Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita maya2011's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.11.2011
    Postari in forum
    2

Neurolog bun pentru copii

puiul meu de un an si 2 luni are diagnosticul de retard motor,mergem la kinetoterapie de la o luna jumatate si in prezent am inceput o cura cu cerebrolisyn,facem progrese dar mici... Va rog din suflet sa-mi recomandati un doctor bun pentru o a doua opinie (nu stiu incotro sa ne indreptam) si poate sunt mamici care au avut aceeasi problema sa ma ajute cu un sfat, eventual ce a ajutat in cazul lor si ce parere au despre cerebrolysin.va multumesc mult

Floricica Senior angel24's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.08.2007
    Postari in forum
    4.851
    buna! imi pare rau ca aveti astfel de probleme! Si fetita mea are usoare probleme pe partea motorie.a mers singura destul de tarziu,la 1 an jumate.De atunci o observam ca se impiedica f des,mergea pe varfuri(nu tot timpul dar era vizibil).Am dus-o la ortoped si mi-a spus ca problema ei este spasticitatea musculara,dar forma f usoara.Bineinteles ca prima recomandare a fost la neurolog.Am mers la 2...in sistem privat dar si la stat.Pe partea neuro nu sunt probleme.Acum cateva saptamani am fost la o noua evaluare si doctorul s-a minunat de cat de bine a evoluat.Kinetoterapia a facut minuni in cazul nostru.De 2 ori pe saptamana la un cabinet privat si 10-15 minute /zi cu mine acasa.
    Iti recomand cu toata increderea cabinetul RECOVER din Bucuresti.Sunt numai profesionisti acolo,carora chiar le pasa. II vei intalni pe dr Alexandu Thiery medic ortoped, la kineto sotia lui Simona Thiery iar ca neurolog dr Ciocea Bogdan.Se lucreaza in echipa,asta mi-a placut cel mai mult la ei.Toti 3 vad copilul si fac un plan de tratament.Eu vad rezultatele pe copilul meu si iti spun cu toata sinceritatea ca acum nu mai este deloc vizibila problema ei.Noua nu ni s-a dat niciun tratament medicamentos ,decat kineto.Acum,dupa o noua evaluare si vazand ca starea ei este muuult imbunatatita,ne-au recomandat sa o ducem la hidrokinetoterapie pentru a face miscare in apa.
    Daca ajungi in Bucuresti,nu ezita sa-i cauti.Si daca vrei detalii,nr de tel pt programare sa-mi spui.Multa sanatate puiului tau!
    Modificata de angel24; 18.04.2012 la 10:56:04.
    Lilypie Angel and Memorial tickers

Lilypie Fourth Birthday tickers

Floricica Nou Venita maya2011's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.11.2011
    Postari in forum
    2
    bunaIiti multumesc ca mi-ai raspuns, e incurajator sa afli ca se poate trece peste asa o problema si ca in final totul se rezolva cu bine,ma bucur mult pentru puiul tau si sper sa lasam si noi in urma totul cat mai curand. Chiar te rog sa-mi dai un nr de telefon pentru programare,din pacate foarte rar gasesti medici care sa lucreze in echipa in cazul nostru dr neuro ne spune ca nu va avea nici o problema in ce priveste mersul iar la kineto ne zice ca sigur va ramane cu sechele in mers-ca sa zic asa-datorita spasticitatii .Iti multumesc mult si multa sanatate si voua!