Ultimele discutii din forum
    Floricica Avansata alinaflory's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.06.2009
    Postari in forum
    1.986

Bebe prea gras la 4 luni

Buna seara.Astazi am fost la medic la vaccinul de 4 luni, bineanteles ca l-a cantarit si masurat avea 8.000 kg si 68 cm si dr a spus ca este prea gras si sa ii introduc si supa de zarzavaturi.Eu il alaptez numai la san ce sa ii fac sa il tin nemancat astazi nu i-am mai dat la 3 ore i-am dat la 5 si a urlat de foame si nu stiu ce sa fac?

Floricica Cu Vechime avvva's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.12.2009
    Postari in forum
    7.768
    Citat Postat de alinaflory Vezi mesajul
    Buna seara.Astazi am fost la medic la vaccinul de 4 luni, bineanteles ca l-a cantarit si masurat avea 8.000 kg si 68 cm si dr a spus ca este prea gras si sa ii introduc si supa de zarzavaturi.Eu il alaptez numai la san ce sa ii fac sa il tin nemancat astazi nu i-am mai dat la 3 ore i-am dat la 5 si a urlat de foame si nu stiu ce sa fac?
    buna alinafrloy
    ce-mi plac mie copiii durdulii:)) cred ca e un dulce:) eu nu mi-as face probleme in locul tau.copilul meu la 4 luni avea 7,500 si 64 cm. deci, al tau fiind cu 4 cm mai marisor si greutatea e mai mare:) vreau sa te intreb ceva: asta ti-a spus-o medicul de familie? ca eu nu mai iau in considerare ce zice medicul de familie, care mi-a spus sa incep diversificarea la o luna si jumatate:)) iar dupa planul ei, acum ar trebui sa mancam banane:)) baietii in general, sunt mai grei decat fetele. hraneste copilul, nu-l lasa nemancat. in lunile urmatoare nu va mai lua asa mult in greutate, vei vedea:)

Floricica Avansata gabriella07's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.08.2011
    Postari in forum
    2.006
    Citat Postat de alinaflory Vezi mesajul
    buna,nepotelul meu a implinit ieri 3 luni,si cantareste 7 kg,medicul pediatru zice ca este bine si sa nu isi faca probleme ca este alaptat doar la san,daca era lapte praf era alceva,deci daca un pediatru zice ca este ok,asa trebuie sa fie,nu iti fa probleme,multa sanatate

Membru inregistrat la
    19.06.2009
    Postari in forum
    1.986
    da medicul de familie mi-a spus noi nu avem si pediatru

Membru inregistrat la
    19.06.2009
    Postari in forum
    1.986
    multumesc pt incurajari si eu ma gandesc ca daca ii raresc mesele si i le inlocuiesc cu supa este pacat caci am sa pierd laptele. alte mamii ar vrea sa aibe lapte sa i-si poata alapta bebeii la san

Floricica Avansata cryssa's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2006
    Postari in forum
    1.860
    deci este perfect ca si kg...mai ales daca e baietel...calmeaza te si sfatul meu este sa cauti un pediatru care sa l aiba in evidenta copiii racesc des si vei avea nevoie de sfatul unui pediatru nu unui med de fam...este ok sa incepi cu supita si sucuri chiar daca alaptezi...incearca sa i dai dimineata suc de fructe si la pranz supica fara sa suplimentezi cu laptic decat daca vezi ca nu se satura...si nu chinuii copilul sa l ti nemancat este un copil normal ponderal....sa ti traiasca!

Floricica Cu Vechime avvva's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.12.2009
    Postari in forum
    7.768
    cryssa are dreptatea, iti trebuie un pediatru. medicii de familie, cu toata intentia lor buna, dar nu cred ca sunt specializati pt sugari.
    cat despre diversificare, fiecare face cum vrea, dar eu voi incepe la 6 luni numai. si mai ales daca ai lapte si suge asa bine, zau ca nu are rost sa incepi mai repede. dar fiecare mama stie ce e mai bine pt puiul ei:)
    sa cresteti mari si sanatosi!:)

Moderator Floricica Avansata Monica Eliza Rares's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.01.2010
    Postari in forum
    1.503
    Nu-ti face griji inutile.La nastere, baietelul meu a avut 4,600 kg, am iesit din spital cu el la 4,650kg, iar la 6 luni avea 10 kg.Nu exagerez, crede-ma pe cuvant.Era un dolofan.Acum are 2 ani si 9 luni si 15-16 kg.La un an avea 12kg.La varsta de 4 luni greutatea copilului e dubla fata de cea de la nastere.Pe masura ce creste, va incepe sa se miste din ce in ce mai mult si nu va mai lua chiar asa mult in greutate.La 7 luni Rares mergea de-a busilea prin toata casa.
    Asa ca nu reduce mesele de san.Daca e alaptat exclusiv la san, continua asa pana la 6 luni, abia apoi diversifica.Eu asa am procedat la ambii copii si i-am alaptat pana la 1 an si 4 luni fiecare (sa nu discriminez pe nici unul)
    Pediatrul e cel mai in masura sa te sfatuiasca, asa ca asculta parerea lui.

Daca poza de la avatar este a lui, iar medicul ti-a spus ca e prea gras, sfatul meu e ca medicul sa consulte un oftalmolog caci nu vede prea bine.No offence!Copilul e f bine proportionat si arata chiar f bine.
    Draga, nu-ti mai face griji inutile, mergi si joaca-te cu el.
    Modificata de eliza rares; 09.01.2012 la 19:26:58.

Floricica Novice simonacio's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.08.2011
    Postari in forum
    564
    si Cori a mea era mai grasuta decat ceilalti bebelusi dar eu o hraneam cu lapte praf si era nascuta cu 2.500 kg. dar medicul pediatru mi-a zis sa continui doar cu lapte praf pana la 5 luni jumate cand am inceput diversificarea. trebuie sa ai grija sa nu-i dai prea multe cereale, biscuiti, paste fainoase si orez. noi am inceput cu astea abia la 8 luni jumate. in rest nu trebuie sa infometezi copilul. el mananca cat ii trebuie. asa ca dai de cate ori cere papica. multa bafta!

Moderator Floricica Senior ankag's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.01.2010
    Postari in forum
    2.561
    Nu poate fi prea gras din laptele tau. Alapteaza in continuare la cerere si stai linistita ca asta e cel mai bun lucru pe care il poti face pentru bebele tau.

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Draga Alina, felicitari pentru ca ai un copil sanatos, frumos si mancacios! Faptul ca este hranit doar cu laptele tau este minunat. Tine-o tot asa pana la 6 luni si abia atunci incepe diversificarea. Pana atunci, laptele tau este suficient pentru bebelusul tau!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari