Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita andreea_klose's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.01.2012
    Postari in forum
    4

Sarcina dupa chiuretaj

Buna seara,numele meu e andreea am 24 de ani si acum sase zile am suferit un avort spontan urmat de chiuretaj sarcina avea 12 saptamani.As vrea sa raman din nou insarcinata dupa cinci luni de la chiuretaj dar ce riscuri ar fi.Va multumesc!

Floricica Avansata gabriella07's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.08.2011
    Postari in forum
    2.006
    Citat Postat de andreea_klose Vezi mesajul
    Buna seara,numele meu e andreea am 24 de ani si acum sase zile am suferit un avort spontan urmat de chiuretaj sarcina avea 12 saptamani.As vrea sa raman din nou insarcinata dupa cinci luni de la chiuretaj dar ce riscuri ar fi.Va multumesc!
    buna ,imi pare rau pentru pierdere,eu am suferit un avort spontan la 10 sapt,dupa chiretaj ,am asteptat 2 cicluri menstruale,si acum sunt insarcinata din nou,dar iau tratament de sustinere,dar suntem bine pana acum,iti doresc multa sanatate,si un bebe cat de repede,numai bine
    Lilypie First Birthday tickersDaisypath Anniversary tickers 24.03.2012 Primul meu dintisor.Acum am 2

Floricica Senior ghiny's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.03.2010
    Postari in forum
    4.040
    Sansa sa ramai insarcinata dupa un chiuretaj este aceeasi ca in cazurile in care nu exista un chiuretaj, depinde de organism. Practic organismul tau stie ca trebuie sa duca o sarcina deja existenta asa incat are nevoie de timp sa proceseze informatia ca sarcina s-a oprit si sa se curete dupa chiuretaj, nu e chiar indicat sa ramai imediat dupa chiuretaj, mai bine sa astepti un timp pentru a fi sigura ca totul este in ordine iar chiuretajul nu a lasat nimic in neregula in organism. in rest...depinde de perioada de refacere. succes.

Floricica Senior angel24's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.08.2007
    Postari in forum
    4.851
    imi pare rau pt pierderea suferita! dorinta de a ramane din nou insarcinata cu siguranta este si mai mare acum,insa cel mai bine ar fi in momentul de fata sa faci niste investigatii mai amanuntite si sa afli cauza care a dus la pierderea sarcinii. e f greu,stiu...insa nu te multumi cu un raspuns clasic al medicilor "asa a fost sa fie". Iti recomand sa ceri medicului analizele pt trombofilii. Daca dupa chiuretaj,tot ce s-a scos a fost dus la anatomie patologica ar trebui sa afli si de acolo un raspuns. Multa sanatate si sper ca uramatoarea sarcina sa o poti duce cu bine la termen!
    Lilypie Angel and Memorial tickers

Lilypie Fourth Birthday tickers

Floricica Avansata dalicris's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.03.2011
    Postari in forum
    1.387
    Un chiuretaj presupune fortarea mecanica a colului uterin si deasemeni uterul are si el nevoie de refacere. E nevoie de macar 6 luni ca sa fii sigura ca nu vor exista probleme. Altfel, e posibil sa se deschida colul cand iti e lumea mai draga si sa te trezesti pe masa, la serclaj sau mai rau.. Si bineintels, vei ave anevoie de tratament de sustinere plus vezi de ce s-a produs avortul. Ceva probleme de trombofilie, chisturi, sarcina extrauterina?
    Daisypath Anniversary tickers

Lilypie - Personal pictureLilypie Third Birthday tickers

Floricica Senior raluca28's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.11.2009
    Postari in forum
    2.803
    Eu am ramas la 4 luni dupa ce prima sarcina s-a oprit in evolutie. A fost ok, am avut/am un baietel frumos si sanatos.
    - Daruind, facem lumea mai frumoasa!

Silviu- 19 februarie 2009

Cati- 26 aprilie 2011

Floricica Cu Vechime iuliagabriela's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.03.2009
    Postari in forum
    9.232
    La fel ca tine si eu am avut o sarcina oprita din evolutie la 8 saptamani .....fara un motiv anume.......si mi-au facut chiuretajul chirurgical......adica mi s-a dat ceva sub forma de ovul care a provocat dilatarea colului pentru diminuirea efectelor secundare.......si la fel ca dupa o nastere dupa 6 saptamani cand am fost la eco totul era perfect normal si sanatos.........ginecologul meu a spus ca nu gseste un motiv suficiente de important ca sa ma faca sa astept 6 luni de zile.......cu toate astea au trecut 5 luni pana am ramas insarcinata.....
    Cori+Flori=Iulia-18.06.2008 si Denis-23.12.2009