Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.680

Idee Raceala in sarcina

Toata lumea stie ca in sarcina nu ai voie sa iei medicamente decat in anumite cazuri si atunci cu acordul si in dozele prescriese de medic. Deci ne intrebam ce facem cand racim in timpul sarcinii, si cum sezonul rece s-a instalat de-a binelea, sansele de a raci sunt foarte ridicate.

Daca racesti in primele 12 saptamani de sarcina est recomandat sa nu iti nici un fel de medicamente, sa te axezi pe ceaiuri (insa nu foarte concentrate), clasicele sosete cu otet (in caz de febra) si vitamina C. Daca raceala nu trece atunci discuta cu medicul tau o varianta de tratament insa nu lua nici un fel de medicamente fara acrodul lui mai ales in prima perioada de sarcina cand este cea mai delicata pentru bebe.

Dupa primele 12 saptamani de sarcina in cazul racelii se poate administra paracetamol (normal nu sinus) si in caz de febra foarte mare alogocalmin insa asta tot cu acordul medicului pentru ca sunt anumite doze specifice fiecare gravidute si fiecarei sarcini.

Al treilea trimestru de sarcina este la fel de dificil ca si primul trimestru si la fel raceala se trateaza cu ceaiuri, vitamina C si daca este nevoie de alte medicamente trebuie discutat cu medicul.

Floricica Senior ghiny's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.03.2010
    Postari in forum
    4.040
    Eu am racit copza in primul trimestru de sarcina si cred,dar nu sunt sigura de acolo s.au tras toate.Sarcina s.a oprit in evolutie .Ore sa fie de vina raceala sau samanta.Sarcina s.a oprit in evolutie la 11 sapt.zic dr.,dar eu l.am purtat 3luni in pantec si pt. mine doar asta conteaza.sanatate

Floricica Cu Vechime lolita si kevin's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.01.2010
    Postari in forum
    5.488
    eu am racit chiar in saptamana 12-a de sarcina , nu am luat chiar nimici un medicament, am stat 2 zile in pat si a treia zi deja eram mai bine, am baut multe sucuri naturale de portocale.
    raceala cu sau fara medicamente trece in 3 zile.
    si acum am fost racita si cum alaptez nu am luat nici un medicament, am stat o zi in pat si atat.
    http://lilypie.com/Third_Birthday_code.php#

Kevin , iti multumesc ca existi !!!

Floricica Senior sierra's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.12.2008
    Postari in forum
    4.204
    eu am recit ingrozitor ,cand aveam 8 luni.stiam de la maici de pe forum cam ce trebuie luat asa ca am luat paracetamol normal,oscilococcinum si sirpo de patlagina pentru tuse.norocul meu a fost ca nu am facut febra mare ci doar 38,5,sau 38,7.am sunat si medicul care ma avea sub observatie si el mi-a zis sa iau tot ce luam eu deja.oricum ,mi-a mai zis ca ,fiind sarcina avansata,bebe mare,maturizat aproape complet ,puteam sa iau tot ce i-as fi dat si lui in caz de raceala,adica nurofen,panadol si orice alt medicament indicat si pentru copii,iar pentru tuse orice sirop.la o urmatoare sarcina,daca voi raci,voi lua tot ce am luat si la prima si voi incerca sa nu folosesc prea multe medicamente.mai bine sa sufar eu si sa imi treaca raceala mai greu,decat sa aiba probleme bebe

am dintisori:
    dintisori 1si 2-15.04.2010
    dintisor nr3-19.04.2010
    dintisori 5 si 6 -surpriza

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    am racit cand eram in luna a 7-a, o raceala cumplita, cu febra, dureri de gat, de cap, parca ma lovise o locomotiva. paracetamolul la mine nu areefect... o batrana de aici mi-a spus sa imi fac suc natural de portocala, cu tot cu pulpa, sa il dau in clocot cu putin zahar si sa-l beau cald. e cam gretos, insa in 24 de ore mi-a trecut total. am recomandat si altora dupa aceea si au fost incantati.
    CafeMom TickersCafeMom Tickers

Moderator Floricica Cu Vechime denyy10's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.07.2007
    Postari in forum
    5.773
    Buna...Ce medicamente ai luat?
    Sarcina se fixeaza la 7-9 zile dupa ziua conceptiei,asa ca nu va afecta...ai eu am luat medicamente pt.o durere de masea(intre ovulatie si ziua in care ar fi trebuit sa apara CM),medicamente puternice si nu am avut probleme...
    ALEXIA SOPHIA

Lilypie First Birthday tickers

ANDREEA RIHANNA

Lilypie - Personal pictureLilypie Kids Birthday tickers

Baietelul meu plecat printre ingeri...somn dulce iubitul meu

Floricica Senior arysha's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.10.2009
    Postari in forum
    3.913
    Eu pentru raceala am luat oscillococcinum,vit C cu maciese,mult mult ceai de menta cu multa multa multa miere si multa multa lamaie plus stat in pat la caldura.
    In 3 zile am fost fresh.

Floricica Debutanta ana2003maria's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.03.2011
    Postari in forum
    609
    Eu locuiesc in Suedia. Aici Paracetamolul simplu este permis in orice stadiu al sarcinii. Trebuie respectate dozele insa. Exista si picaturi de nas care sunt permise. Altceva oricum nu se ia in cazul racelilor aici. Antibiotic nu se administreaza decat in cazul infectiilor bacteriene, si atuncisunt variente pe care le pot prescrie medicii si in cazul sarcinii.
    Eu am avut o alta problema , infectiile urinare provocate de o bacterie koli (nu sunt sigura de numele acestei bacterii in romana). Am fost medicamentata cu antibiotice speciale pentru gravide de 3 sau 4 ori in timpul sarcinii, si totul e normal la bebele meu.

Cuvinte cheie pentru acest topic