Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita NRoxana's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.01.2015
    Postari in forum
    3

Cum l-ai vazut pe bebe la eco?

Buna fetelor. Va scriu pentru ca in aceasta seara am facut eco la 33 de saptamani, si sunt nelinistita cu privire la un anumit aspect. Sunt inscrisa la un medic ft cunoscut din Constanta, insa din pacate aparatura sa lasa de dorit. Am facut ecografii in fiecare luna de sarcina, si totul pare ok. Insa, bebe nu vrea sa stea la poza. La 4d a stat cu o manuta pe fata, dupa 4d CRED ca mi-a mai zis o data ca sta cu mana pe fata, data trecuta era cu fata lipita de col, iar astazi din nou era cu manuta pe fata. Si dupa ce am iesit din cabinetul doctorului, am inceput sa imi fac tot felul de scenarii in cap, de ce sta manuta numai acolo. M-am hotarat sa ma duc sa mai fac un eco in alta parte cat de curand posibil, dar as vrea sa va intreb: bebelusii vostri cum s-au vazut la eco? Multumesc!

teodoraioana
    Guest
    Salut Roxana :-)

Eu am tot 33 sapt si am fost ieri la control. Medicul meu are unul din cele mai bune ecografe anume Voluson. Bebe atata s-a miscat ieri de nu ai idee, eu am o poza in care i se vede putin din fata si piciorusul care era langa fata :-))..si oricum la eco cat am stat acolo statea bebe parca era imbufnat, a fost tare dragut... la varsta asta deja ei nu mai incap bine in imagine si nu o sa ai o poza asa clara cum ai avut pana acuma...
    Daca totul a decurs bine pana acuma si daca masuratorile si tot sunt in regula nu vad de ce sa iti faci griji sincer...

Floricica Avansata luss's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.10.2012
    Postari in forum
    1.704
    Roxana, probabil ca acum sta foarte inghesuit in burtica si este foarte greu sa-l prinda cu fata. Nici noi nu am putut sa-l vedem la fata caci era cu spatele la noi. Nu stiu ce sa spun in legatura cu faptul ca ti-a spus de doua -trei ori acelasi lucru. Tu ai posibilitatea sa vezi ecranul? Se poate vedea destul de bine si de catre o persoana neavizata. Asa cum spune si Teo, daca au iesit bine masuratorile nu ai de ce sa-ti faci griji.
    Doamne, pustii sunt casele fara copii, si triste inimile sotilor care n-au urmasi. Chiar daca nu avem credinta dreptilor care pentru rugaciunile lor s-au invrednicit sa aiba copii, pentru mila Ta nemasurata nu ne lasa, Atotputernice Doamne, ci vezi suspinul inimii noastre. Umple-ne casa de bucuria pe care o aduc copiii, iar pe noi intareste-ne ca sa ii crestem pe ei cu dragoste si intelepciune in dreapta credinta, spre slava Numelui Tau si a Sfintei Tale Biserici. Amin !

Membru inregistrat la
    07.01.2015
    Postari in forum
    3
    Multumesc fetelor. M-am mai linistit putin. Probabil suntem cu toate mai ingrijorate in ceea ce priveste bebelusii nostri. Pentru linistea mea mi-am facut programare si la un alt ecograf, desi acum sunt aproape sigura ca m-am ingrijorat degeaba. Va anunt ce s-a intamplat dupa :)Multa sanatate voua si bebeilor.

teodoraioana
    Guest
    Roxana, daca ai posibilitatea de ce nu.. Macar te linistesti tu in sinea ta.. sa stii ca prin sapt 14 20 cand mergeam la eco ( eu aproape toate le am 4d inafara de una) bebe isi punea mama la ochi ca si cum se ascundea de soare :-)) era mare figura..O sa vezi ca o sa te linistesti, e absolut normal sa ne mai facem griji ca mna doar ne adoram puiutii dar in cazul tau precis e totul ok mai ales daca masuratorile si toate au iesit bine.. poate e doar moftul lui bebe sa stea asa :-p ..
    Cand ai cealalta programare? Sa ne spui ce ai facut la eco :-)

Membru inregistrat la
    07.01.2015
    Postari in forum
    3
    Buna fetelor.Am fost la eco, unde medicul s-a axat in special pe "nebunia" mea, adica pe fata lui bebe. Bebe a stat tot asa, cu manuta pe fata, insa a miscat-o de acolo vreo 3 secunde, doar ca sa o linisteasca pe mami :) In principiu doctora a spus ca prin faptul ca isi tine manuta acolo ne arata ca are o activitate cerebrala buna, deoarece este un gest reflex de aparare. Si bineinteles, ca ce mi-am imaginat eu nu este posibil, ca exista alte tipuri de malformatii ale membrelor. Ea s-a uitat in mod special si sa nu fie o paralizie a manutei, insa totul este foarte bine, si cu bebe, si cu mami.
    Va multumesc mult pentru ajutor si sustinere.
    Va doresc o sarcina si o nastere usoara, si bebei sanatosi.

teodoraioana
    Guest
    Citat Postat de NRoxana Vezi mesajul
    Buna fetelor.Am fost la eco, unde medicul s-a axat in special pe "nebunia" mea, adica pe fata lui bebe. Bebe a stat tot asa, cu manuta pe fata, insa a miscat-o de acolo vreo 3 secunde, doar ca sa o linisteasca pe mami :) In principiu doctora a spus ca prin faptul ca isi tine manuta acolo ne arata ca are o activitate cerebrala buna, deoarece este un gest reflex de aparare. Si bineinteles, ca ce mi-am imaginat eu nu este posibil, ca exista alte tipuri de malformatii ale membrelor. Ea s-a uitat in mod special si sa nu fie o paralizie a manutei, insa totul este foarte bine, si cu bebe, si cu mami.
    Va multumesc mult pentru ajutor si sustinere.
    Va doresc o sarcina si o nastere usoara, si bebei sanatosi.
    Salut Roxana, ma bucur din suflet ca ai un raspuns bun si acum esti si tu linistita!!! Sa iti ajute Bunul Dumnezeu in continuare, sa ai o nastere usoara si un bebe sanatos si voios!!! Felicitari!

Floricica Avansata luss's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.10.2012
    Postari in forum
    1.704
    Doamne ajuta, Roxana!Ma bucur mult ca te-ai linistit.
    Sarcina usoara in continuare!
    Doamne, pustii sunt casele fara copii, si triste inimile sotilor care n-au urmasi. Chiar daca nu avem credinta dreptilor care pentru rugaciunile lor s-au invrednicit sa aiba copii, pentru mila Ta nemasurata nu ne lasa, Atotputernice Doamne, ci vezi suspinul inimii noastre. Umple-ne casa de bucuria pe care o aduc copiii, iar pe noi intareste-ne ca sa ii crestem pe ei cu dragoste si intelepciune in dreapta credinta, spre slava Numelui Tau si a Sfintei Tale Biserici. Amin !

Floricica Nou Venita mihaa's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.02.2015
    Postari in forum
    3
    buna nroxanasi eu am fost la eco de 24 sapt unde bb nu a vrut sub nicio forma sa se lase masurat pe partea fata. doctorul mi a zis sa revin intr o sapt ...ce crezi..bb la fel ghemuit ca maica sa (asa dormeam eu dinainte sa raman gravida:) ) incat de abia a putut sa i vada inimioara si fata. a reusit pana la urma dar eu tot dezamagita si ingtrijorata ca tine am plecat de la eco chiar daca il intrebasem pe doctor si m a asigurat ca totul e ok...acum n am decat sa stau lin pana la 32sapt:) pupici

Floricica Nou Venita Cornelia_bel's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.06.2015
    Postari in forum
    2
    Buna mamici si viitoare mamici.Mi-am facut si eu un cont pe acest site pentru ca sunt tare curioasa sa aflu lucruri legate de bebei.Eu acum o saptamana am fost la eco de 16 saptamani..vreau sa va zic ca bebele meu e tare activ,tot timpul cand merg la control se joaca cu doctorita,da din manute si din picioruse,tine mana sub cap..e ceva minunat.Doctorita mi-a zis ca 90% e fetita,nu a reusit sa vada perfect pentru ca nu statea.Pana in prezent si eu si bebe suntem bine.Trebuie sa specific ca locuiesc in Germania de putin timp,doctorul pe care l-am ales a fost cu o recomandare de la o prietena in varsta de-aici de origine,aparatura este foarte buna si performanta.Doctorita e foarte de treaba,vorbesc engleza cu ea.Acum...astept urmatorul eco pe 10 noiembrie ..va pup

Cuvinte cheie pentru acest topic

OK

Acest site foloseste cookies. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor. Detalii aici

Inainte sa pleci,

Poti gasi informatii utile si in materialele urmatoare:

Urmareste-ne si primeste cele mai noi informatii pentru tine si copilul tau!

Creeaza cont! sau Urmareste-ne pe Facebook!