Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita petro86's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.01.2009
    Postari in forum
    5
    buna ziua,am un bebelus de 4 luni care este foarte speios,se sperie din orice daca vorbesc cu cineva si gesticulez se sperie de mine si pune un botic tare dragalas dupa care incepe sa planga foarte tare ,il iau in brate si il starng la pieptul meu ca sa se linisteasca si ii vorbesc.daca se inchide sau deschide usa iar se sperie, tresare din somn.si am mai observat cand suge cateodata incepe sa tremure din toate incheieturile.la noi in casa nu se tipa,nu se vb tare,este un mediu linistit iar el a fost un copil foarte dorit si iubit care ar puta fi motivele de se sperie asa de tare?

Floricica Avansata doloro's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.11.2007
    Postari in forum
    2.392
    Cred ca ar trbui sa vorbesti cu Anca -psihologul forumului , poate te ajuta ea!

Floricica Debutanta adrianarenata's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.09.2008
    Postari in forum
    999
    nu cred ca la acesta varsta poate fi ceva care sa tina de psihic poate perioada lui de acomodare cu lumea cea noua e mai lunga, nu il fortati , incet incet punetil in contact cu muzica lenta, cu jucarii care scot sunete cand va fi receptiv la ele. iar daca acesta timiditate se pastreaza atunci cred ca putem vb de o trasatura ce tine de temperament si caracter, intr-un cuvant personalitatea lui!

Floricica Cu Vechime amif's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.11.2008
    Postari in forum
    6.461
    ar trebui sa povestesti medicului despre tremuraturi ...
    mariei mele ii tremura uneori un piciorus (nu mereu acelasi) cand sugea si am primit calciu pentru asta

sa stii ca si fetita mea a inceput de la o vreme - cred ca se cam face o luna - sa se sperie ... si nu doar ea - mai sunt si alte mamici pe topicul cu bebeii de toamna 2008 care spun acelasi lucru despre bebeii lor

azi, de exemplu, vorbeam cu maria, am privit un moment in alta parte si s-a nimerit sa gresesc tonalitatea cu care vorbeam si i-am spus ceva mai tare - s-a speriat imediat si a facut botic de plans !
    insa nu m-am impacientat, ci i-am zambit si i-am vorbit in continuare, asa ca i-a trecut in 2-3 secunde

din somn tresare si motata mea daca aude usa, un zgomot mai puternic sau chiar daca ii aluneca manuta cu care se tine de pilota , insa nu se trezeste sa planga - uneori deschide putin ochii si adoarme la loc

conteaza si cum abordezi tu situatia - daca tu pari speriata sau impacientata atunci cand el se sperie, ii transmiti si lui bebe acelasi lucru si ii amplifici starea
    de asemenea, daca in casa este foarte liniste si el s-a obisnuit asa, se poate sa se sperie de la zgomote ... incearca atunci sa il obisnuiesti sa auda zgomote ziua (un radio, un tv, jucarii, ...)

daca insa manifestarile acestea iti par grave, desi tu le tratezi cu calm, eu zic ca ar fi bine sa vorbesti si cu doctorul vostru ...

numai bine !

Floricica Cu Vechime annee's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.08.2008
    Postari in forum
    8.186
    Si lipsa de calciu e unul din motivele din care se sperie un bb.Eu zic sa consulti dr de familie sa vezi ce zice.

mother
    Guest
    treaba cu tresaritul e ok...dar cu tremuratul nu e... eu as intreba un doct...

sanatate multa

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari