Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita bobo1's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.08.2012
    Postari in forum
    2

Nefericire Eruptia dentara

buna dragi mamici! am un baietel de 7 luni jumate si de cateva zile ne chinuie aparitia primului dontisor:) intrebarea mea este daca printre voi se numara si mamici ale caror bebei le-a iesit primul dinte in partea de sus.m-am tot interesat,si pe net si pe la cunostinte si la majoritatea le-au iesit intai jos si imi cam fac griji.voi ce ziceti?va pup si astept raspunsuri

sma
    sma este offline.
    Floricica Nou Venita sma's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.08.2010
    Postari in forum
    32
    buna. nu este o regula care sa spuna ca primul dinte trebuie sa fie sus sau jos.si la baietelul meu tot sus i-a iesit prima data.:)

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    mami mai bine ti-ai face griji sa iti iei tot ce trebuie sa ai in casa,supozitoare daca face febra,un gel sa il calmezi,juarioare pt detitie.fetitei mele iau iesit primii doi dinti abia la 1 an,exact cand a facut 1 an,si crede-ma astea sunt detalii,nu ai dc sa iti faci griji

Moderator Floricica Avansata roxie's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Nu e putin cam dramatic titlul?

Moderator Floricica Veterana andreuk's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.10.2007
    Postari in forum
    11.694
    Corect Roxie...ma gandeam ca s-a intamplat vreo nenorocire.
    Bobo draga mea, este o fericire sa vezi ca puiul creste si trece de la o etapa la alta chiar daca asta implica si lucruri cam dureroase, febra, nopti nedormite, scaune moi, balute si tot alaiul de simptome ce vin la pachet cu eruptia dentara.
    Si eu am trecut prin chestia asta cu baietelul meu. Ne mutasem de o zi, doua in casa noua si am dat nervozitatea si plansetele pe seama schimbarii locului insa nimic nu prevestea ca starea pe care o avea era cauzata de eruptia dentara atata vreme cat eu deseori cautam primul dintisor pe gingiuta de jos. Ei bine nu a fost asa si cand a plans tare lasand capul pe spate am observat ca dintele de sus iesise cam jumatate deja. Asa ca nu e nici o problema si nici o nefericire.

miki00
    Guest
    Nu am inteles motivul pentru care esti nefericita, dar in fine....

Din experienta proprie am inteles ca in privinta eruptiei dentare nu exista nici o regula ; pot aparea foarte devreme sau dupa varsta de un an (fetitei celei mari i-a aparut primul dintisor la aproape 6 luni, celei mici la 1 an): pot aparea si jos si sus (uneia i-au aparut sus, celeilalte jos). Cred sincer ca nu ai motiv sa fii nefericita doar fiindca i-au aparut sus si nu jos. Sa-r putea insa sa devii de-a dreptul nefericita cand apare si restul tacamului :febra, scaune moi, maraiala, lipsa apetitului... Asa ca inarmeaza-te cu rabdare si cu cele necesare fiindca toate am trecut prin astea si vei trece si tu :).

Floricica Avansata alinaflory's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.06.2009
    Postari in forum
    1.986
    Baietelului meu ia iesit pe la 8 luni primul dintisor sus in partea dreapta intre canin si incisiv am inteles ca se numeste incisiv lateral apoi in decurs de 2 saptamani i-au iesit si ceilalti incisv lateral stang apoi incisivii din fata dupa vre-o luna cei doi de jos si acum al treilea de jos nu este o regula

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Bobo, pentru ce mai exact iti faci tu griji? Ti-e teama ca bebelusul tau va ramane cumva fara dintisorii de jos? :)))
    Stai linistita. Sunt multi bebelusi carora dintii au erupt intr-o cu totul alta ordine fata ceea ce scrie in carti. Deci, nu te impacienta pentru astfel de maruntisuri...

Floricica Novice ghiocelul_rosu's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.04.2010
    Postari in forum
    410
    :))) imi vine sa rad acuma sincer NU exista nici o regula asupra eruptiei dentare nu conteaza daca primul dintisor iese sus sau jos important e ca a iesit si mai important e ce urmeaza febra.. plansete diaree si asa mai departe...

Floricica Nou Venita bobo1's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.08.2012
    Postari in forum
    2
    da,va multumesc tuturor pt raspunsuri,mi-au prins foarte bine,iar in ceea ce priveste titlul ´nefericita´,asa l-am gasit in rubrica de mesaje si printre altele,asta mi s-a parut cat de cat potrivit,ma gandesc ca fiecare proaspata mamica isi face griji din orice si uneori chiar exagereaza,este normal zic eu...as mai avea totusi o intrebare :D la bebeii vostri cum aratau gingiile?el le are inflamate,asa cum am si inteles ca-i normal si are si niste punctulete mici albe in interiorul gingiei.va pupicesc si va multumesc pt raspunsuri

Floricica Novice ghiocelul_rosu's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.04.2010
    Postari in forum
    410
    Citat Postat de bobo1 Vezi mesajul
    da,va multumesc tuturor pt raspunsuri,mi-au prins foarte bine,iar in ceea ce priveste titlul ´nefericita´,asa l-am gasit in rubrica de mesaje si printre altele,asta mi s-a parut cat de cat potrivit,ma gandesc ca fiecare proaspata mamica isi face griji din orice si uneori chiar exagereaza,este normal zic eu...as mai avea totusi o intrebare :D la bebeii vostri cum aratau gingiile?el le are inflamate,asa cum am si inteles ca-i normal si are si niste punctulete mici albe in interiorul gingiei.va pupicesc si va multumesc pt raspunsuri
    punctuletul acela e dintisorul care da sa iasa

Cuvinte cheie pentru acest topic

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari