.Multumesc.

Floricica Nou Venita kattybeb's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.06.2008
    Postari in forum
    247
    Nu am citit cartea,dar sper sa mi-o pot comanda de pe net ,si apropo,nici eu nu sunt de acord cu decalotarea pana in 3 ani,e adevarat ca nu e dureros si se efectueaza o igiena mai buna,dar dupa cum ziceati si voi,inseamna dezvirginarea copilului cum ar veni. Vreau sa-mi las copilul in pace,nu cred ca voi face asa ceva.
    Numai bine !

Floricica Avansata niko_mario's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.12.2007
    Postari in forum
    1.561
    eu de mic am inceput sa il decalotez dar mare lucru nu am reusit sa fac ,cred ca imi este si putina teama sa nu il doara ,mai incerc daca nu cred ca vom ajunge la doctor

Floricica Nou Venita madalinutzi_19's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.05.2008
    Postari in forum
    269
    buna fetelor!e cineva?

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari