Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita roxxycutza90's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.04.2012
    Postari in forum
    4

Plange din cauza eruptiei dentare

este in perioada in care ii ies caninii si i-am dat tot ce se putea da si nimic.nu se mai opreste.

Floricica Senior roxy29's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.10.2009
    Postari in forum
    4.012
    ce i-ai dat? un gel gingival, sau o jucarie congelata???
    daca intr-adevar de la canini plange, si nu de la altceva, ii poti administra nurofen sau panadol, eu i-am dat fetitei vreo 3-4 seri la rand in perioada maselutelor.

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Si fetita mea a fost plangacioasa in perioada in care i-au iesit caninii, dar si mai rau a fost cand a iesit prima maseluta din tura 2... la un moment dat a avut o stare generala atat de proasta si avea dureri atat de mari incat devenise confuza, nu stia ce se intampla... Nu mai putea nici macar sa stea in picioare (noroc ca faza asta a durat doar cateva ore, pana cand maseluta a spart gingia). gelurile calmante nu au avut niciun efect. La un moment dat, cu chiu cu vai, obosita tare, a adormit... dar dupa 30de minute s-a trezit racnind (cred ca a fost momentul in care dintele a strapuns gingia), i-am dat imediat un sirop (posibil sa fie echivalentul nurofenului din Romania - e mai puternic decat paracetamolul - aici se numeste Ponstan) si dupa 20-30 de minute s-a linistit ca prin minune si a adormit.
    Nu stiu ce as putea sa te sfatuiesc... eventual sa vorbesti cu pediatrul si sa iti recomande ceva; sau poate chiar sa vorbesti cu un stomatolog.

Floricica Novice daniela37's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.05.2011
    Postari in forum
    556
    Citat Postat de roxxycutza90 Vezi mesajul
    este in perioada in care ii ies caninii si i-am dat tot ce se putea da si nimic.nu se mai opreste.
    Cat are copilul? In jur de 1 an si jumatate, banuiesc, daca ii ies caninii...
    Nu stiu de unde esti si daca ai pe aproape o farmacie care are remedii homeopate. Dar daca ai posibilitatea sa gasesti remedii homeopate ar merge foarte bine pentru bebele tau o doza de Chamomilla CH200, asta insemnand 2-3 granule pe care i le pui in gurita.

Ii calmeaza foarte bine pe copii in perioada asta, a eruptiei dentare.

Sanatate multa!

Floricica Novice daniela37's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.05.2011
    Postari in forum
    556
    Acum am vazut ca esti din Buzau, iar in Buzau aveti homeopati foarte, foarte buni, inclusiv pe Dr. Doina Pavlovschi, care este presedinta Societatii Nationale de Homeopatie din Romania. Caut-o pe doamna doctor si sigur te va ajuta si iti va spune si unde gasesti remediile.

Aici este un cont al doameni doctor: Dr. Pavlovschi Doina - Doctori - Utile | Copilul.ro

Floricica Avansata dalicris's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.03.2011
    Postari in forum
    1.387
    Si Andrei mai face gurita din cauza dintisorilor. Am inteles ca durerile din momentul eruptiei sunt exact ca durerile dentare pe care le avem noi, ca adulti, atunci cand o carie afecteaza un nerv, mai ales la maselute si la canini. Eu ii dau calgel, dar nu functioneaza intotdeauna. Dar el nu plange asa de mult. Se trezeste noaptea, tipa, ii dau putina apa si adoarme la loc.

Floricica Debutanta llorikiss's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.08.2011
    Postari in forum
    693
    Este o perioada foarte dificila pentru copii din pacate momentul eruptiei dentare . Si noi am avut probleme cu dintisorii ,nopti nedormite , plangea ,nu manca , febra , diaree, credeam ca inebunesc. Am folosit nurofen si gel gingival dar cu toate astea am trecut printr-o perioada foarte grea.

mada_lyna
    Guest
    incearca cu panadol/nurofen. dentinox gel/calgel.

Moderator Floricica Debutanta zonica's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.06.2011
    Postari in forum
    739
    Si noi(Darius)trecem prin asta,eu i-am dat cu Calgel si mai folosim un inel gingival,pana acum nu vroia sa il vada,acum adoarme,saracutul cu el in gurita.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari