Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita oana_78's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.06.2010
    Postari in forum
    1

Aspenter si no-spa in primul trimestru?

este recomandat ca in primul trimestru de sarcina sa iau ASPENTER SI NO SPA?

Floricica Senior julay's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.11.2009
    Postari in forum
    3.590
    Citat Postat de oana_78 Vezi mesajul
    este recomandat ca in primul trimestru de sarcina sa iau ASPENTER SI NO SPA?
    Buna, Oana! Da, este recomandat, dar numai sub monitorizarea (la aspenter ma refer) atenta a medicului hematolog! Eu am avut o sarcina oprita in evolutie si se pare ca motivul ar fi fost o problema a mea cu coagularea sangelui! Acum fac tratament cu aspenter, 1 la 2 zile, si dr. hematolog mi-a zis sa stau linistita daca raman insarcinata ca nu va afecta in nici un fel fatul! De altfel, am o prietena apropiata care a pierdut prima sarcina din aceleasi cauze, iar luna aceasta va naste! Toata sarcina a luat aspenter, dar isi facea analizele de coagulare aproape saptamanal! Cat despre nos-pa, stiu ca poti lua cel mult 2 pastilute pe zi! Oricum, aceste sfaturi este bine sa le ceri unui medic specializat! Sanatate si succes!

Floricica Avansata kim80's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.11.2009
    Postari in forum
    1.886
    Buna Oana, de aspenter nu stiu nimic dar no spa am luat si eu in prima parte a sarcinii cam 2 pastile pe zi vreo luna cred ca am luat...apoi nu a mai fost nevoie. Nu dauneaza cu nimic. Sanatate maxima.

Floricica Nou Venita iustinna's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.06.2010
    Postari in forum
    24
    In general este bine sa eviti administrarea de medicamente in special in primul trimestru de sarcina. Daca totusi este o situatie extrema si ai nevoie de tratament medicamentos, cere sfatul medicului sau al farmacistului inainte sa incepi sa iei pastile. Medicamentlee antispastice nu au risc teratogen, insa asta nu inseamna ca se pot depasi dozele prescrise. Atata timp cat iti asculti medicul si respecti indicatiile de pe prospect, nu ar trebui sa-ti faci griji.

Floricica Avansata ramona07's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.02.2007
    Postari in forum
    1.803
    De aspenter, nu stiu nimic, dar eu cand am fost insarcinata, au vrut sa imi dea no spa , la spital si nu mi-a permis medici din Ungaria sa il beau...ei nu dau asa ceva. Pe langa no spa, au vrut sa ma indoape si cu diazepan..pa care l-am refuzat.
    Intreaba mai multi medici..pentru siguranta ta si a copilasului..
    alex&sebi...11.08.2007