Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita gabi-ela_76's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.10.2005
    Postari in forum
    43
    Copiii vostri dorm in patut sau cu voi in pat?

Floricica Nou Venita gabi-ela_76's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.10.2005
    Postari in forum
    43
    Vladut al meu a dormit pana acum singur in camera lui, in patut. De vreo doua saptamani m-am mutat in camera lui si doarme cu mine in pat. Asta pt. ca a crescut, s-a lungit si nu mai incape in patut. As vrea, insa, sa-l las singur in pat, sa nu se obisnuiasca cu mine dar ma tem sa nu cada din pat, ca se foieste mult noaptea si ajunge in celalalt capat al patului. Voi va-ti confruntat cu aceasta problema sau inca nu?

Floricica Nou Venita oana's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    66
    gaseste repede o solutie si lasa-l singur in pat; altfel nu mai scapi de acolo.
    Oana

Floricica Nou Venita eveline's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.01.2006
    Postari in forum
    22
    Si la noi doarme somnul din timpul zilei singurica in patutul ei iar cel de noapte....eheheee....jumatate in patul ei si pe la 2-3 noaptea se trezeste, se foieste si se alinta pana o iau cu mine in pat....alta metoda n-am gasit de linistit....speram sa reusim sa dormim si toata noaptea fiecare in patul ei dar nu prea stiu cum...

Floricica Nou Venita larisap2006's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.02.2006
    Postari in forum
    102
    baietelul meu are 1an si 3 luni si a dormit dintotdeauna in patut
    doar cand avea colici sau temperatura il luam in pat cu noi dar mult mai bine doarme in patut singur se foieste tot patutul se trezeste noaptea sa manance,bea ceai si adoarme la loc si chiar doarme bine 12 ore de la 10 seara la 10 dimineata
    cred ca cel mai bine se simte acolo

Floricica Nou Venita paulabirea's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.01.2006
    Postari in forum
    1
    nici Ruxandra (1 an si 10 luni)nu mai vroia sa doarma la ea in patut. dar am gasit o solutie... am lipit patutul ei in prelungirea patului meu, salteaua de la patut am ridicat-o la nivelul patului meu,am dat jos bara cu gratii si am pus in locul ei una mai joasa (cam o palma mai sus fata de salteluta, am pus pe bara o patura ca sa nu se loveasca).in prima noapte nu am obligat-o ...i-am spus ca poate sa doarma unde vrea ea si binenteles se culca cu mine in pat. dar dimineata o gaseam la ea in patut (4-5 nopti s-a tot plimbat) acum doarme numai in patutul ei.
    mult succes. astept raspunsul tau victorios..../ paula

Floricica Nou Venita florys's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.02.2006
    Postari in forum
    5
    La inceput il adormeam in pat si apoi il duceam in patut, peste noapte se trezea, si situatia se repeta... pe la 8 luni a cazut din patut si alta dandana, ziua dormea in patul nostru, iar noaptea in patut, si puneam perne pe jos (dormeam noi fara perne), paturi... Asta s-a intamplat pana pe la un an si jumatate, cand am renuntat la o laterala a patutului, si el se urca si cobora singur. Acum doarme in acest patut, dar seara il lipim de patul nostru, pt ca e pe roti, mai vine peste noi, dar f rar.

Floricica Nou Venita eveline's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.01.2006
    Postari in forum
    22
    paulabirea......buna idee, multumesc!
    Dar ce te faci cand dormitorul e asa de ingust si mobila e la comanda si n-am cum pune patutul ei langa al meu??? in afara de unde e n-am cum sa-l mut.....urmatoarea mutare a biancutzei va fi in camera ei....oricum in ultimul timp e f agitata noaptea, are gingiile incredibil de umflate, cred ca ne mai asteptam la ceva dintisori sau maselute....asa ca...asta e.

Floricica Nou Venita anadamian's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.03.2006
    Postari in forum
    43
    bebita mea doarme singura in patut de la 1 luna, ar fi dormit de la inceput daca nu mi-ar fi fost mie greu (am facut cezariana) si daca nu m-as fi speriat ca ingheata singurica in patut! A fost tare cumintica, am avut si lapte....am mancat si numai ce aveam voie...ca sa nu ii provoc colici! Asa ca si acum doarme singura.....seara mai adoarme cu noi in pat...pentru ca ne rasfatam toti trei(mama,tata si copilul) apoi o duc in patut! la pranz adoarme in carut...la desene! Oricum am invatat-o sa adoarma oriunde, si in orice conditii: in parc, in magazin, afara.....oriunde! eu va recomand sa ii lasati sa adoarma cand sunt obositi...sa nu incercati sa ii culcati fortat pentru a le creea un program!!!!
    Bafta!

Floricica Nou Venita anadamian's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.03.2006
    Postari in forum
    43
    Am uitat sa va spun ca ea doarme de la inceput cu un ieputas! fata iepuras adoarme foarte greu....mai avem si o suzeta care o mai linisteste uneori! Asa ca nu pergeti pe pricipiul....fara suzeta! il fortati sa se maturizeze mult prea repede! reflexul suptului tine de maturizarea sistemului nervos. Iarasi, eu cred ca e o greseala leganatul pe picioare, mai bine il tineti in brate, il mangaiati.....pentru copii e foarte importanta linistea sufleteasca,caldura mamei, iubirea mamei....si mult mai important este ca voi, mamicilor sa fiti linistite, sa ii aratati iubirea voastra

Floricica Nou Venita alyssyadav's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.03.2006
    Postari in forum
    54
    Eveline, am exact aceeasi problema cu baietelul meu.Pana la 1 an a dormit singur in patut acum..si ..si ..cu noi.

OK

Acest site foloseste cookies. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor. Detalii aici

Inainte sa pleci,

Poti gasi informatii utile si in materialele urmatoare:

Urmareste-ne si primeste cele mai noi informatii pentru tine si copilul tau!

Creeaza cont! sau Urmareste-ne pe Facebook!