Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime fluturas's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.06.2007
    Postari in forum
    5.785
    Ana,cand l-au testat...l-au pus in fundulet si l-au impins in toate directiile sa vada daca are stabilitate...iar de-a buselea nu e o etapa obligatorie in dezvoltarea motorie...poate sa treaca peste ea...

Floricica Cu Vechime fluturas's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.06.2007
    Postari in forum
    5.785
    Nu va suparati,nu am vrut decat sa subliniez ca la un bebe pana in 6 luni o greutate mai mare poate cauza probleme motorii...noi asa am patit,altii poate nu dar exista si pericolul asta...

Floricica Debutanta madeea's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.02.2008
    Postari in forum
    905
    asta este clar....este bine sa fie copilul cat mai echilibrat

Floricica Senior claudiapostol75's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.03.2006
    Postari in forum
    3.259
    nu este grasut, s-ar putea sa fie o problema la mobilitate, dar nu-ti face griji. fiecare copil are propria lui dezvoltare fizica. poate un pic mai tarziu, dar va sta si in fundulet.
    Matei la 6 luni avea 8.200kg. cam cat baiatul tau. si statea dstul de bine in fundulet, mai ales intre perne. chiar imia duc aminte ca fix la 6 luni a cazut prima oaara din pat(ce m-am speriat). l-am lasat in mijlocul patului intre perne, dar el a luat-o de-a busilea cu spatele spatele a mers prima oara si tust! jos.

Floricica Debutanta madeea's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.02.2008
    Postari in forum
    905
    andra mea nu vrea deloc in fund...ce sa ii fac??daca ar vrea ar sta dar nu prea ii place....aazi am pus-o intre perne si a stat putin dar s-a aplecat dupa o jucarie si a cazut....nu are stare sa stea ca un bibelou in fund sustinuta dew perne...poate voi avea o suripriza sa vad acusi ca va sta singura momentan nu vrea

Floricica Cu Vechime cristeepas's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.11.2007
    Postari in forum
    6.010
    bogdan are 6 luni si... are 8,100kg si sta singur in funduletz, nesprijinit, destul de mult timp. cred ca depinde si de mom in care au fost asezati in funduletz prima dat. noi l-am asezat intre perne de pe la 4 luni. poate n-am facut bine dar cerea el sa se ridice. ridica capul de pe perna si spatele incercand sa se ridice singurel

Floricica Senior kata_kata_76's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.10.2007
    Postari in forum
    2.675
    Cosmin a stat in fundulet pt prima data la 6 luni f bine iar pana atunci nu vroia deloc sa stea nici intre perne,cum il puneam el se lasa repede pe spate!

Floricica Veterana Vizitator's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.891
    Exista mai multe stadii si cu statul in fundulet. La 6 luni trebuie sa stea cam 30 de sec. fara sa cada si se vor sprijini cu manutele in fata. La 9 luni deja trebuie sa stea un minut, fara sa se sprijine in manute.
    Eu mi-am facut tabel in care am scris tot ce faceau nou... Aidan, la 5 luni si ceva (mai precis, pe 10.11.2007), deja statea in fundulet 30 de sec., nesprijinit de perne, insa sprijinindu-se in manute. Pana si Devon a stat in fund cum am precizat mai sus la 6 luni si ceva (pe 11.12.2007), iar Devon are torticolis si se dezvolta mai incet dpdv locomotor din cauza asta...
    Intr-adevar, de stat bine in fund (nesprijinit in manute si fara sa cada o perioada mai lunga, in cazul lui multe minute in sir, dupa care se plictiseste si pleaca de-a busilea), Aidan n-a stat decat pe la 8 luni, dupa ce a inceput sa mearga de-a busilea. Iar Devon de abia acum, la 9 luni.
    Eu cred ca mai conteaza si exercitiul, in toate astea. Daca un bb n-a fost niciodata sprijinit de perne, nu stiu cand si cum invata sa stea in fundulet...

Floricica Avansata florizarnovean's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.10.2007
    Postari in forum
    1.753
    Ioan a stat in fund la 7 luni, dar Maria deja sta singurica cateva minute si are doar 5 luni jumatate. Fiecare copil are ritmul sau.

Floricica Veterana Vizitator's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.891
    E adevarat ca fiecare copil are ritmul lui, insa fiecare lucru are o varsta limita, pana la care TREBUIE ca bb sa inceapa sa faca lucrul respectiv, sau devine ingrijorator ca nu face. In cazul statului in fundulet (in conditiile pe care le-am descris mai sus), limita asta e 7 luni.

Floricica Avansata doloro's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.11.2007
    Postari in forum
    2.392
    Fetelor sunt uimita la 6 luni -8 kg....Oliver are 7 luni si o sapt si are 7700g, el a stat in fundulet de la 4 luni si 2 sapt ajutat si neajutat de pe la 5 luni jumatate iar acum sta nelimitat ba chiar azi a incercat sa se ridice din fundulet in picioare, oricum toti copiii au ritmul lor de dezvoltare.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari