Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita rodica32's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.03.2009
    Postari in forum
    22
    ciao fetelor, sunt noua si profit sa va salut pe toate.

Fetita mea are 4 luni si 20 de zile, si de cand avea 4 luni si 5 zile se rostogoleste pe burtica. Intrebarea mea: cand va invata sa se intoarca inapoi pe spate, pentru ca sincera sa fiu daca la inceput eram incantata ca a facut progrese, acum m-am cam saturat sa stau sa o intorc pe spate toata ziua. Practic cum o pun pe pat, se intoarce pe burtica si se intinde dupa jucarii, dar daca nu le ajunge tipa, dupa cateva minute oricum se plictiseste si tipa, asa ca o intorc pe spate.Si reincepem...

rodica & alessandra 4 luni si 20 zile

Floricica Cu Vechime ligiafodorean's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.11.2008
    Postari in forum
    7.046
    buna rodica32 si bine ai venit pe forum!
    [bine ai venit in grup!]

ce pot sa-ti spun e ca va dura putin pana printesa ta va invata sa se intoarca singurica de pe burtica pe spate, insa repetand cu ea, incurajand-o si aratandu-i o metoda prin care sa revina pe spate mai usor va reusi negresit.

Carina abia la 5 luni si 2 saptamani a reusit sa se intoarca complet singurica, asa ca rabdare multa si pupici la ingerasul tau.

Membru inregistrat la
    30.03.2009
    Postari in forum
    22
    merci ligia,
    eu ma gandeam sa ii arat cum sa se intoarca pe spate dar mi-era frica ca este prea devreme. la cat e de dornica sa exploreze sunt sigura ca va invata repede.De maine incepem exercitiile...
    ciao

Membru inregistrat la
    28.11.2008
    Postari in forum
    7.046
    fiecare copilas are propriul sau ritm de dezvoltare, asa ca de acum va puteti juca impreuna de-a rostogolitul... o sa va distrati impreuna.
    numai bine va dorim si asteptam sa ne mai spui de progresele micutei.

Floricica Nou Venita emmaguta's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.05.2008
    Postari in forum
    260
    salut rodica am vazut mesajul tau fetita ta e o dulceata,in aceeasi situatie suntem si noi..baiatul meu azi a facut 6 lunite si astept inca momentul de a se intoarce singur de pe burtik pe spate de cateva zile e adevarat ca sa intors de cateva ori dar cand isi manutele inainte si e pe burta nu mai reuseste iar noaptea nici nu mai zic,noaptea se pune pe burtica si de intors nu se mai intoarce iar ghici cine se trezeste de 5 ori pt al intoarce?mami..cum a spus si ligia fiecare bebelus e unic noi.

Moderator Floricica Avansata sarando's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.02.2009
    Postari in forum
    1.868
    Fetita mea are 4 luni si o saptamana si inca nu se rostogoleste pe burtica. Eu o intorc de mai multe ori pe zi de pe spate pe burtica si invers, ii place sa ne jucam asa, dar singura nu poate. Stiu ca la 4 luni ar trebui sa se rostogoleasca si deja parca sunt un pic ingrijorata. Mai sunt mamici ai caror bebelusi au inceput acest "sport" mai tarziu?

Membru inregistrat la
    28.11.2008
    Postari in forum
    7.046
    parerea mea sarando e ca nu trebuie sa te ingrijorezi... asa cum am mai spus fiecare copilas e unic si se dezvolta altfel decat ceilalti... marea gresala a mamicilor e sa-si compare bebelusul cu alti copilasi de varsta lor si sa se "alarmeze" daca nu se incadreaza in tipare.

multa rabdare iti doresc si spor la joaca de-a rostogolitul. ai o fetita tare frumoasa si o sa vezi ca in curand va invata si acest "sport" :))

Moderator Floricica Avansata sarando's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.02.2009
    Postari in forum
    1.868
    Multumesc pentru raspuns Ligia. Stiu ca fiecare copil are ritmul sau de dezvoltare dar nu as vrea "sa ne culcam pe-o ureche" pe principiul asta. De multe ori poate fi o intarziere in dezvoltarea psihomotorie care are nevoie de stimulare speciala, de aia sunt putin ingrijorata. Este destul de activa in rest, asa ca deocamdata nu o sa cerem si o parere medicala. Oricum vom merge la 5 luni la pediatru.

Floricica Senior ginazarna's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.01.2009
    Postari in forum
    3.466
    Sarando, Matilda are 5 luni si daca o pun pe butica se rostogoleste pe spate, dar invers, nu! Ei nu ii place pe burtica, se ridica, se intinde dupa jucarie daca e vreuna in peisaj, dar se plictiseste repede. Vrea sa vada cat mai multe, e foarte curioasa, si cand sta pe burtica are campul vizual limitat, se plictiseste repede si se intoarce. Nu s-a intors singura pe burtica niciodata, dar nu cred ca e motiv de ingrijorare.

Membru inregistrat la
    28.11.2008
    Postari in forum
    7.046
    inteleg ingrijorarea ta, insa continua sa va jucati impreuna de-a rostogolitul si va deprinde si ea in timp miscarea.

Membru inregistrat la
    30.03.2009
    Postari in forum
    22
    ciao, am vazut ca esti putin ingrijorata pentru fetitza ta ca nu se intoarce...apropo, este o scumpete. Eu din ce am mai auzit pe la alte mamici, sunt copii care incep sa se rostogoleasca chiar si la 6 luni, fiecare copil are ritmul lui, unii intarzaie sa faca anumite lucruri cum ar fi rostogolirea sau mersul de-a busilea, si apoi recupereaza foarte repede, uneori chiar in cateva zile...fetitza mea acum exerseaza sa se intoarca pe spate, sper sa reusim curand..un pupic la papusica ca e tare scumpa, ciao

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari