Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Mersul la bebelusi

In general deplasarea bebelusului incepe pe la 8-9 luni cand bebelusii se tarasc pe coate ca prin transee , apoi reusesc sa se rdice in 4 labe si sa mearga de-a busilea. Pe la 11 luni incepe sa se ridice in picioare ajutandu-se de mobila din jur si se deplaseaza usurel desi nu are stabilitatea foarte buna pe picioare.

Primii pasi facuti de catre bebelusi singur sunt nesiguri si vor fi facuti pe distante mici, iar atunci cand vor simiti ca isi pierd echilibrul, majoritatea bebelusilor se vor aseza in fundulet.

S-ar putea chiar o periaoda sa nu mai vrea sa mearga deloc, sa ii fie teama sau sa nu aiba siguranta insa acesta este doar temporar. Bebelusul trebuie incurajat in permamenta.

Edi a plecat mai tarziu in picioare singur, pe la un an si 2 saptamani, cateva zile (2-3) l-am plimbat prin casa cu hamul si apoi a prins curaj si a mers singurel si intr-o saptamana si-a dat drumul al mers bine de tot. El a sarit peste etapa cu mersul de-a busilea, a avut o tentativa insa tot mergea inapoi ca racul asa a abandonat

Floricica Novice Ruxy_ta's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.07.2010
    Postari in forum
    412
    Noi mergem deja in picioruse de la 8 luni, se ridica in picioare la canaprea, scaune, se deplaseaza in jurul canapelei. Imi faceam griji ca fiind mai grasunel va merge mai greu, totusi a luat-o din vreme! Sunt emotionata si abia astept primii lui pasi independenti! Cu mersul de-a busilea, inca exersam, isi taraste un picior (dreptul) si se deplaseaza pe stangu flexat din genunchi.

Floricica Cu Vechime alexandru31's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.02.2009
    Postari in forum
    5.678
    Mandra mea are 11 luni si o saptamana si abia merge pe langa pat,mobila..nu se ridica de jos nesprijinita de ceva,in schimb in 4 labe..are o viteza de nu o poti prinde!!!
    Alex ,baietelul a mers la 11 luni fix singur ,iar la 12 luni alerga!

Floricica Avansata roxana_m's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.12.2009
    Postari in forum
    1.885
    Luca a facut totul ca la carte,pe la 7 luni a inceput sa se tarasca,la 8 luni mergea bine de-a busilea,in scurt timp a inceput sa o ia in picioruse pe langa mobila,iar la 10 luni fix a mers singurel,si nu 2,3 pasi,prima oara a facut 10,mi s-a topit inima cand l-am vazut.

Floricica Debutanta laurap2010's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.03.2010
    Postari in forum
    843
    Piciul meu la 11 luni merge de-a busilea prin toata casa, se ridica peste tot, merge in pivioare daca se tine de mobila, canapea si a facut 2-3 pasi singur.Nu stiu daca este neaparat o regula cu mersul in picioare.Fiecare copil merge cand e pregatit.

Floricica Nou Venita ancatavi's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.10.2009
    Postari in forum
    166
    noi la 7luni ne tinem pe picioruse si mergem cu premergatorul de nu mai stam locului.dea busilea incearca dar nu poate .

Sabina_Sabi
    Guest
    Abella a facut primi pasi la 1 an si 2 zile. De fapt daca o sustineam, se tinea de ceva, gen pat, masa, sau o tineam de ambele maini, asa mergea. Dar singura nu. Si la 1 an si 2 zile ne-a facut surpriza si a facut pasi singurica, de la mine pana la tati(nefiind o distanta prea mare, cam 3-4 pasi de-a ei). Si astfel ne-am acomodat si am mers singure.

Floricica Nou Venita claudiavl's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.01.2010
    Postari in forum
    2
    fetita mea are 14 luni si inca nu merge singurica...merge doar tinuta de manuta.Oare cand o sa prinda curaj? Nici cu echilibrul nu sta prea bine.

Floricica Avansata nikolettap's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.04.2006
    Postari in forum
    1.886
    Citat Postat de claudiavl Vezi mesajul
    fetita mea are 14 luni si inca nu merge singurica...merge doar tinuta de manuta.Oare cand o sa prinda curaj? Nici cu echilibrul nu sta prea bine.
    E bine sa consulti si un doctor ortoped; nu cred ca este vreo problema dar... pentru linistea ta eu cred c-ar trebui sa mergeti.

Cuvinte cheie pentru acest topic

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari