Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita Rania.m's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.02.2013
    Postari in forum
    1

Bebelus nascut cu un dintisor

Fetita mea de numai 1 luna s-a nascut cu dintisor, ce e de facut?

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    :) nimic. ce vrei sa faci? :)))) sa fie sanatoasa! se mai intampla si astfel de cazuri, chiar daca rar...

Floricica Nou Venita anastasia1980's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.12.2012
    Postari in forum
    152
    dar din spital ce ti-au zis, ca banuiesc ca a vazut dintzisorul, trebuie vazuta de un medic eu stiu ca sunt copii care se nasc deja cu unul sau doi dinti iesiti dar medicul vede daca nu se misca, la noi in maternitate a pov medicul neonatolog au existat cateva cazuri de copii care s-au nascut cu un dinte dar eu stiu ca se miscau si i-au scos ca exista pericolul de innec si a zis dr ca sunt niste dinti suplimentari sau nu s cum se cheama si ca o sa iasa si cei normali la cateva luni...acum cine stie ca nu prea m-a interesat subiectul, doar ce am auzit. Eu zic sa mergi la medic ca stie el ce are de facut.

Floricica Avansata cryssa's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2006
    Postari in forum
    1.860
    Rania...si fetita mea care acum are 5 ani s-a nascut cu 2 dinti (nu dintisori ca erau mari)...mi-au zis ca v-a avea probleme cu dantura ca se vor caria f repede dar nu a fost deloc asa...la 4 luni avea toata dantura iar la 8 luni i-a iesit maseluta de minte...A fost mai precoce doctorii au zis ca din cauza ca am consumat multe lactate si oua(eu toata sarcina nu puteam manca decat oua ffffff moi si lapte 2-3 litri pe zi.Probleme cu dantura NU au fost are dintii impecabili fara pic de carie deci s-au inselat in aceasta privinta.In schimb eu nu stiu daca a avut colici dar 4 luni saracuta avea dureri cumplite de la dintisori numai cu glicerina cu anestezina ii mai puteam lua putin din dureri,nu cred ca pana la 5 luni a dormit 1 ora legata...ne-am chinuit si noi pe langa ea ca nu aveam ce sa-i dau pt durerile cumplite..se musca de manuta si se invinetea de dureri.Am fost cu ea la Colegiul Med Stomatologi care s-au minunat vroiau sa o aduc sa le arate studentilor..am refuzat normal.Si mi a spus ca daca mie mi-ar creste acum un dinte inima mea ar ceda de durere...Urmareste evolutia si da-i cat mai multe jucarerele de ros tine-le tu in mana ...sanatate mult si stai linistita ca nu o afecteaza cu nimic acest dintisor..doar pe tine daca i dai san..eu din acest motiv nu am putut alapta(((((.

Floricica Nou Venita SorelRobertaValentina's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.01.2013
    Postari in forum
    8
    Nu am auzit despre asta dar nu cred ca este o problema daca nu are dureri,nu este singurul caz.Si nu vad nici motivul pentru care nu ai putea alapta asa cum a zis cryssa ca daca alaptezi este o problema fetita mea are 9 luni si 6 dintisori dar laptic papa tot de la san pentru ca refuza biberonul si nu am nici o problema.

Floricica Novice simonacio's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.08.2011
    Postari in forum
    564
    stai linitata ca nu e nici-o problema......du-te la medic ..doar ca sa stai tu linitita. cum se nasc uni copii cu par mult si alti copii complet chei asa se pot naste si unii copii cu dinti. dantura depinde mult de genetica, asa ca nu vad cum ar influenta-o faptul ca s-a nascut cu un dinte.
    fetitei mele i-a iesit primul dinte la un an si o luna ........ eu intrasem in panica, o si vedeam stirba toata viata, desi pediatra incerca sa ma linisteasca .....
    multa sanatate!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari