Ultimele discutii din forum
    leut
    Guest

vaccinul Prevenar

Buna ziua mamici
    Ma intereseaza si pe mine ce parere aveti despre acest vaccin: Prevenar. Noua ne-a propus pediatra sa-l facem si din ce am gasit eu pe net, pare indicat sa-l avem facut.
    Voi ce stiti? L-ati facut bebeilor vostri?
    Noua ne-a spus ca putem sa-l facem in paralel cu infanrixul hexa. E ok? Asa ati facut si voi?
    Multumesc

Floricica Cu Vechime kamyy's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.02.2010
    Postari in forum
    9.867
    Buna ...eu locuiesc in Germania si aici obligatoriu s-a facut la 2,3 si 4 luni PREVENAR si INFANRIX HEXA....si obtional se face ROTATEQ(rotavix)...alte vaccinuri nu am facut...deci cred ca e bun din moment ce aici doar astea se fac....

leut
    Guest
    multumesc pentru raspuns. cred ca o sa-l facem si noi luna viitoare.

Floricica Cu Vechime lolita si kevin's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.01.2010
    Postari in forum
    5.492
    mie pediatra mi.-a recomandat synflorixul, este mai ieftin decat prevenarul. deja l-am facut 2 doua ori pana acum.

Floricica Debutanta ema_mami_printese's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.09.2006
    Postari in forum
    810
    Buna,
    fetita mea Maya, este foarte sensibila, cu raceli repetate zona orl, am facut acest vaccin Prevenar, deoarece pediatra a spus ca este bun si are rezultate foarte bune...intradevar o perioada lunga de timp aproape 1 an de la administrarea lui...nu au mai fost probleme...insa acum au inceput iara....sincer nu stiu ce sa va zic...pentru noi chiar daca efectul nu a fost de lunga durata a contat!Aceasta parere este personala, va rog sa o luati ca atare!
    Multa sanatate!

leut
    Guest
    Citat Postat de lolita si kevin Vezi mesajul
    mie pediatra mi.-a recomandat synflorixul, este mai ieftin decat prevenarul. deja l-am facut 2 doua ori pana acum.
    noi il facem in cadrul programului national, am inteles ca varianta cu 7 tulpini. pentru varianta cu mai multe, se plateste o diferenta.

leut
    Guest
    Ema multumesc pentru informatie. Multa sanatate si voua !

Floricica Veterana madalina79's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2008
    Postari in forum
    12.872
    si lui lucas i am facut prevenarul si sunt foarte mu ltumita!!!nu a avut nici o reactie...am facut si rotareix si infarix

Floricica Novice robina's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.08.2009
    Postari in forum
    532
    si noi am facut prevenar doua doze una la 14 luni si a doua la 16 luni asta pentru ca ne-am mutat si am fost nevoiti sa schimbam pediatru,iar cel nou care se zice ca ar fii cel mai bun din zona il recomanda,ca e zona turistica,se aduc multi microbi,fiind o zona calduroasa,vara mereu doar cateva zile ploioase pe an microbii nu mor si asta ne-a cam speriat,vechea pediatra nu la recomandat dat fiind faptul ca-i dau tzatzica...noi locuim in tenerife spania si aici din pacate se plateste e 75-80 euro,ce pot sa zic e ca acum are 1 an si 5 luni spre 6 luni si nu am avut probleme cu ea dar asta se poate si pentru ca noi inca mai papam tzatzica!!!

Membru inregistrat la
    24.09.2006
    Postari in forum
    810
    Citat Postat de robina Vezi mesajul
    si noi am facut prevenar doua doze una la 14 luni si a doua la 16 luni asta pentru ca ne-am mutat si am fost nevoiti sa schimbam pediatru,iar cel nou care se zice ca ar fii cel mai bun din zona il recomanda,ca e zona turistica,se aduc multi microbi,fiind o zona calduroasa,vara mereu doar cateva zile ploioase pe an microbii nu mor si asta ne-a cam speriat,vechea pediatra nu la recomandat dat fiind faptul ca-i dau tzatzica...noi locuim in tenerife spania si aici din pacate se plateste e 75-80 euro,ce pot sa zic e ca acum are 1 an si 5 luni spre 6 luni si nu am avut probleme cu ea dar asta se poate si pentru ca noi inca mai papam tzatzica!!!

Multa sanatate, va doresc!La noi e mult mai scump, ptr. cea mica trebuie 2 doze si costa 700 de lei...ezit sa il fac fetitei deoarece pana acum nu am avut probleme...este un copil rezistent...sper sa fie asa si in continuare...din cate stiu eu Prevenarul este recomandat piticilor sensibili la bolile orl...sper ca am inteles corect!
    Multa sanatate tuturor...imi doresc sa fie ger...macar mai omoara din microbi..ca, cu iernile astea ''lesinate'' se inmultesc tot mai tare...

Membru inregistrat la
    24.09.2006
    Postari in forum
    810
    Mamicilor,
    am o rugaminte...szc. de offtopic, ce picaturi folositi la muci galbeni, din aceia gelatinosi...imi cer scz. nu stiu cum sa-i descriu...:)...
    Multumesc anticipat!Ema

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari