Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita georgianalucian's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.01.2014
    Postari in forum
    3

Voi avea un bebe sanatos?

buna mamici sau viitoare mamici!tocmai am aflat ca sunt insarcinata de doua zile si sunt foarte bucuroasa!insa am o apasare in suflet ce nu-mi da pace.eu si sotul meu suntem verisori de gradul 3,care prin modalitatea de calculare rezulta gradul 8 de rudenie.ni s-a dat unda verde chiar de la preot ca nu e nici o problema in a ne casatori,am inteles k pana la gradul 6 nu este acceptata casatoria,deci la noi nu e absolut nici o problema.acum ceea ce ma framanta pe mn este sanatatea copilului meu,deoarece am mai citit k sunt diverse cazuri de malformatii,handicapuri,etc etc la copiii care rezulta din astfel de relatii.n-as vrea sa ma panichez inca,am citit pe de-o parte ca nu sunt probleme,dar as vrea sa aflu asta de la cnv care este in cunostinta de cauza si care stie despre ce vb.sper ca exista cineva care cunoaste un astfel de caz pt ca as vrea sa imi iau o piatra de pe inima.mentionez k am ramas ft greu insarcinata,adica dupa aprox un an de contact sexual fara protectie de-abia acum am ramas gravida,aproape ca imi pierdusem speranta,astept raspunsurile voastre!

Floricica Avansata luss's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.10.2012
    Postari in forum
    1.704
    Citat Postat de georgianalucian Vezi mesajul
    buna mamici sau viitoare mamici!tocmai am aflat ca sunt insarcinata de doua zile si sunt foarte bucuroasa!insa am o apasare in suflet ce nu-mi da pace.eu si sotul meu suntem verisori de gradul 3,care prin modalitatea de calculare rezulta gradul 8 de rudenie.ni s-a dat unda verde chiar de la preot ca nu e nici o problema in a ne casatori,am inteles k pana la gradul 6 nu este acceptata casatoria,deci la noi nu e absolut nici o problema.acum ceea ce ma framanta pe mn este sanatatea copilului meu,deoarece am mai citit k sunt diverse cazuri de malformatii,handicapuri,etc etc la copiii care rezulta din astfel de relatii.n-as vrea sa ma panichez inca,am citit pe de-o parte ca nu sunt probleme,dar as vrea sa aflu asta de la cnv care este in cunostinta de cauza si care stie despre ce vb.sper ca exista cineva care cunoaste un astfel de caz pt ca as vrea sa imi iau o piatra de pe inima.mentionez k am ramas ft greu insarcinata,adica dupa aprox un an de contact sexual fara protectie de-abia acum am ramas gravida,aproape ca imi pierdusem speranta,astept raspunsurile voastre!
    Buna seara!
    Felicitari pentru sarcina!
    Eu cred ca daca medicii v-au dat ok lucrurile sunt clare. Incearca sa nu te gandesti prea mult la aceasta problema, sa nu faci scenarii, ci sa te bucuri cat mai mut de sarcina, sa te odihnesti, sa ai grija de tine.
    Pe de alta parte daca vei dori mai multe informatii, te sfatuiesc sa vorbesti cu un genetician sau, eventual, sa faci amniocenteza la 12-14 saptamani daca doresti informatii mult mai precise.
    Stiu ca tu doresti sa vorbesti cu persoane care au trecut prin experiente similare, insa cerd ca mai rar oamenii ajung sa-si cunoasca rudele de gradul 8.

Multa sanatate!@

Membru inregistrat la
    16.01.2014
    Postari in forum
    3
    nu,nu ai inteles,suntem veri de gradul 3 adica:strabunicii nostrii frati,bunicii veri primari,mama lui si tatal meu meu veri de-al doilea si implicit eu si sotul meu veri de-al treilea.in functie de metodele de rudenie care exista pe pamant rezulta ca intre noi este gradul 8 de rudenie.nu mai stiu exact sa explic,la vremea cand incepeam actuala mea relatie cu sotul stiam absolut toate detaliiile dar mai apoi le-am uitat caci n-a mai fost o piedica in calea fericirii noastre,insa acum cu sarcina am mai citit pe internet fel si fel de cazuri si mi-e un pic teama,cum ca am avea acelasi sange si astfel ar iesi copil cu probleme...iar la medic n-am fost inca,am spus ca preotul ne-a dat ok spre casatorie dar de bebe banuiesc k odata ce este permisa casatoria n-ar fi o problema...si totusi ma framanta acest gand.multumesc mult oricum pentru incurajare,o sa vorbesc si cu medicul.

Floricica Avansata luss's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.10.2012
    Postari in forum
    1.704
    Scuze Georgiana!Am crezut ca ati vorbit cu un medic. Poti sa vorbesti asa, cum spuneam cu un genetician...in Timisoara este o geneticiana foarte buna, se numeste Cristina Guc. Daca vei dori, iti pot timit datele ei de contact.
    Pana atunci nu te mai stresa pentru ca nu are rost, nu te mai gandi la ce este mai rau.

Floricica Nou Venita mihaono's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.04.2012
    Postari in forum
    136
    stai linistita ca nu e nimic.intre mine si sotul meu sunt 6 grade de rudenie si avem o fetita perfect sanatoasa.nu te mai gandi la asta.Daca e sa aiba ceva bebe poti sa nu fii ruda deloc.Gandeste-te ca totul va fi bine si asa va fi:)Sarcina usoara

Membru inregistrat la
    16.01.2014
    Postari in forum
    3
    wow mihaono,m-ai linistit,parca ma simt mai bn acum...va multumesc mult pt sfaturi!

Floricica Novice qwer1's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.12.2009
    Postari in forum
    597
    Exact cum spunea si mihaono, daca e sa se intample ceva se intampla indiferent de situatie. Tin minte ca acum cativa ani a fost mediatizat un caz despre o fata sechestrata de tatal ei timp de vreo 20 de ani..tatal ei a abuzat de ea si a nascut 7 copii..sanatosi. Si totusi zi de zi se nasc atatia copii cu malformatii dar care provin din familii perfect normale..deci..totul sta in mana lui Dumnezeu asa ca nu-ti fa griji, va fi bine. Sarcina usoara!Despre cazul asta vorbeam:
    Sechestrata 24 de ani de tatal sau in pivnita propriei case

Cuvinte cheie pentru acest topic

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari