Like Tree3Likes

Prima aniversare a bebelusului

Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita roxanais's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.11.2011
    Postari in forum
    57

Prima aniversare a bebelusului

Desi mai sunt aproape trei luni pana cand baietelul meu face un anisor as vrea sa-mi spune-ti si mie cum ati sebat aceasta zi importanta sau cum aveti de gand? Idei de meniu cadouri , decoratii etc.
    TML, Used for some forums.
    Lilypie - Personal pictureLilypie First Birthday tickers

Floricica Avansata ssinziana's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.11.2011
    Postari in forum
    1.268
    Buna :* In primul rand felicitari pentru cand puiul tau v-a implini primul lui anisor :* La multi ani!:*

eu m-am gandit sa ii fac petrecerea de un anisor la localul unde am sarbatorit zilele trecute si nunta si botezul,pentru ca ne-a placut foarte mult,mancarea a fost extraordinara si aranjamentele si tot..:x
    o sa invit probabil in mare parte familia,o sa ii comand un tort frumos,etc.Depinde ce vrei sa faci...ca idee invitatii s-ar putea imbraca in costume gen Alba-ca -zapada,mickey mouse,etc,ca sa ii distreze pe cel mic...sau nu stiu...tot felul de chestii deastea :) Oricum ar fi,cred ca e un eveniment la fel de important ca atunci cand ii organizezi botezul.
    Mult succes la pregatiri :*
    Lilypie Third Birthday tickers

Daisypath Anniversary tickers

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    :) frumoase ganduri...si devreme dau tarcoale... :) eu nu am facut mare lucru, dat fiind faptul ca era foarte mica si nici nu si-ar fi amintit, nici nu ar fi impresionat-o in mod deosebit ceva. ce vei face la 1 an e mai mult pentru voi, decat pentru copil. dar vor ramane fotografiile... :) daca esti dintre cele care tin la traditii si faci cu "taiat motul"(asa se zice??) atunci da, va fi chef...
    sunt multe lucrri care trebuie luate in considerare: locul in care organizezi, invitatii, ce fel de invitati, daca vor fi copii sau adulti sau ambele categorii... meniul tot in functie de asta... tortul obligatoriu... eu cadou i-am luat o masuta din aia interactiva de la Ficher Price, si acum o foloseste inca, a invatat sa numere, culorile, cantecele etc... la un an doar se amuza de cantecele si luminite, dar intotdeauna i-a placut.
    eu am optat pentru bufetul suedez la ambele aniversari, cu gustari atat calde, cat si reci. cum e nascuta pe 31 mai, caldura de afara aici e cumplita, asa ca am facut seara, sub forma unei cine cu prietenii si cu copiii lor, pe terasa (are cam 80 de m2 :)) am loc)... eu nu stiu ce sa iti spun mai mult... m-am adaptat la oameni si la situatie, poate daca eram in tara gandeam altceva si faceam mai mult....sau deloc.... cine stie...!?
    oricum si orice vei face, cu siguranta va iesi bine... si sa faci multe multe fotografii copilasului, in toate ipostazele si cu toti oaspetii... sa vezi cum pe la 3 ani , cand le va vedea, te intreaba: "mama, asta cine e???" :)))
    ioanabalescu likes this.
    CafeMom TickersCafeMom Tickers

Floricica Novice Maria's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.04.2011
    Postari in forum
    414
    Aaaa ce frumossss,la multi ani si din partea noastra!!!!Noi cu ocazia asta i am rupt Antoniei si turta si am facut acasa in familie,stam la casa si am incaput toti(vreo 20si ceva de persoane).Cu ocazia asta i am comandat un tort frumos cu Alba ca zapada(era preferata ei in perioada aia),am facut aperitive(mama soacra se pricepe la ornat),sarmale si friptura.De baut am avut vin,sucuri si naturale si cu acid si visinata(preferata mea si a nasei).Am avut si doua feluri de prajituri de casa,pt ca dupa parerea noastra sunt cele mai bune.Ne am distrat foarte bine si abia ast sa faca doi ani(peste doua luni)si sa ne distram din nou.
    Imagini atasate

Membru inregistrat la
    29.11.2011
    Postari in forum
    57
    Multumesc pentru urarile de la multi ani. Si noi vom taia motu sau vom rupe turta cum se mai zice. Petrecerea o vom face acasa ca nu avem posibilitatea sa facem la un restaurant.Cadouri tre sa cumpar mai multe ca in luna decembrie pe 5 e Mos Nicolae pe 6 e Sf Nicolae si e ziua lui , pe 23 e ziua lui si pe 24 tre sa vina Mos Craciun. Asa ca oricce idee de cadou e binevenita.

Floricica Novice Maria's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.04.2011
    Postari in forum
    414
    Citat Postat de roxanais Vezi mesajul
    Multumesc pentru urarile de la multi ani. Si noi vom taia motu sau vom rupe turta cum se mai zice. Petrecerea o vom face acasa ca nu avem posibilitatea sa facem la un restaurant.Cadouri tre sa cumpar mai multe ca in luna decembrie pe 5 e Mos Nicolae pe 6 e Sf Nicolae si e ziua lui , pe 23 e ziua lui si pe 24 tre sa vina Mos Craciun. Asa ca oricce idee de cadou e binevenita.
    Si la noi tot asa pica pe 6e mos Nicolae,pe 7e ziua ei,pe 25 e Craciunul si pe 7ianuarie e ziua ei de sfant(Ioana).Orice cadou ii iei sa fie ceva adaptat varstei lui,noi anul trecut i am luat Antoniei un calutz(o saptamana i a fost frica de el),un set cu niste oua,care in interior aveau niste puisori,chestii din alea colorate de construiesti cu ele,mama soacra i a luat un bebelus,niste pijamale,un set cu tren si sine(pe care l a primit si de la moasa ei si l am pastrat si i l am dat lui ala mic al nasilor cadou de ziua lui de sfant) si cam atat de la noi.Eu nu ma pot abtine si ii cumpar lucruri de care nu are nevoie la momentul respectiv,abia peste cateva luni le baga in seama,de exemplu cu bebelusul cu curaciorul abia acum le foloseste(la 1an si 10luni).Aaaa si de ziua ei de sfant,cu o parte din banii stransi i am luat o tricicleta Smart Trike,care acum sta pe tusa ca i s a crapat o roata in doua si nu mai avem ce face cu ea.Iar e bine sa ii cumperi carti cu animale,eu pe Antonia asa am invatat o anumite animale si tin minte ca nici nu avea 1an (ea a vorbit devreme).Tot timpul sa vb cu el si sa ii explici,de exemplu noi ne jucam cu ea si ii numaram diverse lucruri(bomboane,jucarii,ce prindeam)si acum o luna ne am trezit cu ea ca stie sa numere pana la 6.

Floricica Nou Venita gillianna's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.07.2012
    Postari in forum
    58
    Buna mamici,buna idee ai avut mami Roxanais,si eu caut idei pt ziua de 2 decembrie cind Darius va face 2 ani,sunt in dubii daca vom face la loc de joaca sau acasa,vedem noi.Simbata pe 6 octombrie suntem invitati la ziua unei fetite care face 4 ani si (face la loc de joaca)voi vedea daca ii place copilului si ne orientam si la aperitiv si tot.Acum caut cadou pt fetita de 4 ani,am vb cu mama ei si mi-a zis ca ar fi k o jucarica,deci caut. In legatura cu cadou pt fiul meu, eu ii iau si fara o zi speciala,daca a fost cuminte sau isi doreste mult ceva.Il pasioneaza mingiile,masinile,animalele(din plastic),carti cu animale,Mai nou bebelusi de jucarie si carucioare(cos de cumparaturi, caut sa ii cumpar).Pupici

Floricica Avansata cryssa's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2006
    Postari in forum
    1.860
    Roxana,eu recomand sa faci acasa impreuna cu familia si prietenii dragi voua max 2-4 familii,deoarece v-a fi foarte obositor pt copil.Acum este micut inca si nu are rost sa te arunci la restaurante etc..decat daca nu ai ce face cu banutii))),eu i-am facut turta acasa si a fost super frumos.Am selectat muzica diversa pe care am pus-o pe un cd ,am facut salata de vinete,oua umplute,o rulada de sunca cu cascaval,rosii umplute cu branzica si niste pateuri si carnati si branza,pentru aperitiv,apoi sarmalute cu mamaliguta si pulpe de pui picante (putin) la cuptor cu cartofi natur si muraturi))) si tort pe care mi l-a facut o prietena cofetar .A iesit foarte bine sincer...si am petrecut de la ora 12 la pranz pana a doua zi la 6 dimineata...bebelina dormea desigur ))).Dar daca pica in decembrie este mai usor ca ce pregatesti pt craciun faci cantitate dubla))...carnati,slaninuta,toba,piftie,sarmalute si fripturica si gata te-ai scos.Si daca poti incearca sa le spui sa ti dea banuti,fara cadouri ca eu asa am facut la rude la prieteni unora nu mi-am permis si mi-au adus numai porcarii hainute mici,jucarii periculoase etc,bine drept este ca ei nici nu au copiii ca sa stie dar asa cu banutii ii poti lua tu ce sti ca are nevoie,si e mai usor si pt inivitati ca nu mai alearga sa caute ....)))
    Ca idee de cadou pe care sa-l iei pt el..i-ai ceva interactiv un catelus cu functii,un lego usurel,poti lua si carticele muzicale si o tabla mare de scris cu creta sa i desenezi pe ea si sa si dezvolte muschii manutelor..mai ales ca va fi iarna si veti petrece mult timp in casa,poti sa-i mai iei animalute de cauciuc(vacuta,cal) sa-l inveti cum arata fiecare si cum face...
    Modificata de cryssa; 02.10.2012 la 14:31:19.

Baby Birthday Ticker Ticker

Daruind, facem lumea mai buna

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    felicitari!!!sa va traiasca!noi am serbat la un restaurant cu nasii,cateva rude si prieteni.acolo am avut mancare,bautura,am venit noi cu tortul,a a vut nasa pregatita turta,tavita cu tot ce trebuie sa aleaga copilul...a fost f frumos,niste amintiri f placute.copilul a dormit la noi in brate,sa trezit,sa jucat,nu a plans deloc,a fost super
    Lilypie - Personal pictureLilypie Fifth Birthday tickers

Membru inregistrat la
    29.11.2011
    Postari in forum
    57
    Tavita din care tre sa aleaga copilul ce ar trebui sa contina? Sau cate bordee atatea obicee?

Floricica Avansata cryssa's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2006
    Postari in forum
    1.860
    ii pui ce vrei tu,dar in general se pun: bani (euro.lei,dolari)hartii nu monde,o icoana,atata si ac,chei de masina,oglinda,ruj(daca e fetita),foarfeca,aur,carte,pix/creion...cam astea..la mine Rebeca a ales :100 Lire,100 euro,Foarfeca chirurgicala si un ceas de aur...))))))iar varul ei..a ales: ruj,oglinda si chei de la masina)))))))))) a murit soramea ca ea nu vroia sa-i puna ruj dar nasa a zis ca se pune chiar daca e baiat(((..

Baby Birthday Ticker Ticker

Daruind, facem lumea mai buna

OK

Acest site foloseste cookies. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor. Detalii aici

Inainte sa pleci,

Poti gasi informatii utile si in materialele urmatoare:

Urmareste-ne si primeste cele mai noi informatii pentru tine si copilul tau!

Creeaza cont! sau Urmareste-ne pe Facebook!