Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita Super_mami's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.10.2012
    Postari in forum
    5

Nefericire Bebelusul meu nu gangureste!

Buna,

As avea nevoie de ajutorul vostru! Puteti sa imi spuneti la cate luni a gangurit mult bebelusul vostru?

Eu am o fetita de 4 luni si jumatate si nu gagureste decat foarte rar. De asemenea , nici nu rade in hohote...in aceste 4 luni a ras decat de 3 ori:(! Aud peste tot de bebelusi care rad in hohote si ganguresc si bebelusa mea pauza. In ceea ce priveste ganguritul, gangureste foarte putin pe zi, in rest ma 'cearta' cand se pluctiseste si scoate diverse sunete/tipete...in rest, e un bebelus care zambeste mai tot timpul, nu e plangacios si e foarte activ! Este foarte atenta la zgomote, deci exclud varianta ca nu ar auzi bine sau eu mai stiu.

Credeti ca este cazul sa ma ingrijorez??? :((

Moderator Floricica Senior Musette's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.07.2011
    Postari in forum
    4.642
    Nu fi ingrijorata....e doar o etapa! Au si ei perioade...cateodata sunt mai vorbareti, alta data mai tacuti.

Daca bebe reactioneaza la vocile cunoscute si la zgomote nu ai de ce sa intrii in panica, iar daca s-a oprit din gangurit este pentru ca a descoperit ca e mai interesant sa tipe. Sunt perioade in care bebeii se concentreaza pe ceva nou invatat. Nu trebuie sa te ingrijorezi!

Floricica Nou Venita Lilyssss's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.09.2012
    Postari in forum
    94
    si bebele meu are 5 luni si o saptamana pana acum gangurea dar mai nou a descoperit tipatul si ii place ,gangureste mai rar mai mult tipa dar tipa razand nu tipat din alte motive,e vesel se vede ca ii place ca a descoperit ceva nou nu-ti fa grijie o etapa

Floricica Novice supermami's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.02.2007
    Postari in forum
    398
    fiecare copil are ritmul lui unic de dezvoltare, nu trebuie sa iti compari bebelusul cu altii!

Floricica Novice erendis's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.12.2010
    Postari in forum
    479
    fiecare copil e diferit, nu exista un standard...
    si eric pana acum ceva timp gangurea, dupa care vreo saptamana nu a mai vrut, acum a inceput sa faca grrrr...facem balonase :)))) zbieram de zor, de gangurit nici vorba, a descoperit ceva mai interesant decat sa zica aggg :))) probabil vede ca si pe noi ne amuza mai mult. eu zic ca nu are rost sa-ti faci griji. cat despre ras in hohote si eric e tare zgarcit, foarte rar rade in hohote si doar la zgomote noi, dupa care daca le repeti nu mai rade...eu zic ca e normal, ici noi nu putem rade la comanda...

Floricica Nou Venita Super_mami's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.10.2012
    Postari in forum
    5
    Da, multumesc pt raspunsuri...sper sa inceapa sa gangureasca cat mai curand..abia astept!

Floricica Nou Venita Lialina's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.10.2013
    Postari in forum
    11
    Citat Postat de Super_mami Vezi mesajul
    Buna,

As avea nevoie de ajutorul vostru! Puteti sa imi spuneti la cate luni a gangurit mult bebelusul vostru?

Eu am o fetita de 4 luni si jumatate si nu gagureste decat foarte rar. De asemenea , nici nu rade in hohote...in aceste 4 luni a ras decat de 3 ori:(! Aud peste tot de bebelusi care rad in hohote si ganguresc si bebelusa mea pauza. In ceea ce priveste ganguritul, gangureste foarte putin pe zi, in rest ma 'cearta' cand se pluctiseste si scoate diverse sunete/tipete...in rest, e un bebelus care zambeste mai tot timpul, nu e plangacios si e foarte activ! Este foarte atenta la zgomote, deci exclud varianta ca nu ar auzi bine sau eu mai stiu.

Credeti ca este cazul sa ma ingrijorez??? :((
    Sunt copii si copii, fetita mea a inceput sa spuna mama si tata pe la 10 luni si apoi vreo 4 luni nu a mai spus nimic, ziceai ca nu mai stie, apoi a inceput iar sa vorbeeasca, si mai multe cuvinte, iar o perioada de liniste. Fiecare copil este uniuc are propria personalitate

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari